SSK Samatya’da Mavi Melekler iş başında
SSK İstanbul Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, gönüllü sağlık çalışanı olarak tanımlanan 'Mavi Melek' uygulaması başlattı. Gönüllü ev hanımı ve emeklilerden oluşan 14 kadın, hastanedeki tedaviye müdahale dışında hastaların her türlü sorunu ile ilgileniyor
17 Ocak 2005 08:23 -
Gönüllü Melekler, başhemşire Gülşen Çayır, hemşire Gülümser Özkan ve Yelis Abalı'nın başkanlığında her gün 3-4 kişilik gruplar halinde hastaneye geliyor. Sabah 08.00-15.00 arası hizmet veren gönüllüler, Mavi Melek olarak çalışmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını söylüyorlar.

Kan alma ve laboratuvar işlemleri gibi hastaların ne yapacaklarını, nereye gitmeleri gerektiğini bilmedikleri durumlarda devreye giren Mavi Melekler, hastaneye gelenlere işlem sonuna kadar yardımcı oluyor. Başhemşire Gülşen Çayır, personel olarak yetersiz kaldıkları noktada Mavi Melekler'in devreye girdiğini söylüyor. Özellikle yaşlı hastalara gönüllülerin çok yardımcı olduğunu belirten Çayır, “Yaşlı hastaya şuraya git deyince gidemiyor, işlemlerini yapamıyor. Mavi Melek, hastamızın koluna girerek gitmesi gereken yere kadar ona eşlik ediyor. Tahlil sonuçlarını dağıtıma veriyor.” diyor. Gönüllü çalışanlardan istenen tek şey ise güler yüzlü olmaları. Hastalara karşı sabırlı olmaları gerektiğine dikkat çeken hemşire Yelis Abalı da, gönüllü çalışan kadınların kendilerine çok büyük fayda sağladıklarını söylüyor. Abalı, Mavi Melek olmak için başvuran kişilerin hiçbir şekilde maddi yardım beklemeden, insanlara yardımcı olacaklarını bilerek geldiklerini anlatı-yor. Aslı Türkel adındaki hasta ise uygulamayı her yönden desteklediklerine dikkat çekerek, Mavi Melekler'in kendilerini psikolojik yönden rahatlattığını, hastane içinde kendilerine yol gösterdiklerini belirtiyor.

Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer