Hasta refakati profesyonelleşiyor
Hastane Çalışanları ve Hasta Sağlığı Koruma Derneği, Avrupa Birliği'nin (AB) finansal desteği ile ”profesyonel refakatçi” eğitimi başlatıyor
17 Şubat 2005 -
Dernek Başkanı ve SSK Ankara Eğitim Hastanesi Başhekimi Dr. Sami Türkoğlu, AB tarafından finanse edilen projenin, Sağlık Meslek Lisesi mezunu işsizlerin, hasta bakım ve destek hizmetlerinde istihdam edilmelerine yönelik olduğunu söyledi.


Yapılacak çalışma ile yataklı tedavi kurumlarındaki tıbbi müdahale hizmetleri dışında kalan hasta bakım ve destek hizmetlerinde eğitimli işgücü talebinin karşılanacağını ifade eden Türkoğlu, artan eğitimli işgücünün, hizmette kalite ve verimliliği yükselteceğini anlattı.


Projenin hayata geçmesiyle hasta yakınlarının hastanın yanında refakatçi kalmaları uygulamasına son verileceğini belirten Türkoğlu, proje için AB fonlarından yaklaşık 150 bin Avro destek sağladıklarını bildirdi.


İlk etapta 200 kişinin katılacağı eğitim programının 3 ay süreceğini, bu sürede kursiyerlere teorik ve pratik bilgiler verileceğini kaydeden Türkoğlu, kursa katılanlara eğitim süresince maddi destek verileceğini ifade etti.


Program tamamlandıktan sonra sınav yapılacağını ve başarılı olanlara “İşgücü Geliştirme Belgesi” verileceğini kaydeden Türkoğlu, sınavda başarılı olanların eğitim aldıkları alanda, kamu hastaneleri ve özel sektör hastanelerinde istihdam edileceğini belirtti.


Eğitim programına başvurmak isteyenlerin, temel sağlık eğitimi almış veya Sağlık Meslek Lisesi mezunu olmaları, 30 yaşından gün almamaları ve İş-Kur il müdürlüklerinden işsiz olduklarına dair belge getirmeleri gerekiyor.


Başvuru koşullarını taşıyanlar, 25 Şubat 2005 Cuma gününe kadar, SSK Ankara Eğitim Hastanesi'ndeki proje sekreterliğine başvurabilecekler.

Hürriyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA