Pomad soruşturması YÖK’ü sarstı
Ankara Üniversitesi’nde 30 milyon liralık ilaç yerine 400 milyonluk benzerinin yazıldığı tespit edildi. 300 adet ilacın YÖK Genel Sekreteri’nin eşine ait eczaneden alındığını ortaya çıkaran rektörlük soruşturma başlattı
22 Şubat 2005 -
Son günlerde gözaltı ve tutuklamalarla gündeme gelen Sosyal Sigortalar Kurumu’ndaki ilaç yolsuzluğunun bir benzeri Ankara Üniversitesi’nde tespit edildi. Üniversiteye bağlı Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın yazdığı reçetelerde, fiyatı 400 milyon liranın üzerinde olan 300 adet deri pomadının (merhem) yer alması rektörlüğün dikkatini çekti. Piyasada en pahalı deri kremleri 37 milyon lira iken bütçeden deri ilaçlarına yüklü miktarda ödeme yapılması üzerine üniversite yönetimi soruşturma başlattı. Çok sayıda anlaşmalı eczane bulunmasına rağmen öğrencilerin reçetelerine yazılan yüksek meblağlı ilaçlar için Ankara Dikimevi semtindeki Selin Eczanesi’nin seçilmesi de dikkat çekti. Bu eczanenin YÖK Genel Sekreteri Turgut Kılıç’ın eşi Sema Kılıç’a ait olduğu belirlendi. Üstelik bütçeden son bir yıl içinde ‘deri pomadı’ için 100 milyar liranın üzerinde harcama yapıldığı tespit edildi.

İlk bulgular Selin Eczanesi üzerinde yoğunlaşınca YÖK, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nü devre dışı bıraktı. Yıldız Teknik, İstanbul, Marmara ve Samsun Ondokuz Mayıs üniversitelerinde yaşanan yolsuzluk olaylarında müdahil olmayan YÖK, bu olayın bir tarafı genel sekreteri Turgut Kılıç’a uzanınca Denetleme Kurulu’nu devreye soktu.

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, soruşturmayı tarafsız yapmak ve kapsamını genişletmek için devreye girdiklerini söyledi. Teziç, “Kurulumuz soruşturmanın tarafsız bir şekilde yapılmasını istiyor. Bu nedenle üniversitede sürdürülen soruşturmada elde edilen bilgi ve belgelerin kurulumuza iletilmesi gereği hasıl olmuştur.” dedi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, yolsuzlukla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na dün suç duyurusunda bulundu. Rektör Aras, "Eczane ile ilgili de bir şüphe olduğu için savcılığa şikayet ediyoruz. Bunu savcılık araştıracak. ilk tespitlere göre çok sayıda yazılan reçeteler hep bir eczaneye gitmiş gibi gözüküyor. Bundan sonra soruşturmayı YÖK ve Cumhuriyet Başsavcılığı yürütecek." dedi.

Ankara Üniversitesi’nde 33 bin öğrenci eğitim görüyor. Öğrenci ve personelin sağlık harcamalarındaki yolsuzluğun boyutları ise soruşturma sonucu ortaya çıkacak. Rektör Aras, soruşturmanın çok yeni olduğu için ilk tespitleri ancak yapabildiklerini, çok sayıda reçetenin ise incelenemediğini ifade etti. Rektör Aras şöyle konuştu: "Burada öğrenci reçeteleri ile ilgili bir konu bizim dikkatimizi çekti. Bir grup öğrenciye bir ilaç yazılmış. Bu ilaç yüksek bedelli olunca bizim dikkatimizi çekti. Onun için bir soruşturma başlattık. Bu ilaç deri pomadı. Değeri 400 milyon liranın üzerinde. Son bir yılda 300'ün üzerinde yazılmış. Aynı şekilde başka ilaçlar da var. Soruşturma devam ederken Yüksek Öğretim Kurumulu’na da bazı müracaatlar olmuş. Onun için dosyayı bu aşamada YÖK'e devrettik."

Yolsuzluk iddialarına adı karışan Selin Ezcanesi'nin sahibi Sema Kılıç ise soruşturmadan haberinin olmadığını belirtti. Hangi konularda suçlama yapıldığını dahi bilmediğini ifade eden Sema Kılıç, "Bilmediğim bir konuda yorum yapamam." şeklinde konuştu.

Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) ÖMEER HAYYAM (OP.DR.)
18.08.2015 12:59:51
KONUYU BENDE HORTLATAYIM...

HIRSIZLARIN HEPSİNİN CANI CEHENNEME...
People
0
2) fatih taner vural (inşaat muhendısı)
17.08.2015 19:05:19
İSLAM VE BİLİM _ 17.8.2015

--------------------

Bilindiği üzere, bilim adamları ( ekserı fen / matematık ) , bilim bızım işimiz, din adamları karışamaz , kendı işlerine baksınlar derler , elbette ekseri olarak …. Mehdi nın faaliyetleri sonuç vermeye başlayıp da, bilim ve kuran /islam arasındaki, delıllerın ispatlarıyla elde edılen verıler sonucu ortaya cıkan organık ilişkiler tam olarak anlaşıldıktan sonra, bilim adamları mehdının yanında yer almaya başlamış olacaklar … ve mehdı ıle beraber , kurani / islami esasları savunmaya başlamış olacaklar ve öyleki, artık , din adamlarından 70 000 sarıklı softalar da , din bızım işimiz , bilim adamları ne karışıyor demeye başlamış olacaklar … ama , elbette daha zeki olan bilim adamlari, kurani / islami konuları öyle bir açıklamaya başlamış olacaklar ki , o 70 000 sarıklı softalar da, pes etmek durumunda kalmış olacaklar …. Aslında isteyerek pes etmış durumunda kalmış olmayacaklar, ellerınde kendı fıkırlerını savunabıleceklerı argümanları kalmamış olacağından dolayı , pes etmek durumunda kalmış olacaklar … o bilim adamalrından öyle zekiler olmuş olacak ki, Arapçayı en fazla altı ay ıcınde öğrenebilmiş olacaklar ….

-----------------------------------------------

Deki , ve o soranlardan oldu kendı kendıne , kı bız ona vahy ettık de elbet bu soruyu sorabilenlerden oldu kendi kendine , acaba , saç kılları neden sureklı uzarlarken , misal kollarda bulunan kıllar kesılınce , 2-3 cm vesair, genetik yapıya vesaır, bağlı olarak değişebilen, bellı bir boya kadar uzayabılırler en fazla , deki, o , bu soruyu, elbette, kaderde bizim taktir etmemiz sonucu, dubaide tanıştığı , iranli bir deri uzmanı / dermatolog olan hekime soranlardan oldu da , hekim çok şaşırarak, bilmiyorum deyip uzaklaşanladan oldu , kaçarcasına ve deki, o bu soruyu , konstantiniyyede / islambol / , elbette yine, bizim kaderde taktir etmemiz sonucu tanıştığı, bir deri uzmanı / dermatolog hekime daha sordu da ve o hekim , farklı kıl kökleriyle ilgili bir durum , şeklınde cevap verenlerden oldu da, elbette, bız, ona tekrar vahy ettık ve o da soranlardan oldu, benım asıl sormak ıstedığım konu şu, kıl kökleri, kollardaki kılların nasıl oluyor da 2-3 cm vesair kadar uzamalarını algılıyabılıyor ve uzamaları durdurabılıyor , deki, ve o hekim diyenlerden oldu ki, işin o kısmını bilmiyorum , allah oyle yaratmış ve deki, o hekim , başı acık , gayet modern bir hanımdı, ama, ilminın / bilgisinin / biliminin sevıyesının de ve haddının de farkında olanlardandı , işte bız böyle olanları , and cennetlerımızde ağırlayacağız, muhakkak ki, allah vaadlerınden dönucu değildir, sızler gıbı hıc değildir … deki, ve o hekım hanım, diyenlerden oldu ki, aslında o konunun en bariz örneği hayvanlarda daha belirgin olarak var, misal , köpekler tüy dökerler , yenı oluşan tüyler de, belırlı bır boya kadar uzayıp dururlar… deki , evet , işte sıze soru , bu işin genetik esası ve işleyiş mekanızması nedır …? … deki , sizde haddıni bılen , ilim / bilgi / bilim sahıplerınden mı olacaksınız , yoksa , kendı öz nefslerıne tapmayı tercıh eden , nefsperetslerden mi olacaksınız .. elbette , durumlarınız , sızın cuzzu ıradelerınızın tercıhlerı olacaklardır da, sızler de bu durumlarınızdan dolayı , sorumlu olanlardan olacaksınız …..deki, siz ilah olsaydınız ne yapmayı tercıh edenlerden olurdunuz … ? ….. deki, akledebılen akıl sahıplerıne müjdele , muhakkak ki, onlar kurtuluşa ernelerden olacaklar…. Yegane tek mutlak irade sahıbı olan, yegane tek ılahınız, elbette, verdığı vaadlerden dönecek değildir, sizler gibi hiç değildir … hadler bılılnecek , itaatler edilecek …..…


**************************************************************************************************************************************************************************************************
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA