Bir doktorun bacağını kıran kişiler cep telefonunu aldı
Birbiri ardına yaşanan kapkaç, gasp ve hırsızlık olayları yüzünden vatandaş evinden çıkmaya korkar hale geldi. Önceki akşam İstanbul'da bir doktorun bacağını kıran kişiler cep telefonunu alırken, Antalya'da da bir kadının çantası bıçak tehdidiyle gasp edildi
13 Şubat 2005 -
Büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlar, özellikle akşam saatlerinde havanın kararmasından ardından sokağa çıkamaz oldu. Son günlerde iyice çoğalan gasp, kapkaç ve hırsızlık mağdurlarına önceki gece bir doktor ve bir kadın daha eklendi. İstanbul Taksim'e gezmeye giden bir doktorun bacağını kıran saldırganlar cep telefonunu alıp kaçarken, Antalya'da da bir genç kızın çantası bıçak tehdidiyle zorla alındı. Saldırganlar ise her zamanki gibi karanlıkta kayboldu.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde görevli Doktor Celal Çalıkuşu (37), önceki gün akşam saatlerinde Taksim'e gezmeye gitti. Gece eve dönmek için yola çıkan Çalıkuşu, İstiklal Caddesi Bekar Sokağı üzerinde, kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Çalıkuşu, kendisinden cep telefonu ve cüzdanını isteyen gaspçılara direnince bu kez darp edilmeye başlandı. Gaspçılar tarafından dövülen doktor, yere düşünce bacağı kırıldı. Gaspçılar, Çalıkuşu'nun cep telefonunu alıp olay yerinden kaçarak kayıplara karıştı.

Kapkaççı bıçakla korkutup çantayı aldı

Olayın şokunu üzerinden atamayan Doktor Çalıkuşu, olay yerine gelen sağlık ekiplerinin yaptığı ilk müdahalenin ardından Taksim İlk Yardım Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Talihsiz doktor, sedyeyle hastaneye götürülürken bir yandan da gaspçılardan kurtardığı cüzdanını kontrol etti. Önceki gece yaşanan ikinci gasp olayı yine bir başka büyükşehirde, Antalya'da meydana geldi. Akşam yemeğinin ardından Işıklar Caddesi'nde yürüyüşe çıkan genç bir kadın, kimliği belirsiz bıçaklı kapkaççının saldırısına uğradı. Bir anda şoka giren çaresiz kadın, çantasını saldırgana kaptırdı. Olayın ardından alarma geçen Antalya polisi sokak sokak gezerek kapkaççıyı aradı. Çevredeki binaları tek tek kontrol eden ve tüm bölgeyi tarayan motorize ekipler, kapkaççının izine rastlayamadı.

Kapkaç ve gaspta artış sürüyor

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye genelinde 2003 yılına göre 2004'te yüzde 10 artış gösteren kapkaç ve gasp olayları, İstanbul'da yüzde 15 oranında arttı. Kapkaç ve gaspçılar 2005 yılına da hızlı başladı. Antalya'da sadece yılbaşından bu zamana kadar geçen 41 günlük sürede 20 kapkaç olayının yaşandığı bildirildi. Sakarya Emniyet Müdürlüğü, kapkaç ve hırsızlık olaylarının engellenmesi amacıyla, sivil gözcü ekipleri oluşturdu. Sakarya Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, toplam 50 memurun 24 saat görev yapacağını belirterek, "Kent merkezi 4 bölgeye ayrıldı. Ekip aracılığıyla sokak hakimiyeti sağlanacak. Ekipte istihbarat da dahil olmak üzere her birimden polis arkadaşlar yer alacak" dedi.

İSTİHBARAT SERVİSİ, İSTANBUL

KAPKAÇ MAĞDURU OLMAMAK İÇİN BU UYARILARA KULAK VERİN


Oto ile kapkaç olaylarına maruz kalmamak için yaya kaldırımlarının yola yakın kısımlarında yürümeyin. Çantalarınızı da yola bakan kolunuzda taşımayın

Evinize gelen dilenci, bohçacı ve seyyar satıcılara karşı duyarlı olun

Kuyumcu ve döviz bürolarının haricinde altın veya döviz alım satımı yapmayın

Eğer sizi tehdit ederek yaklaşan bir oto söz konusu ise, bağırarak ters istikamete doğru koşun. Bu oto sürücüsünün sizi takip etmesini zorlaştıracaktır

Banka ve hastanelerdeki işlemleriniz esnasında yardımcı olmak isteyen kişilere itimat etmeyin

Cüzdanınızda fazla para bulundurmayın. Para yerine kredi kartı, çek vb. ödeme araçlarını kullanmayı tercih edin

Para veya cüzdanınızın çekilmesi için en uygun yerlerin pantolonun arka cepleri olduğunu unutmayın

Yolda yürürken, kavga ederek size yaklaşan, yardım isteyen şahıslardan uzak durun

Eğer şahıslar ısrarla üzerinize geliyorsa cüzdanınızı muhafaza ederek dikkatinizi dağıtmalarına izin vermeyin

Yankesici ve kapkaççıların özellikle yaşlıları ve bayanları tercih ettiğini unutmayın

Küçük çocuklarınızı takmış oldukları bilezik, küpe ve kolye gibi süs eşyaları ile dışarıya göndermeyin.Yenişafak

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA