SSK ve devlet hastaneleri 'kardeş' oluyor
Sağlık Bakanlığı, TBMM'de kabul edilen,SSK hastanelerinin bakanlığa devrini öngören yasa çerçevesinde, SSK hastaneleri ile devlet hastaneleri arasında 'kardeş hastane' uygulaması başlatıyor
10 Ocak 2005 -
Sağlık Bakanı Recep Akdağ imzasıyla valiliklere gönderilen genelgede, yasanın yürürlüğe girmesinden sonra hızlı bir sürecin yaşanacağı, bu nedenle öncelikle sağlık hizmetlerinde herhangi bir aksamaya meydan vermemek için hazırlık çalışmalarının seri bir biçimde yapılması gerektiği vurgulandı.

Sağlık hizmetlerinde aksaklık yaşanmaması için çalışmalar yapılıyor

İllerde devralınacak SSK ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca sunulan sağlık hizmetlerinin devir öncesi ve sonrası süreçte aksatılmadan yürütülmesi amacıyla gönderilen genelgede, SSK İl Sağlık,İl Sigorta İşleri müdürlükleri ve SSK hastanesi başhekimlikleri ile ortak çalışma yapılarak devir sonrasına hazır hale getirilmesi gerektiğine işaret edildi.

Genelgede, ayrıca, çalışmalara 'ivedilikle' başlanması, karşılaşılan ve karşılaşılması olası sorunların bakanlığın ilgili birimlerine hızla bildirilmesi, yasanın yürürlüğe girmesini takiben sağlık hizmetlerinde hiçbir aksamaya meydan vermeyecek yapılanmanın kurgulanması istendi.

Genelgeye göre, yapılması istenen bazı hazırlıklar şöyle:


Devirle ilgili tüm konuların il genelindeki koordinasyonu ve SSK sağlık tesislerinin kullanımına yönelik çalışmalarını il sağlık müdürlükleri ve SSK İl Sağlık İşleri veya SSK başhekimlikleri birlikte yapacaklar.

İllerdeki her SSK hastanesinin uygun bir Sağlık Bakanlığı Hastanesi ile 'kardeş hastane' olması için planlama yapılacak, bu hastanelerin birlikte çalışmaları sağlanacak.

Kardeş hastaneler karşılıklı olarak Bakanlık mevzuatı, SSK sağlık, sigorta mezuatı ve uygulamaları konusunda bilgilendirilecek.

İşletme pratiği açısından başhekim yardımcısı, hastane müdür yardımcısı, döner sermaye sayman yardımcısı gibi personel karşılıklı olarak hastanelerde görevlendirilecek.

Öncelikle devralınacak sağlık tesislerinde Döner Sermaye İşletmesi kurulması çalışmaları tamamlanacak, tesislerin 2005 yılı bütçe tahmin çalışmaları yapılacak.

Devralınacak sağlık tesislerinde var olan birimlerin döner sermayeli kurumlar işletmeciliğine uyumu sağlanacak.

Sağlık Bakanlığı hastaneleri, kardeş hastanelerin yıl içerisindeki acil ihtiyaçların karşılanmasına yönelik her türlü taleplerine cevap verebilecek satın alma hazırlıklarını yapacak.


CNN Türk

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA