Ambulans can polis ceza derdinde
Yasaya göre, 'başkasının hayatını tehlikeye atmamak kaydıyla kısıtlama ve sınırlamalardan muaf olan ambulans şoförlerinin başı son günlerde trafik polisleriyle dertte
22 Şubat 2005 -
Yasaya göre, 'başkasının hayatını tehlikeye atmamak kaydıyla kısıtlama ve sınırlamalardan muaf olan ambulans şoförlerinin başı son günlerde trafik polisleriyle dertte. Ambulans şoförleri, hız yaptıkları, hastane önünde durdukları, kırmızı ışıkta geçtikleri gibi gerekçelerle ceza üstüne ceza yiyor Polislerin trafik ihlali yapan araçları durdurmadan plakaya ceza yazma uygulamasına geçmesiyle birlikte ambulans şoförlerine ceza yağmaya başladı.

Trafik ceza tutanaklarının yılbaşından itibaren adrese gönderilmesinin ardından istanbul 112 Acil Komuta Merkezi'ne ceza tutanağı yağıyor. Tutanaklarda ambulansların aşırı sürat yaptıkları, kırmızı ışıkta geçtikleri, hatalı sollama yaptıkları, hastane önüne park ellikleri, güvenlik şeridine girdiklerin belirtiliyor. İstanbul Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Servis Komuta Merkezi Başhekimi Türkay Esin, merkeze çok sayıda ceza tutanağı gelmesinden rahatsız olduklarını söyledi. Türkay Esin, "Her gün dörder, beşer ceza tutanağı geliyor. Yılbaşından önce trafik polisi, ambulansı durdurunca merkeze bildiriliyordu. Biz durumu açıklıyorduk. Ceza gelmiyordu. Şimdi tutanak yağıyor. Bu insanlar yaklaşık 500 milyon lira maaşla çalışıyor. Bir arkadaşımıza hız sınırını aştığı gerekçesiyle 179 YTL ceza geldi. Bunu 10 gün içerisinde ödeyemezse bu para iki kalına katlayacak. Yine ödeyemezse aylık faiz işlemeye başlayacak" dedi. "Bunun ambulans olduğunu polise anlatamıyoruz" diyen Türkay Esin, çok zor günler geçirdiklerini ifade etli. Esin "Adam can taşıyor. 'Kalp krizi geçirmiş bir hastayı 90 km hızla değil, 30 km hızla hastaneye taşı' nasıl denir. Ambulansın arkasında adamın kolu kopmuş, bacağı kopmuş can derdinde. Polis, ceza derdinde. Komik bir uygulama. Anlam veremediğimiz gibi çileden çıkıyoruz" diye tepki gösterdi. Esin, ambulans şoförlerinin mağdur olduğunu, kimilerinin cezaları ödeyebilmek için evindeki eşyaları sattığını söyledi.

Akşam

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA