SSK'ların devrini protesto kararı
TBMM Genel Kurulu’nda dün tartışılan SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrine ilişkin yasa tasarısına karşı çıkan Emek Platformu, eylem kararı aldı. CHP’den de karara destek geldi
06 Ocak 2005 -
Emek Platformu Başkanlar Kurulu’nun dün yapılan toplantısında, üyelerin katılımıyla bugün SSK Başkanlığı ile il müdürlükleri önünde ve hastanelerde kurumu koruma ve kollama amaçlı çeşitli etkinliklerin düzenlenmesine karar verildi.

Toplantıda ayrıca, Türk-İş tarafından 8 ocak cumartesi günü İzmit'te düzenlenecek SEKA'nın kapatılmasına ilişkin eyleme destek verilmesine, önümüzdeki şubat ayı başında da ülke genelinde uyarı eylemi yapılmasına ve bu uyarı dikkate alınmadığı takdirde eylem programının sürdürülmesine karar verildi.

Başkanlar Kurulu, söz konusu tasarının yasalaşması halinde Türkiye genelinde bölge toplantıları düzenlenerek, ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ çerçevesinde geri çekilmesi talep edilen kurum sağlık tesislerinin Sağlık Bakanlığı'na devri, genel sağlık sigortası, emeklilik sigortası ve sosyal güvenlik kurumu kanun tasarıları hakkında üyelere ve halka bilgi verilmesi kararlaştırıldı.

Eylem takvimi, bugün yapılacak Başkanlar Kurulu toplantısında netleşecek.

CHP'den eylem kararına destek: "Sokağa çıkma vakti geldi"

Bu arada, dün TBMM'de CHP Grubu'nu ziyaret eden Emek Platformu üyeleri, eylem kararını CHP’yle paylaştı. Emek Platformu Sözcüsü Mehmet Soğancı, önümüzdeki şubat ayı başında genel bir uyarı eylemi yapacaklarını, bu dikkate alınmazsa eylemlerinin süreceğini bildirdi.

Platform yöneticilerini karşılayan CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz ile sendikacı kökenli milletvekillerinden de platform üyelerine destek geldi.

Ali Topuz, CHP olarak tasarının engellenmesi konusunda Meclis'te ellerinden geleni yapmayı sürdüreceklerini belirtti. Her madde üzerinde söz alacaklarını, tüm önerge haklarını ve soru sorma haklarını sonuna kadar kullanacaklarını kaydeden Topuz, ''CHP'nin sokağa çıkarak sivil toplum örgütlerinin düzenlediği eylemlere katkı yapması ertelenemez bir görev haline gelmiştir'' dedi.

Tasarı ilk günden bu yana tartışma konusu

SSK hastanelerinni devrine ilişikin yasa tasarısı, Meclis’in ilgili komisyonlarında gündeme geldiği andan itibaren hem CHP'nin, hem de sosyal tarafların tepkisini çekti. Komisyon görüşmelerinde tartışmalar sertleşince, hükümet Genel Kurul'a kadar inen tasarının görüşmelerini 17 aralık sonrasına bıraktı.

İki aydır Meclis’te bekleyen tasarı sonunda dün Genel Kurul gündemine geldi. Görüşmeler sırasında Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu Genel Kurul'da yoktu.

Tasarının geneli üzerinde konuşan CHP lideri Deniz Baykal, düzenlemenin 'anayasaya aykırı' olduğunu söyledi, devri 'yeni bir tren kazası'na benzetti ve hükümetin, 'gümrükten mal kaçırır gibi aceleci davrandığını' savundu.

“Bu bir gasptır” diyen Baykal, “siz ali kıran baş kesen misiniz?... Bu kurumları ne hakla devredebilirsiniz? Başbakan’ın malvarlığı nasıl devlete nakledilemezse, SSK’ları da alamazsınız” dedi.

Baykal'a hükümet adına Sağlık Bakanı Recep Akdağ yanıt verdi. ‘Gasp’ benzetmesine karşı çıkan Akdağ, “bu laf Meclis çatısına yakışmadı, öyle birşey yok. Konu alelece değil, 44 yıldır tartışılıyor, iddialar havada kalıyor” diye konuştu.

Düzenleme hayata geçerse SSK hastanelerini Sağlık Bakanlığı işletecek. Çalışma Bakanlığı sadece hizmet satın almaktan sorumlu olacak.

CNN Türk

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA