Heykeltıraş hasta kaçtı heykel tamamlanamadı
Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi olurken hastane bahçesine heykel yapmaya başlayan heykeltıraş hastanın eseri, hastanın kaçması nedeniyle 44 yıldır tamamlanamadı
11 Şubat 2005 -
Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi olurken hastane bahçesine heykel yapmaya başlayan heykeltıraş hastanın eseri, hastanın kaçması nedeniyle 44 yıldır tamamlanamadı. Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Namlı, 1960-1961 yıllarında dönemin hastane Başhekimi Mutemet Yazıcı'nın, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi gören heykeltıraş bir hastayı heykel yapması için Elazığ'a getirdiğini ve tedavisini burada sürdürdüğünü ifade etti.

Mustafa Namlı, hastanın, tedavi görürken bir yandan da hastane bahçesinde heykel yaptığını, ancak hastanın heykeli tamamlamadan aynı yıl hastaneden kaçtığını belirttti. İsmi bilinmeyen hastayla ilgili resmi kayıtlarında bilgi de olmadığını ifade eden Uzm. Dr. Namlı, 'Hastayla ilgili resmi kayıtlarımızda bilgi yok, ismini de bilmiyoruz. Bu bilgileri o zaman hastanede çalışmış personelden aldık. Heykel yapılırken Elazığ'daki heykeltıraş Nuri Orhan'dan da görüş alınmış. Ancak, heykel bitmeden hasta firar etmiş. O tarihten bugüne kadar izine rastlamadık' diye konuştu.

Heykeli daha sonra tamamlamayı düşündüklerini söyleyen Mustafa Namlı, 'Görüştüğümüz heykeltıraşlar, yarım kalan heykelin tamamlanması halinde orijinalliğini yitireceğini söylediler. Biz de yarım da olsa bu haliyle bıraktık' dedi.

Akşam

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA