Ameliyat cihazları masaya yatırıldı
Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Derneği mezuniyet sonrası eğitimlerinin beşincisi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Muhittin Erel Anfisinde gerçekleştirildi.
26 Kasım 2012 -

“Anestezi makinesi anatomisi” ana başlığı altında yapılan dört panelde anestezi cihaz ve ekipmanları tüm yönleriyle ele alınırken, sunumların hepsinin anestezi teknisyen ve teknikerleri tarafından yapılması dikkat çekti.

GÜVENLİ VE SORUNSUZ AMELİYAT
İki gün süren eğitim hakkında bilgi veren Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şükran Balkaner, “Hastalarımızın güvenli ve sorunsuz bir ameliyat geçirebilmeleri için çok önemli olan konulardan bir tanesi de kullanılan cihaz ve ekipmanlardır. Doktor, teknisyen, tekniker başta olmak üzere bütün anestezi ekibinin kullandığı cihazları, ekipmanları ile birlikte tüm yönleri çok iyi tanıması hayati önem taşıyor. Ekip üyelerinin, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmesi, belirli periyotlarla eğitimler alması ameliyat olan hastalarımızın sağlığı açısından çok önemlidir” dedi.

Anestezi teknisyen ve teknikerlerinin mesleki gelişimlerinin sorunsuz ve güvenli ameliyatlar için hayati önem taşıdığını tekrarlayan Balkaner, şunları söyledi: “Maalesef bu konuda ülkemizde bir boşluk var. Mezuniyet sonrası eğitimlerin bir standardı yok. Dernek olarak düzenlediğimiz eğitimlerle bu açığı kapatmayı, sorunlara dikkat çekmeyi ve çözüm yolları üretmeyi hedefliyoruz.”

Balkaner, anestezi teknisyen ve teknikerliği mesleğini geliştirmek, akademik çalışmalarda bulunmak, toplum sağlığına katkıda bulunmak amacıyla 2011 yılında derneği kurduklarını ifade ederek şöyle konuştu: ”Öğretim üyesi hocalarımızın, teknisyen ve tekniker arkadaşlarımızın bu kadar ilgi ve katılımını görünce bir kez daha ne kadar doğru bir iş yaptığımız ortaya çıktı. Ne mutlu bize ki bugüne kadar düzenlediğimiz beş eğitime yaklaşık 1500 arkadaşımız katılarak bilgilerini tazeledi. Bu eğitimimize de ülkemizin değişik bölgelerinden 250 üzerinde meslektaşımız katıldı."
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) hüseyin dalkılıç (anestezi teknikeri)
27.11.2012 14:50:30
acıbademde yapılan seminere katılmıştım çok faydalı oldu. dahada devamı gelsin emeği geçenlere teşekkürler........
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA