Döner sermaye rantı doktor ve idarecilerin arasını açtı
Sağlık Bakanlığı’nın 2004 yılı başından itibaren uygulamaya soktuğu “SSK’lı hastaların devlet hastanelerinde muayene edilmesi”ne imkân tanıyan sistem, doktorlar arasında para tartışmasına yolaçtı
18 Şubat 2005 -
Erzurum Numune Hastanesi’nde Dahiliye uzmanı olarak çalışan Dr. Zafer Kurnuç’un basın kuruluşlarına ulaştırdığı, “Elveda Hastanem” başlıklı yazıyla gün yüzüne çıkan döner sermeye kavgası, sağlık camiasını karıştırdı. Kurnuç, doktorların performansına göre pay aldığı döner sermaye gelirlerinin adil olarak dağıtılmadığını, bazı başhekim yardımcılarının haketmeden 3 ile 6 bin YTL (3 ile 6 milyar TL) ve hastaneye uğramadan para aldıklarını iddia etti.

Kurunç’a göre; adil olmayan döner sermaye dağıtımı birkaç ay içinde ‘talan’a döndü, daha fazla pay alabilmek için akla hayale gelmeyen hilelere başvuruldu. Bu durumu hekimlik mesleği açısından utanç verici olarak değerlendiren Kurnuç, hastanenin amele gibi çalışan, nöbet tutan, ameliyata giren, yatan hastalara bakan, heyet ve konsültasyona giren, poliklinikte yüzlerce hasta muayene eden uzmanların yöneticilerin 3’te biri kadar döner sermayeden pay aldıklarını belirtitiyor.

Yeşil kartlı hastaların sayısı arttı

Kurnuç’un bir diğer iddiası ise yeşil kartlı hastaların sayısındaki artış. Yeşil kartlıların ilaçlarının ödenmeye başlaması ile birlikte; yeşil kartlı hastaların sayısında patlama yaşandığına dikkat çeken Kurnuç, “Yeşil kartlılar, olur olmaz her şikayetleri için hastaneye gelmeye başladılar. Bir dahiliye uzmanı olarak baktığım günlük 50 ile 60 hastanın çoğu basit şikayetleri olan ve uzman gerektirmeyen hastalardır. Yani uzmanların enerjisi boşa harcanmakta, esas görevleri yerine angarya ile uğraşmalarına çanak tutulmaktadır.” diyor. Aynı hastanede 30 yıl iç hastalıkları uzmanı olarak çalışan Kurnuç’un, 1 Mart 2005 tarihinde emekli olmak için idareye dilekçe verdiği ortaya çıktı.

Kurnuç’un gündeme getirdiği “döner sermeya talanı” iddialarını yalanlayan Numune Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Selçuk Bozhalil, çok çalışanın çok, az çalışanın az aldığını belirtti. Kurnuç’un bazı doktorlarla arasında olan gerginlikleri giderayak yaptığı açıklamayla bütün hastaneye maletmeye çalıştığını ifade eden Bozhalil, “Kanunsuz hiçbir iş yapılmıyor. Gerekli inceleme yapıldığında döner sermaye talanının olmadığı ortaya çıkacaktır.”açıklamasını yaptı. Bozhalil, konuyla alakalı bütün işlemlerin ‘Döner Sermaye Gelirlerinde Ek Ödeme Yapılması’na dair kanun ve yönergeleri doğrultusunda yapıldığını hatırlatarak, oluşturduklara iki komisyonla da yapılan işlerin denetlendiğini söyledi. Bozhalil, Kurnuç’un geçen yıl 6 bin hasta, aynı servisteki bir başka doktorun ise 9 bin hasta baktığını belirterek, rakamların talan iddialarını çürüttüğünü kaydetti. Bozhalil, hastanenin döner sermaye kasasında ayda 3 milyon YTL (3 trilyon TL) para biriktiğini, bunun ise sadece 700 bin YTL'sinin (700 milyar) Başhakim yardımcısı, müdür yardımcısı, uzman ve pratisyenlere ek gelir olarak dağıtıldığını aktardı.

Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA