Karabük Üniversitesi öğrencileri FTR'yi anlattı: Hekimler hayat kurtarır biz anlam katarız
Farklı ülkelerde farklı tanımlarına karşın Karabük Üniversitesi öğrencileri Fizyoterapi ve Rehabilitasyonu anlattı
Karabük Üniversitesi öğrencileri FTR'yi anlattı: Hekimler hayat kurtarır biz anlam katarız
30 Kasım 2018 - MEDİMAGAZİN

 

Üniversitenin Fizyoterapi Bölümünün öğrencileri bünyesindeki öğrencilerin hazırladığı videoya yaslanarak açıklamaları şu şekilde: 
“Doğuştan veya sonradan sakatlanan ve hekim tarafından teşhis konulup, tedavisi belirlenen hastalara fizik tedavi ve rehabilitasyon programını planlayıp uygulayan kişiye fizyoterapist denir. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon günümüzde, bilim ve teknik alanında elde edilen gelişmelere paralel olarak, tüm yaş gruplarındaki kişilerin, yeni doğan ve erken doğum dahil olmak üzere çocuk, adölesan, yetişkin ve yaşlıların sağlıklarının geliştirilmesinde etkin rol alan bir bilim dalı haline gelmiştir. Farklı ülkelerde, farklı konseptlerde olmasına rağmen özü budur."

Çalışma alanlarını da değerlendiren öğrenciler çalışma alanları bulmakta yaşanılan sıkıntının sadece fizyoterapistleri değil hastaları da etkilediğini ifade ettiler. Fizyoterapist adayları şu sözlerle sektör değerlendirmesini yaptı: 

"Fizyoterapistlerin en sık çalıştıkları alanlar nörolojik hastalıklar, ortopedi ve travmatolojik hastalıklar, romatoloji, kalp-dolaşım, spor yaralanmaları, beyin cerrahisi ve cerrahiler sonrası gelişen sağlık sorunlarının fizyoterapi ve rehabilitasyonu, evde bakım ve ağrı tedavisidir.
Fizyoterapistlerin mesleklerini icra edebilecekleri kurumlar arasında kamu ve özel hastaneler, poliklinikler, sağlık ocakları, spor kuruluşları ve kulüpleri, sağlık ve spor merkezleri, okullar ve engeli olan çocuklara yönelik okullar, Özel Eğitim Merkezleri, huzurevi ve bakım evleri, belediyeler, evde bakım merkezleri, hasta veya engeli olan kişilere yönelik merkezler sıralanabilir. Çalışabilecekleri çok fazla alan olmasına rağmen iş bulmakta da bir o kadar zorlanmaktadırlar. Bu durum sadece fizyoterapistleri değil aynı zamanda hastaları da etkilemektedir. Özellikle devlet hastanelerinde çalışan fizyoterapistlerin sayısının az olmasından dolayı hastalar için gerekli ve yeterli tedavi programı uygulanamamaktadır.” 
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA