Novartis anketi Fransa'da sunuldu
Novartis İlaç tarafından gerçekleştirilen hasta tercihleri anketinin bulguları, Fransa'nın Paris kentinde düzenlenen 27. Avrupa Dermatoloji ve Veneroloji Akademisi Kongresi'nde paylaşıldı -
Novartis anketi Fransa'da sunuldu
20 Eylül 2018 - AA

Novartis İlaç tarafından gerçekleştirilen hasta tercihleri anketinin bulguları, Fransa'nın Paris kentinde düzenlenen 27. Avrupa Dermatoloji ve Veneroloji Akademisi (EADV) Kongresi'nde paylaşıldı.
Novartis'ten yapılan açıklamada, 300 sedef hastasının yer aldığı çalışmanın bulgularına göre, hastaların; tedavilerinden derinin temizlenmesi ve ilaç güvenliğinin ötesinde beklentileri bulunduğu belirtildi. 
Açıklamada, sonuçların; tedavinin en tercih edilen özelliğinin, sedef hastalığı alanında daha önce gerçekleştirilen hasta tercihleri anketleri ile tutarlı olarak derinin temizlenmesi olduğunu gösterdiği vurgulandı. 
Açıklamada, sonuçların ayrıca, hastaların; tedavilerinden, kanıtlanmış etkililik yıl sayısı, büyük klinik çalışmalarla gösterilen güvenlilik verisi ve enjeksiyon yeri reaksiyonu olmaması gibi ek yararlar beklediklerini de gösterdiği kaydedildi. 

 "Sedef hastalığı, karmaşık ve çok boyutlu bir sağlık sorunudur"

Hamburg Üniversitesi Hemşirelik ve Dermatoloji Sağlık Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Matthias Augustin, konuya ilişkin değerlendirmesinde, sedef hastalarının; tedavilerinden, temiz deri ve güvenlilik dışında başka hangi yararları görmek istediklerini anlamanın önemli olduğunu vurguladı. 
Augustin, şunları kaydetti: 
"Bu anketin bulgularına göre, büyük klinik çalışmalara dayalı tutarlı ve sürdürülebilen uzun süreli etkililik ve güvenlilik, enjeksiyon yerinde ağrı olmaması ve sedef hastalığının tüm belirtilerine karşı etkililik, orta ile şiddetli sedef hastalığında tedavi seçimini etkileyebilecek faktörlerdir.
Sedef hastalığı, karmaşık ve çok boyutlu bir sağlık sorunudur. Sedef hastalarının yüzde 40'a varan bölümünde sedef artiriti gelişebilmektedir. Uzun dönemde sedef hastalarının yüzde 90'a varan bir bölümünde tırnak psoriasisi, palmoplantar psoriasis (avuç içlerini ve ayak tabanlarını tutar) veya saçlı deri psoriasisi de gelişebilmektedir. Bu belirtiler hastaların yaşamı üzerinde daha büyük bir yük oluşturmaktadır. Amerikan Dermatoloji Akademisi kılavuzlarına göre sedef hastalığı tedavisi, hastanın durumuna ve tercihlerine uygun şekilde adapte edilmelidir. Orta ile şiddetli sedef tedavisinde hastanın tercihlerinin iyi anlaşılması, hasta ile hekimin birlikte karar alma modellerinin iyileştirilmesinde merkezi rol oynamaktadır. Bu sonuçlar, sedef tedavisinde mevcut seçenekler konusunda hastaların bakış açısı konusunda ilave iç görüler sağlamaktadır."
Novartis İmmünoloji, Hepatoloji ve Dermatoloji Global Medikal Başkanı Prof. Dr. Sam Khalil de anketin, Novartis'in ve dermatoloji uzmanlarının sedef hastalığı tedavi seçenekleri arasında seçim yaparken hastaların tercihlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını belirtti.
Khalil, "Anket, hastalara sunulan bakımı iyileştirme kararlılığımızı desteklemekte. Hastalar için tıbbı yeniden tasarlamanın ilk adımı, hastaların gerçekte ne istediklerine ve neye ihtiyaç duyduklarına kulak vermektir." ifadelerini kullandı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
15
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
20.09.2018 17:10:21
"Hastaların ne istediği ve neye ihtiyaç duyduklarına kulak verilerek "Hollanda'dan bir sedef hastama ağrılarını kesmek için legal esrar başlanmış. Burada hastaların ne istediği kısmı, ihtiyaçlarından ağır basıyor gibi bir endişem var.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/06-30/06 5. Karadeniz Hematoloji Sempozyumu HEMATOLOJİ SAMS
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA