Hemşireler 'bilimsel araştırmalarda' biz de varız diyor
Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, "Hemşirelikte Araştırma Sempozyumu" yapıldı. Sempozyumda birçok hemşire ve katılımcı yer aldı.
28 Aralık 2011 -


Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilen "Hemşirelikte Araştırma Sempozyumu"na birçok hemşire ve davetli katıldı. Sempozyumda, araştırma sonuçlarının hemşirelik uygulamalarında kullanımı, hemşirelik araştırmalarında yaşanan sorunlar tartışılırken, bu tartışmalara katılımcılar tarafından çözüm önerileri geliştirildi.

Öte yandan araştırma tekniklerini öğrenip, uygulamaya koymak isteyen Bakırköylü hemşireler nasıl araştırma yapacaklarını bir günlük sempozyumda tartıştı. Yoğun iş yükü altında kısıtlı olanaklarla mesleklerini bilimsel temele oturtmak isteyen hemşireler, bu alanda da yapacakları araştırmalarla söz sahibi olmak, otonomilerini kurmak ve kendi mesleklerinin mucidi olmak istiyor.

Ayrıca sempozyumda ülkemizde lisans mezunu hemşirelerin sadece yüzde 35'inin ayda bir dergi takip edebildiği ve bu dergilerin de sadece yüzde dördünün araştırma makaleleri içerdiği vurgusu yapıldı.Daha sonra sempozyumda çıkan sonuçlar; "Hastanelerde kurumsal araştırma kültürü oluşturulması, araştırma yapan hemşirelerin sayısının ve araştırma kalitesinin artırılması, Ulusal düzeyde hemşirelik eğitiminde mali sistemlerinin geliştirilmesi, bilimsel veri tabanlarının oluşturulması ve yaygınlaştırılması ve

Sağlık Bakanlığı hemşirelik araştırma merkezinin yaygınlaştırılması" olarak belirlendi.

Toplantının ardından katılımcılara "Hemşirelik memnuniyet" anket çalışması da yapıldı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA
24/09-28/09 28. Ulusal Dermatoloji Kongresi DERMATOLOJİ ANTA
27/09-28/09 TUSYAD 9. Bahar Toplantısı DİĞER İSTA
26/09-29/09 6. KBB de Dört Mevsim Kongresi KULAK-BUR... NEVŞ
26/09-29/09 Uluslar arası Anne ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi KADIN... İZMİ