Bakanlığa devredilen hastane binası, mahkemelik oldu
Bu yılın nisan ayında kira sözleşmesi sona eren Antalya Sağlık Vakfı hastane binası, Sağlık Bakanlığı'na devredildi
17 Şubat 2005 -
Karşılığında 200 yataklı bir hastane yapmayı taahhüt eden Büyükşehir Belediyesi, mevcut binayı yıkarak bölgeyi kent meydanı haline getirecek. Bu beklenmedik gelişme üzerine harekete geçen Antalya Sağlık Vakfı yönetimi, tahsisin durdurulması için yargıya başvurdu. AK Parti Antalya Milletvekili Osman Akman, kararın değiştirilmesinin mümkün olmadığını söylerken, vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Subaşı, kararın gerekçesinin kamuoyuna net biçimde anlatılması gerektiğini belirtiyor.

Yaklaşık 20 yıldır vakıf tarafından düşük bir bedel karşılığında kullanılan bina, AK Parti Antalya Milletvekili Osman Akman'ın çabaları sonucu yeniden Sağlık Bakanlığı'na kazandırıldı. Yılda 80 bin hastaya sağlık hizmeti veren bina, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından yıkılarak yerine kent meydanı yapılacak. Milletvekili Osman Akman, tahsis işleminde geriye dönüşün mümkün olmadığını söyledi. Akman, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in adı geçen alanı kent meydanı yapmak için projeler yaptığını doğrulayarak, "Başkanımız söz konusu arsayı yeşil alan yapmak için bizden istedi. Biz de 200 yataklı bir kadın doğum ve çocuk hastanesi yapması karşılığında vereceğimizi söyledik." şeklinde konuştu. Türel'le aralarında geçen konuşmanın resmiyet kazandığını da ifade eden Akman, protokol taslağının tamamlanarak ilgili bakanlıklara iletildiğini anlattı.

Antalya Sağlık Vakfı yetkilileri tahsis kararının durdurulması için yargıya başvurdu. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Subaşı, kararın gerekçelerinin ve alanın ne yapılacağının kamuoyuna net biçimde anlatılması gerektiğini söyledi. Subaşı, "Biz binanın yıkılmasına veya devredilmesine karşı değiliz. Ne yapılacağını bilmek istiyoruz. Başkan Türel bana ancak iki yıl içinde binaları yıkabileceğini söylüyor. Peki, iki yıl boyunca burası ne olacak?" şeklinde konuştu. Geçtiğimiz yıl devlete 160 milyar kira verdiklerini hatırlatan Subaşı, 30 yataklı hastanede yine 2004 senesinde ödedikleri verginin ise 1,5 trilyona yakın olduğunu dile getirdi. Subaşı, "Kendi binamızı önümüzdeki yıllarda bitirmeyi planlıyoruz. Onun için belediyenin yıkım aşamasına gelene kadar, Antalya'ya sağlık hizmeti vermek istiyoruz." dedi.


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA