Fizyoterapistler kamuya yöneldi
2010 yılı KPSS sonuçları fizyoterapistler açısından ilginç veriler ortaya çıkardı. Sınava 2 bin 147 fizyoterapist girerken, Bakan Akdağ ile görüşen fizyoterapistler meslek yasalarının çıkmasını istedi
Fizyoterapistler kamuya yöneldi
24 Ağustos 2010 - MEDİMAGAZİN

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Başkan Yardımcısı Murat Dalkılınç, yıllardır devlet kadrolarına başvuruda bulunmadıkları için suçlanan fizyoterapistlerin kamuya yöneldiklerini söyledi.

 

Dalkılınç, beraberindeki dernek üyeleriyle Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı ziyaret etti. Fizyoterapistlerin kamuya alınması halinde meslek yasası olmadığı için sağlık sisteminin çok ciddi sorunlarla karşılaşacağını dile getiren Dalkılınç, “Maalesef pek çok kamu hastanesinde fizyoterapistler farklı branş hekimleri ile çalışamadıkları ve meslek yasası olmadığı için atıl durumdadır” dedi. Dalkılınç, 2010 yılında yapılan KPSS sınavına 2 bin 147 fizyoterapistin sınava girdiğini belirterek, bir an önce meslek yasasına kavuşmak istediklerini kaydetti. Dalkılınç, şunları söyledi:

 

“Sağlık Bakanlığı, Sağlık Meslekleri Kanunu çalışmaları çerçevesinde meslektaşlarımızı temsilen bizlerin ve kamuda çalışan bazı meslektaşlarımızın görüşlerimizi almıştır. Bu yıllardır beklediğimiz bir gelişme, hakkımızda alınan kararlarda söz sahibi olmak ve 50 yıldır çözülmeyen sorunların çözüldüğünü görmek istiyoruz. Yansıtılmaya çalışıldığı gibi, fiziksel tıp hekimleri ile bir kavgamız yok olamaz. Sadece bazı kesimler gerçeklerin üstünü örtmeye çalışıyor bizleri doktorculuk oynamak ve reçete yazmaya çalışmakla suçluyor. Hastasını bize yönlendiren branş hekimleri ile direkt iletişim zaman kaybını önleyecektir.”

 

Her branştan hekimle çalışmak istiyorlar

Sadece iki talepleri olduğunu, bunlardan birinin Avrupa ülkelerindeki fizyoterapistler gibi  her branştan hekimlerle çalışmak, diğerinin de fizyoterapi programını belirlemek ve kendi işlerinin sorumluluğunu almak olduğunu vurgulayan Dalkılınç, Bakan Akdağ’a bunları aktardıklarını söyledi. Dalkılınç, “Kendisi bizleri ilgi ile dinledi ve konuya çok hakim olduğunu bize sorduğu teknik sorularla da gösterdi, bu durum bizlerin çözüm için umudunu arttırmaktadır” diye konuştu.

 

Sayılarının bugün 6 bine ulaştığını kaydeden Dalkılınç, Sağlık Meslekleri Yasası’nın engellemelere rağmen çıkarılması halinde, gereksiz fizik tedavi harcamalarının azalacağını, hizmete ulaşımın kolaylaşacağını, halkın bütün doktorlar kanalıyla fizyoterapistlere ulaşabileceğini ve fizyoterapistlerin yıllardır süren mesleki mağduriyetten kurtulacağını ifade etti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA