Beş nakil operasyonunun ardından enstitü müdürü konuştu: 'Ameliyattan çıktıktan sonra gözlerim doldu'
MALATYA'da, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde dün, aynı anda 5 hastaya karaciğer nakli operasyonu, başarıyla tamamlandı. Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesi hedeflenen ve 13 saat süren ameliyatları yapan Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, "Bütün hastalar iyi. Dün ameliyattan çıktıktan sonra gözlerim doldu" dedi.
Beş nakil operasyonunun ardından enstitü müdürü konuştu: 'Ameliyattan çıktıktan sonra gözlerim doldu'
13 Haziran 2019 - DHA

Canlıdan canlıya karaciğer naklinde Avrupa'da birinci, dünyada ise ikinci sırada olan Malatya İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsü'nde 5 hasta, dün saat 08.00'de karaciğer nakli için ameliyata alındı. 5 alıcı ve 5 verici ile eş zamanlı başlanan 10 ameliyat ile aynı zamanda Guinness Rekorlar Kitabı'na girilmesi için başvuru yapıldı.


Eş zamanlı beş nakil '10 ayrı odada 36'sı cerrah 100'ün üzerinde personel' ile Guinness Rekorlar Kitabına girdi 


Ameliyatların ardından servise alınan bağışçıların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtilen donörlerden alınan karaciğerler, hastalara nakledildi. Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz'ın yönetiminde gerçekleşen ameliyatlar 13 saatte başarıyla tamamlandı.

PROF. DR. KIZILAY: HASTALARDA HERHANGİ BİR KOMPLİKASYON GELİŞMEDİ

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, ameliyatların başarılı bir şekilde tamamlandığını belirterek, "Bütün hastalarımız yoğun bakıma alındı. Herhangi bir komplikasyon gelişmedi. Dünyada başka hiçbir merkezin, bu kadar da iddialıyız, 10 ayrı ameliyat ekibiyle aynı anda 5 alıcı ve 5'i verici olmak üzere 10 karaciğer hastasının ameliyatını gerçekleştiremeyeceğini, tek merkezin burası olduğunu ülkemize ve dünyaya göstermiş olduk" diye konuştu.


İnönü Üniversitesinin Guinness hedefi bugün gerçekleşecek: 5 canlı verici, 100'ün üzerinde personel 


Yaptıkları operasyonla birlikte bu kadar ekibi çıkaracak olan başka bir merkezin olduğunu beklemediğini ifade eden Prof. Dr. Kızılay, "Daha önce bizim insanlarımız, dünya başka yerlere organ nakli olmaya gidiyordu. Şimdi dünyanın her yerinden Malatya'ya karaciğer, kök hücre, ince bağırsak nakli olmak için geliyorlar. Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, organ ve doku naklinin merkezi. Hastaların durumu iyi, yoğun bakımda tedavileri sürüyor" diye konuştu.

Guinness'e başvuruyu daha önce yaptıklarını hatırlatan Rektör Prof. Dr. Kızılay, "Başvurumuzu yaptık, Guinness'in talep ettiği şeffaf uzman ve uzman dışı şahitlerin bizzat takip ederek tespit ettikleri gözlemlerini içeren dosyamızı tamamladık, eksiklerini de kısa sürede tamamlayacağız. Bu hastalarımızın tedavi sürecini de tamamlayacağız. Hastalarımız önce yoğun bakımdan çıkacaklar, sonra tedavi olacaklar. Bu süreci de ekleyerek dosyamızı göndereceğiz" dedi.

PROF. DR. YILMAZ: 'REKOR' OLARAK ALGILANMAMASI LAZIM

Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, üniversitelerinin, şehirlerinin birliği ve beraberliğiyle başarılan bir iş olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"İyi bir iş olduğunu ve büyük bir iş olduğunu düşünüyorum. Bunun hiçbir şekilde bir 'rekor' olarak algılanmaması lazım. İnsan sağlığı üzerinden bir rekor olmaz. Biz sadece burada üniversitemiz bünyesinde, enstitümüz bünyemizde her an karşı karşıya kalabileceğimiz, 5 acil karaciğer nakline yanıt verebileceğimiz ekip, teçhizat, akademik kadro ve fiziki koşullara sahip olduğumuzu bütün kamuoyuyla paylaştık. Biraz önce hastaları tekrar dolaştım. Vizite yaptık tüm hastalara. Şu kadar söyleyebilirim ki; bütün hastalar iyi. Dün ameliyattan çıktıktan sonra gözlerim doldu."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) ömer topuz (dr)
17.06.2019 13:51:12
ben de ekibi YILARDIR hayranlıkla takip eden bir cerrah olarak tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.
diğerlerine gelince
üflemekle sönmez bu ışık
en azından izleyin güzel insanlar neler yapıyor.
siz kara çalmaya çalışınca çok komik oluyorsunuz.
People
15
2) Dr.(Genel Cerrah) (Dr)
15.06.2019 22:16:05
Bu Karaciğer Trabsplantasyon ameliyatlarını gerçekleştiren Ekipleri kutluyorum.Asistanlığını Organ naklinin yoğun yapıldığı bir merkezde yapan Genel Cerrah olarak yaşanılan zorlukları gördüğüm için Çok büyük bir başarıya imza attıklarını düşünüyorum.Ameliyat öncesi hazırlıklar, uygun donör, uygun boyutta , volümde Karaciğer, varyasyonlar,donörün post op.Sağlığı, Strresli bir hepatektomi, 3-4mm.lik anastomozlar, İntraoperatif Doopler,Post op.kanama,anastomoz kaçağı riski post op.Yoğun Bakım süreci olayın tamamında iyi bir Anestezi takibi.Özet olarak Büyük bir Emek Sevgi,Sabır gerektiren bir süreç.Tabi Ertesi sabah hastanın ve yakınlarının bir tebessümü, bir Teşekkürü bütün yorgunlukların kaybolmasını sağlıyor.Bu arada Sadece Cerrahlar değil,Enfeksiyon Hastalıkları , Gastroenteroloji, Girişimsel Radyoloji, Radyoloji,Anestezi,Patoloji Anabilim dallarının da ortada büyük katkısı ve emeğinin olduğu Multidisipliner bir yaklaşım gerektiren bir olaydır.Hastalar şifa ile taburcu edilseler bile takipleri de büyük önem taşımaktadır.Ülkemizde Karaciğer Nakilleri bir çok merkezde başarılı bir şekilde yapılmaktadır.Tüm ekiplerin ellerine Sağlık.....Türkiye’de Organ Naklinin başlamasına, yaygınlaşmasına katkıda bulunan bu konuda Transplantasyon Cerrahı yetiştiren Başta Prof.Dr.Mehmet Haberal hocamız olmak üzere tüm Hocalarımıza saygılarımı sunuyorum...
People
10
3) kemal kılıç (dr)
15.06.2019 10:47:48
Ya arkadaşlar böyle muhteşem bir ekibi ,yıllardan beri ülkemizi Anadolu da, mütevazi bir ilde, üstün başarılar gösteren, birçok hekime ve hastaneye özgüven aşılayan, camiada çok sevilen ve taktir edilen bu insanları bile acımasız eleştiriyorsunuz ya size ne diyeyim. Allahtan korkun ya. bir taktir edin, bir teşekkür edin, bir gurur duyun ... ama lütfen elinizi vicdanınıza koyun . tarafsız olun objektif olun hiç değilse.
kaldı ki bu bizim ülkemiz, bizim Anadolu muz ,bizim Malatya mız, bizim Turgut özal Tıp merkezimiz, bizim Sezai Yılmaz ımız .... ben şahsen ayakta ve ellerim patlayana kadar alkışlıyorum. Allah onlarının tamamından razı olsun. saygılar
People
10
4) aydin sinal (hekim)
14.06.2019 13:48:47
unutmadan yazayim;fenni sünnetci kemal özkan da bir gecede 200 cocugu sünnet ederek Guinness rekorlar kitabina girmisti............
People
29
5) emre (op.dr.)
14.06.2019 12:46:10
''kedi uzanamadığı ciğere murdar dermiş'' ...Ya adamlar doğuda bir çok olumsuz şartlara rağmen aynı anda çok sayıda başarılı nakil yapıyorlar.yok tabela tıp,yok taşra tıp yok mortalite fazla vs. diye küçümsemeler,aşağılamalar..ayıp olmuyormu? ne demiş atalarımız kıskanma çalış seninde olur.
People
27
6) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
14.06.2019 08:34:37
Adamın birisi şöyle yazmış zamanında :

"Her şeyin rakamlara dökülerek niteliğin önemsenmeyerek niceliğe dayanmasına da karşıyım"

https://www.medimagazin.com.tr/medilife/tr-paneller-manel-oldu-artik-harekete-gecin-10-12-81856.html
People
29
7) Mehmet ekinci (Dr)
13.06.2019 22:18:19
Emeği geçen meslektaşlarımı ve nakil ekibini kutluyor başarılarının devamını diliyorum
People
9
8) aydin sinal (hekim)
13.06.2019 19:20:23
cüneyt arkin filmleri gibi,yaninda birkac yoldasiyla bizans ordusunu dagitir,herkes alkislar,bas göz yardigi figüranlari kimse merak etmezdi,buradada figüranlar hastalar.iyiki meslek hayatim almanyada gecti gitti,böyle cerrahlarla zaten calisamazdim
People
9
9) Port (Op.dr)
13.06.2019 18:58:01
Bu ülkede yaşamaktan utanıyorum.
People
17
10) ömer hayyam (op.dr.)
13.06.2019 17:38:35
reklam...ttb nerede acaba...bunu ben yapsam sağlıkta reklam yapıyorsun, işte buda cezası diye kapımda biterlerdi...
hem Guinness Rekorlar Kitabında olacak ne demek, bu ne saçmalık, yarın öbür gün diğer bir klinik işte bizde 10-15-20 tanesini 1 günde yaptık mı diyecek... örneğin biz, 1 günde 10 xxxx ameliyatı yapmıştık, çıkıp ta hiç 10 tane yaptık, bu bir rekor diye övünmedik.... buna bakılırsa , kısasa kısas dersek günde 600-800 hastaya 1 günde bakan doktorlar var ve onları da bu kitaba alalım, oda 1 rekor...sağlıkta rekor olmaz, rekor denemesi olmaz, ... bunu içinde yaşa,kliniğinde yaşa... Guinness Rekorlar Kitabı ne demek, sayın aydin sinal ve baydin sinal yorumlarınızı bekliyorum, almanyada rekorlar olmuyormu, bu almanlar hiç rekor kıramıyor mu?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori