Askeri hastaneler sivillere açılacak
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, askeri hastanelerin kapasitelerinin yüzde 50’sinin halka açılacağını söyledi
25 Ocak 2005 -
Daha etkin ve kaliteli hizmet sundukları için SSK’lıların devlet hastanelerine yöneldiğini belirten Sağlık Bakanı Akdağ, ‘2004’te 35 milyon SSK’lıya bakmamıza rağmen hiçbir sıkışıklık olmadı’ dedi. Akdağ, askeri hastanelerin kapasitelerinin yüzde 50’sinin de halka açılacağını söyledi.

SAĞLIK Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, sağlık alanında Genelkurmay ile yaklaşık bir yıldır sıkı bir işbirliği içinde olduklarını belirterek, askeri hastanelerin halka açılması konusundaki çalışmaların ilerlediğini söyledi. Hürriyet Ankara Bürosu’nu ziyaret eden Akdağ, Ankara Temsilcimiz Sedat Ergin ve sağlık muhabirimiz Süleyman Demirkan’ın sorularına özetle şu yanıtları verdi:

YARISI SİVİLLERE

Garnizonların ve askeri hastanelerin halka açılması konusunda Milli Savunma Bakanlığı’nın bir yasa tasarısı hazırlığı var. TSK’nın kendi ihtiyacının fazlası olan kapasitesi halka açılacak. Örneğin, hastanelerin yüzde 50’sini kendi personeliyle dolduruyorsa, geri kalan yüzde 50’sini halka açacak.

AİLE HEKİMLİĞİ

Sağlıkta Dönüşüm Reformu’nun temel ayaklarından biri Genel Sağlık Sigortası’na geçmek, ikincisi de Aile Hekimliği. Aile Hekimliği’nin yasası çıktı, şu anda yönetmeliğini hazırlıyoruz. Sizi, düzenli kayda alan, sizi sürekli izleyen ve yönlendiren bir hekiminiz olacak. Bir hekim 4 bin kişiden sorumlu olacak.

DOKTORLAR MEMNUN

Bizden önce bir doktor ayda en çok 500 milyon döner sermaye payı alabiliyordu. Bizim sistemimizle bu 5-6 milyar liraya kadar yükseldi. Doktorlarımıza, AB’deki meslektaşları kadar kazanacakları bir sistem getirdik. 2004’te yaklaşık 1500 hekim muayenehanesini kapattı.

KALİTELİ HİZMET

Memur ve memur emeklileri devletten özele, SSK’lılar da devlet hastanelerine kaydı. Vatandaş daha etkin ve kaliteli hizmet alır hale geldi. 2004’te SSK’lılar 35 milyon kez tesislerimizden hizmet aldı. 2004’te biz SSK’nın 2003’te baktığı hasta sayısının yarısı kadar SSK’lıya baktık. Bu kadar hastaya bakmamıza rağmen, ne kaynaklar arttı, ne sıkışıklık oldu.

SSK’LI ÜVEY DEĞİL

Devirle SSK’lılar ‘üvey evlat’ durumuna düşmeyecekleri gibi, öz evlat durumuna gelecekler. Başta hekimler olmak üzere SSK’lı personel de ciddi bir döner sermaye gelirine kavuşacak. Özlük hakları saklı tutulacak. SSK’lılar hiçbir şekilde tedirginliğe kapılmasınlar.

Muhalefeti anlamıyorum

CHP’nin SSK’lıların özel eczanelere gitmelerinin önünü açmamıza muhalefet etmesine anlam veremiyorum. Bir CHP Genel Başkan Yardımcısı, Meclis’te yaptığı konuşmada, buna karşı çıktı. Ben de, ‘Siz SSK’lıların bütün Türkiye’de sadece 350 eczaneden ilaç almasını mı istiyorsunuz’ dedim. ‘Pahalı olur’ diyorlar. Pahalı olursa, bırakın da onu hükümet düşünsün.

Devletçi kafa bitti

KONULARA tamamen devletçi kafayla bakarsanız, bu reformların hiçbirini yapamazsınız. Örneğin, 10 hekimin çalıştığı bir sağlık ocağında, bir hamile anne ölürse kimin sorumlu olduğunu bulamazsınız. Çünkü, herkes birden sorumlu. Asıl sorumlu olması gereken doktorlar böyle bir durumda ebenin yüzüne bakıyor.

Rekabetçi hastaneler

SAĞLIK hizmeti sunumu finansmandan mutlaka ayrılacak. Sağlık ile sigortacılık ayrı kurumlara geçecek. Tasarruf etmeye çalışırken, kalite kayboluyor. Biz hastaneleri, ilanihaye Sağlık Bakanlığına bağımlı yürütmeyeceğiz. Hastaneler kendi ayakları üzerinde duracak ve rekabetçi olacak.

Hürriyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) celal çelik (emekli)
25.03.2014 19:43:07
bugün 25 mart 2014 bu hastanede ilk defa muayene oldum,çok ayrıntılı muayene yapıyorlar,memnun olarak hastaneden ayrıldım,çok teşekkür ederim.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA