İlaç devinden 13 milyar dolarlık satın alma
Dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden Bristol-Myers Squibb, MyoKardia'yı 13 milyar dolara satın alacağını duyurdu. Haberin ardından MyoKardia hisseleri yüzde 58.5 artışla 221 dolara yükseldi.
İlaç devinden 13 milyar dolarlık satın alma
06 Ekim 2020 14:14 -

ABD'li ilaç devi Bristol Myers Squibb, yaptığı açıklamada kanser ilaçlarına olan bağımlılığın bir kısmını azaltmaya çalıştığı için kalp hastalığı tedavileri portföyünü desteklemek amacıyla MyoKardia'yı yaklaşık 13 milyar dolara satın alacağını bildirdi.

Bu yıl değeri neredeyse iki katına çıkan MyoKardia hisseleri bu haberin ardından yüzde 58.5 artışla 221 dolara yükseldi.

MyoKardia'nın geliştirdiği kalp ilacı, obstrüktif hipertrofik kardiyomiyopati tedavisinde test ediliyor ve ABD ile Avrupa'da yaklaşık 200.000 insanı etkiliyor.

Brsitol Myers, bu satın almanın "orta ve uzun vadeli bir büyüme için itici güç" sağlayacağını da açıkladı.

Geçtiğimiz yıl 74 milyar dolarlık bir satın almayla kanser ilacı şirketlerinden Celgene'yi bünyesine katan Bristol-Myers'in bu hamlesi, tedavi portföyünün kanser ilaçlarına olan bağımlığını azaltmaya çalışması olarak yorumlanıyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)