İdari izin ve süt izni
Sağlık-Sen, çalışılmayan gün olarak kabul edilen süt izinlerinin bu kapsamdan çıkarılması ve idari izinlerde yapılan çalışmaların nöbet olarak değerlendirilmesi için Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu(TKHK)’na başvurdu.
İdari izin ve süt izni
01 Temmuz 2016 -

Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı’nın, çalışılmayan gün olarak kabul ettiği günler (analık izni, süt izni, yarım gün izin ve aylıksız izin) içinde yer alan süt izinlerinin bu kapsamdan çıkaran yazısının iptali için 12 Mayıs 2016 tarihinde Danıştay’a da dava açmıştı.
 
İDARİ İZİNDEKİ ÇALIŞMA NÖBETTEN SAYILMALI
 
Konuyla ilgili olarak TKHK’na gönderilen yazıda, Ramazan Bayramı sebebiyle kamu görevlilerinin 04 Temmuz’da yarım gün, 08 Temmuz’da ise tam gün idari izinli sayıldığı hatırlatılarak, idari tatillerde de hafta sonu ve adli tatillerde olduğu gibi resmi kurumların hizmet vermediği ifade edildi. Buna karşılık sağlık gibi kesintisiz hizmet veren sektörlerde hizmetin durmasının mümkün olmadığının dile getirildiği yazıda, “İdari izinli günlerde hizmetin aksatılmaması için bu kurumlarda görevlendirilen personelin bu çalışması nöbet olarak değerlendirilmelidir. Çünkü idari tatilde resmi tatilde olduğu gibi aylık mesai saati hesabından düşülmektedir. Sağlık tesislerinde çalışan personel nöbet usulü ile çalışmakta, nöbet planı aylık olarak önceden yapılmaktadır. Bu nöbetleri de idari izinli günlere gelen ve bundan kaynaklı izin kullanamayacak olan personelin hizmetinin karşılığı olarak nöbet ücretinden yararlandırılması gerekmektedir.” denildi.
 SÜT İZNİ, ANNE İÇİN DEĞİL, BEBEK İÇİN
Sağlık-Sen, süt izninin döner sermaye hesaplamasından çıkarılmasını sağlayan uygulamanın iptalini de istedi. TKHK’nın çalışılmayan günlerin döner sermaye kapsamından çıkarılmasına yönelik başlattığı uygulamanın en çok süt izni kullanan personelin etkileneceği ve kanunun verdiği haktan çocuğunu yararlandırırken kişilerin maddi kayıp yaşayacağı ifade edildi.
 657 sayılı Kanunun 104. maddesinin D bendinde; “kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir.” Hükmünün hatırlatıldığı yazıda, süt izninin çalışılmayan gün kapsamında değerlendirilemeyeceği ve döner sermaye kesintisi yapılmaması gerektiği ifade edildi.
Süt izninin tercih değil, kanunun emredici hükmü olduğuna dikkat çekilen yazıda, “Süt iznine ilişkin kanuni düzenlemenin amacı annenin bundan göreceği fayda değil, çocuğun bundan fayda sağlamasıdır. İzinli olunan bu günlerde döner sermaye kesintisi yapılmamalıdır” ifadelerine yer verildi.
 
SÜT İZNİ YARGIYA DA TAŞINMIŞTI
Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı’nın, çalışılmayan gün olarak kabul ettiği günler (analık izni, süt izni, yarım gün izin ve aylıksız izin) içinde yer alan süt izinlerinin bu kapsamdan çıkaran yazısının iptali için 12 Mayıs 2016 tarihinde Danıştay’a da dava açmıştı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA