Diş hekimleri sahte dişçileri tebdil-i kıyafetle takip ediyor
Diş hekimliği muayenehanesinin maliyeti 50 milyar lirayı bulunca sahte diş hekimleri kol gezmeye başladı. Oda yetkilileri sahte diş hekimlerini iş başında yakalamak için dedektif gibi çalışıyor
28 Şubat 2005 -
Sahte diş hekimlerine beş yıla kadar hapis ve ağır para cezası getiren kanun Haziran 2004’te yürürlüğe girdi. Yasa, caydırıcı olunca sahte diş hekimleri farklı bir yola başvurdu; artık sahte hekimler yeni mezun olan diş doktorlarının diplomalarını kullanıyor.

Bir diş hekiminin muayenehane açması için en az 50 milyar lira gerekiyor. Devletten kadro alamayan ve 50 milyarı olmayan bazı mezunlar bu işe alet oluyor. Üstelik bu yöntemle sahte hekimin tespit edilmesi de çok zor. ‘Ağızda işlem yaparken’ yakalanması gerekiyor. Aksi takdirde ceza verilemiyor. Sahte diş hekimlerini yakalamak oda başkanlarına düşüyor. Başkanlar, Anadolu’da ve küçük illerde çalışan bu kişileri suçüstü yakalamak için dedektif gibi çalışıyor. Tanıkların mahkemede çelişkili ifadeler vermesi üzerine konu mankeni olduklarını belirten Gaziantep Diş Hekimleri Odası Başkanı Zafer Çolakoğlu, “Bu kişileri yakalamak için bir diş hekimi arkadaşımızı gönderiyoruz veya bizzat kendimiz konu mankeni oluyoruz. Hırpani kıyafetler giyiniyoruz, saçımızı sakalımızı uzatıyoruz.” diyor.

Türk Diş Hekimleri Birliği, Türkiye’de 5 bin civarında sahte diş hekimi olduğunu tahmin ediyor. Bunların bir kısmı çantayla seyyar olarak sürekli yer değiştiriyor. Baskın olunca bir başka şehre gidiyor. Sahte diş hekimleri daha çok kırsal bölgelerde ve varoşlarda çalışma şansı buluyor. Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Abdullah İlker, temiz koşullarda çalışmayan bu kişilerin hastalara Hepatit ve AIDS bulaştırabileceğine dikkat çekerek, vatandaşları duyarlı olmaları konusunda uyardı. Yasadışı yollarla muayenehane açan sahte diş hekimlerinin Anadolu’da çoğaldığını belirten Dentist (Dt.) İlker, “Yeni mezunların diplomalarını kullanarak kendilerine muayenehane açıyorlar. Tabelada ‘diş doktoru’ ibaresini gören hasta, içeri giriyor. Ancak içerde sahte diş hekimi olduğunun farkında değil.” diye konuşuyor. Dt. Zafer Çolakoğlu, yeni mezun doktorların çok fazla beklenti içinde olduklarını hatırlatarak, finansal kaynakları yeterli olmayan mezunların sahtekarlar tarafından aldanmaya müsait olduğuna dikkat çekiyor. “Arkadaşlarımız istemeden bu işin içine giriyor. Mezunların sayısı her geçen gün artıyor ve iş bulamıyorlar. Diplomasını alan yeni doktor duvara çarpıyor ve işsizliğin ortasında tutunacak bir dal arıyor. Maalesef bu insanların avı oluyor.” şeklinde konuşan Dt. Çolakoğlu, vatandaşların muayenehanedeki doktor ile diplomadaki fotoğrafı karşılaştırmalarını öneriyor. Duvarda mutlaka bir diplomanın asılı olması gerektiğini vurgulayan Dt. Çolakoğlu, diplomanın yanında uygunluk belgesi sorulmasını istiyor. Çolakoğlu, “Hastalar, diplomadaki kişi ile uygunluk belgesindeki ismi de karşılaştırsınlar. Karşısındaki kişi ile diplomadaki kişi birbirini tutmuyor ise hatta uygunluk belgesindeki isim farklı bir isim ise bu kişi meslektaşlarımızın diplomasını kullanıyor demektir.” diyor.

Yeni düzenleme ile denetim yetkisi odalardan alınarak il sağlık müdürlüklerine verildi. İzmir Diş Hekimleri Odası Başkanı Turgan Ülker, sahte diş hekimlerine büyük illerde rastlamanın pek mümkün olmadığını belirtiyor. Odaların müdürlükler ile koordineli bir çalışmaya hazır olduklarını vurgulayan Başkan Ülker, denetimlerin artırılmasını istiyor. Geçtiğimiz günlerde bir hastanın ihbarı üzerine İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin Bornova’da bir yere baskın yaptığını; ama alet bulunamadığı için takipsizlik kararı verildiğini söylüyor. Odalar, diplomasını kullandıran diş hekimlerine 6 aya kadar meslekten men cezası veriyor.

6 sahte diş hekimi cezaevine kondu

Diş hekimleri odası yetkilileri kılık değiştirip, saç ve sakal bırakarak denetimlere çıkıyor. Gaziantep’te diplomasını kullandıran 5 mezun bu şekilde yakalandı. Yeni mezunlara, 6 aya kadar meslekten men cezası verildi. Altı sahte diş hekimi cezaevine konulurken, beşinin davası devam ediyor. Samsun’da bu yolla para kazanan sahte diş hekimi ikinci defa yakalanınca 3 yıl hapis cezası aldı.

Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) SAVAŞ EMRAL (MEMUR)
11.02.2014 10:41:30
UFUK HANIM BEN TRABZONDAN SAVAŞ EMRAL SİZE UKAŞABİLECEĞİMİZ BİR TELEFONUNUZ VARSA BİZE DÖNÜN BENİM CEP NO 0546 789 3161


EŞİM SEVGİ EMRAL TRABZON
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA