Eczaneler anlaşmaya rağmen SSK ’lı hastalara ilaç vermiyor
Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) hastalarının büyük bir umutla beklediği serbest eczanelerden ilaç alma hakkı bir hafta önce çıktı
18 Şubat 2005 -
Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) hastalarının büyük bir umutla beklediği serbest eczanelerden ilaç alma hakkı bir hafta önce çıktı.

Ancak SSK’lılar ilaç almak için eczane ile hastane arasında mekik dokuyor. Hemen her reçete ve sağlık karnesinde bir eksik bulan eczacılar hastaları geri çevirmek zorunda kalıyor. İlaç almak için gerekli prosedürlerin çokluğuna dikkat çeken İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Kaplan, SSK’nın da Bağ-Kur ve Emekli Sandığı ile aynı şartlarda ilaç alması gerektiğini söyledi.

Eczanelerden ilaç alamayan vatandaşlar eski sistemi arar hale gelmekten yakınıyor. Elindeki sağlık karnesiyle SSK eczanesinde bekleyen Veli Alkış, “Eskiden çok bekliyorduk; ama hiç değilse ilacımızı alıyorduk. Şimdi eczaneye gidiyoruz, ilaç vermiyorlar; SSK’ya geliyoruz ‘gidin eczaneden alın’ diyorlar. Ne yapacağımızı şaşırdık.” diyerek tepkisini dile getiriyor. Bel fıtığı hastası Birgül Fındık, sekiz eczane dolaştıktan sonra ilaç alamadığını şu sözlerle anlatıyor: “Türlü türlü bahanelerle bana ilaç vermediler. ‘Anlaşmamız netleşmedi’, ‘sistemi oturtamadık’, ‘siz gidin SSK eczanelerinden ilaç almaya devam edin’ diye geri çeviriyorlar.” Türkiye genelinde şimdiye kadar on binden fazla eczane SSK’lılara ilaç vermek için protokol imzaladı. Ancak, eczanelerin büyük bir bölümü SSK hastalarına ilaç vermek istemiyor. Protokol yapmış olmalarına rağmen sistemin oturmasını bekliyor. Eczacı Odası Başkanı Kaplan, sadece İstanbul’da 3 bin eczacının protokol imzaladığına dikkat çekerek şunları söylüyor: “Eczacı ilaç vermek istiyor. Ancak bir endişesi var. ‘Paramı geri alabilecek miyim?’ diyor. Diğer taraftan SSK hastalarının ilaç alması için bir sürü prosedür var. Reçetedeki mühürden tutun da uzman doktor imzasına kadar her şeyi kontrol etmek gerekiyor. Eczacı yanlış bir işlem yaparsa verdiği ilacın parasını kendisi ödeyecek. Bu korkuyla bir süre kimse ilaç vermek istemiyor.”

Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve resmi kurumlara bağlı hastaların ilaçları bütçe uygulama talimatına göre veriliyor. SSK ise serbest eczanelerden ilaç alırken kendi kurallarının uygulanmasını istiyor. Bu durumun eczanelerde karmaşaya sebep olduğunu ileri süren eczacılar, SSK’nın da diğer kurumlar gibi bütçe uygulama talimatıyla ilaç almasını istiyor. Bir SSK’lı hastanın serbest eczaneden ilaç alabilmek için, sağlık karnesinin aslı, fotokopisi, kimlik fotokopisi, muayene sırasında verilen 800 bin liralık bağış makbuzu, uzman hekim imzası ve kaşesi ve başhekim onayı ile eczaneye gitmesi gerekiyor. Tüm bu belgeler tam olsa bile eczacılar başka belgeler isteyebiliyor. Eczacı Mehmet Binbir, SSK’lı hastalar için günlük bir limit belirlediklerini söylerken, bu limit dolduktan sonra SSK’lılara ilaç vermediklerini belirtiyor. Hastaların eczane ile hastane arasında gidip gelmeleri SSK doktorlarını da etkiliyor. Uygulamanın başladığı günden beri imza ve kaşe için gelen hastalar polikliniklerdeki yoğunluğu daha da artırmış. SSK’lı hastalar tüm bu kargaşanın biterek umutla bekledikleri serbest ilaç alımının tam uygulamaya geçmesini istiyor.

Öte yandan SSK’lı hastaların serbest eczanelerden ilaç alabilmeleri için sağlık karnelerinin ön yüzüne bilgisayardan çıkmış kimlik bilgilerinin yapıştırılması gerekiyor. SSK sigorta müdürlüklerinde yapılan işlem için binlerce kişi aynı anda başvurunca bilgisiyarlar kilitlendi. Yaşanan karmaşa yüzünden vatandaşlar ile SSK yetkilileri arasında tartışma çıktı. İki gün boyunca sağlık karnelerini yenileyemeyen vatandaşlar ilaçlarını alamadı. Bazı sigorta müdürlüklerinde ise çıkan olaylara polis müdahale etmek zorunda kaldı.


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA