SSK hastanelerinin devri için geri sayım
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrini öngören kanunu onaylamasıyla devir önünde engel kalmadı. Sağlık Bakanlığı da resmi devir işlemlerinin yapılacağı 19 şubat öncesi çalışmalarını hızlandırdı
28 Ocak 2005 -
Kanuni süreç, resmi devir işlemlerinin 19 şubatta yapılmasını öngörüyor. Yani kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 19 ocak tarihinin üzerinden bir ay geçmesi gerekiyor. Ancak bu süreçte boş durulmayacak.

Ocak ayı bitmeden Maliye, Çalışma ve Sağlık Bakanlığı müsteşarları biraraya gelerek, çalışmaları yönlendirecek alt ekiplerin kurulmasını konuşacaklar. Ardından yine aynı bakanlıkların temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulacak. Bu komisyon, resmi devir işlemleri öncesinde hastaneler ile ilgili envanterleri çıkaracak.

Devredilecek tesislerin bedelleri tespit edilecek

Envanter çalışmasında öncelikli başlık, devredilecek sağlık tesislerinin bedellerinin tespiti. Binaların, kullanılan tıbbi cihazların bedelleri belirlenecek ve belli bir ödeme planı üzerinde uzlaşma aranacak. Bu sürecin uzaması da 19 şubatta hastanelerin resmen devredilmesini engellemeyecek.

Döner sermaye işletmeleri kurulacak

Resmi devir işlemlerinin tamamlanmasından itibaren de Sağlık Bakanlığı'na geçen hastanelerde aynı devlet hastanelerinde olduğu gibi döner sermaye işletmeleri kurulacak. Tüm hastanelerin faturalandırma süreçlerinin devlet hastanelerininki gibi olması sağlanacak.

Tabelalar da değişecek

Hastanelerin tabelaları da değişecek. Örneğin Okmeydanı SSK Hastanesi tabelasının yerini, Sağlık Bakanlığı Okmeydanı Hastanesi tabelası alacak.


CNN Türk

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA