Abdi İbrahim 3. Parkinsonda Global Trendler toplantısını gerçekleştirdi
107 yıllık geçmişiyle Türkiye’de ilaç sektörünün en köklü şirketi Abdi İbrahim’in, Parkinson hastalığındaki son gelişmelerin konuşulduğu “Parkinsonda Global Trendler” toplantısının üçüncüsü, Türkiye’nin önde gelen uzman isimlerinin katılımı ile 10 Ocak’ta CVK Park Bosphorus’ta gerçekleşti.
Abdi İbrahim 3. Parkinsonda Global Trendler toplantısını gerçekleştirdi
25 Ocak 2019 -

Abdi İbrahim tarafından her yıl düzenlenen “Parkinsonda Global Trendler” toplantısının üçüncüsü 10 Ocak tarihinde CVK Park Bosphorus’da gerçekleştirildi. İstanbul dışında 15 farklı ilde canlı olarak yayınlanan ve Uluslararası Hareket Bozuklukları Kongresi’nde açıklanan Parkinson hastalığındaki son gelişmelerin ele alındığı toplantıya Prof. Dr. Murat Emre, Prof. Dr. Raif Çakmur, Prof. Dr. Bülent Elibol, Prof. Dr. Ayşe Bora Tokçaer, Prof. Dr. Dilek İnce Günal, Prof. Dr. Haşmet Hanağası, Prof. Dr. Okan Doğu ve Prof. Dr. Cenk Akbostancı konuşmacı olarak katıldı.

Parkinson hastalığının, patofizyoloji, genetik, tedavi, cerrahi ve Non-Parkinson başlıklarıyla ele alındığı toplantı, başta Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Sakarya, Malatya, Edirne, Kayseri, Erzurum, Tokat ve Mersin olmak üzere toplam 16 ilden gelen nöroloji hekimleri ve Türkiye’nin farklı illerinden canlı bağlanan hekimlerle gerçekleştirildi. Nöroloji uzmanları tarafından Parkinson hastalığı ile ilgili son gelişmelerin konuşulduğu toplantıda 702 nöroloji uzmanı görüş alışverişinde bulundu. 

En bilinen belirtileri “hareketlerin yavaşlaması ve titreme” olan Parkinson hastalığıyla mücadele eden insan sayısı tüm dünyada 10 milyon olarak tahmin ediliyor. Türkiye’de ise bu rakam 100-130 bin arasında. Ancak bu rakam hızla artıyor. Her yıl 10 bin kişiye parkinson teşhisi konulan Türkiye’de, 2030 yılında hasta sayısının iki katına çıkması bekleniyor. Bu hızlı artışa karşın, hastaların sadece yaklaşık yarısı tedavi görüyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA