Milli ilaçta start up modeli işleyecek
İlaç üretiminde yurtdışına bağımlılığın önüne geçmek için start up modeli devreye sokulacak. Molekül icat eden araştırmacılar, yeni şirketler ve üniversiteler desteklenecek
Milli ilaçta start up modeli işleyecek
19 Mart 2018 - SABAH SAFURE CANTÜRK

Hükümetin, 2023 hedefleri arasındaki milli ilaç için 'start-up' modeli devreye sokulacak. Yeni modelle devlet, molekül icat edecek araştırmacılar, sıfırdan başlayan mini şirketler, üniversiteler, teknokentler ve ilaç sanayi devlerini bir araya getirerek start-up havuzu oluşturacak. Havuzda, yerli molekülden, etken maddeli bitki, yapay zekayla çalışan sağlık teknolojilerine kadar milli ilaç ve milli tıbbi cihazın formülleri ortaya çıkacak. Sanayici formülü geliştirerek üretime başlayacak.

Cumhurbaşkanlığı koordinasyonunda yürütülen Milli İlaç ve Tıbbi Cihaz Komisyonu, orta vade yol haritasını belirledi. Türkiye Tıbbi Cihaz Kurumu, sektörün temsilcileri, araştırmacılar ve start-up modeline uygun küçük tıbbi Ar-Ge firmalarını bir araya getirerek çalıştay yapacak. Yeni model araştırmacıya ve sanayiciye sunulacak, ihtiyaç duyulacak destekler belirlenecek. Dünyada ABD, İsviçre, Hindistan gibi ilaç sanayinin geliştiği ülkelerde uygulanan 'start up', 'sıfır' noktasında başlayan şirketleri hedef alacak. Yerli büyük ilaç sanayi şirketleri molekülü, üniversitelerin Ar-Ge şirketlerinden satın alarak geliştirip milli ilaca dönüştürecek. Bu modelde Ar-Ge için gereken süre, üniversiteler bünyesindeki teknokentlerde kurulan şirketlerde geçecek. Bu süre içinde doktora öğrencileri çalışacak, tezlerini hazırlayacak ve bilgi birikimi oluşacak. Daha sonra yerli ilaç sanayisi bu şirketlerle işbirliğine teşvik edilecek.

MOLEKÜL MUCİDİ ORTAK OLACAK

Çalışmalar kapsamında öncelikle Türkiye'de ilaç ve tıbbi cihaz başlıkları altında 'start up havuzu' oluşturulması amaçlanıyor. Ayrıca her yıl, seçilen projelerin sunulacağı, start up firmaları ile üreticilerin bir araya getirecek toplantılar yapılacak. Ürünü geliştiren araştırmacı molekülü doğrudan satabilecek ya da ürüne dönüştükten sonraki süreçte hisse sahibi olma gibi işbirlikleri yapılacak.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/03-23/03 Sağlık Bilimlerinde Araştırma Sempozyumu TIP EĞİTİMİ İZMİ
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA