Kurtarın bu hemşireleri!
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan 100’e yakın onkoloji hemşiresi, Merkezi Kemoterapi Hazırlama Ünitesi’nin bulunmaması, bir günde standartların üzerinde kemoterapi ilacı hazırlamak zorunda kalmaları ve yoğunluk nedeniyle koruyucu önlemleri alamamaları nedenleriyle her an kanser olma riskiyle yaşıyorlar.
Kurtarın bu hemşireleri!
10 Ocak 2014 -

İZMİR-Kemoterapi hazırlama işinde çalıştıktan sonra hamile kalan hemşirelerin bazıları da düşük yapıyor. Kendisi de onkoloji hemşiresi olan Türk Sağlık Sen Üniversite Şube Başkanı Yasemin Zengin, hastanede görevli 100 Beyaz Melek’in kanser riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.3  onkoloji hemşiresi bebeğini kaybetti…
“Onkoloji  servisinde çalışarak hamile kalan  hemşire arkadaşım personelimiz ve hamilelik sebebi ile yer değiştiren hemşire arkadaşlarım  düşük yaptı” diyen Zengin, “Kemoterapi ilaçları solunum ve deriye nüfus ederek sağlıklı hücrelerimizi öldürüyor. Bu hastanedeki onkoloji hemşireleri, hem kemoterapi ilacını hazırlıyor hem de hastaya uyguluyor. Artık bir çok hastanede kanser riskini artıran bu ilaçları robotlar tarafından  el değmeden   hazırlanıyor. Hemşirelerimizin hayatları risk altında, hastane yönetimi bir an önce  merkezi  Kemoterapi  Hazırlama Ünitesi’ni kurmalı ya da robotik sisteme geçmeli” dedi.

Hayat karartan sorunlar…
Çocuk Hastanesi, Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde, İç Hastalıkları Hematoloji, Üroloji, Göğüs, Kadın ve Doğum kliniklerindeki görevli onkoloji hemşireleri kabinlerde kemoterapi ilacı hazırlıyor.  Bu bölümlerde çalışan 100’e yakın hemşire hazırladıkları ilaçları serumla hastalara veriyor. Hem hazırlarken hem de ilacı uygularken, kansere yol açan ilaçlara maruz kalıyor. Kemoterapi ilaçlarının hazırlanışı sırasında sıçrama nedeniyle bazı hemşirelerin el ve kollarında ilaçlar nedeniyle yanıklar oluştu. Hamile kalmayı düşünen hemşirelerin görev yerleri hastane yönetimi tarafından anında değiştirilmiyor. Avrupa’da bir hemşire günde en fazla  4_5  kemoterapi ilacı hazırlarken, hastanemizde bir hemşire bir günde10_ 15 arası kemoterapi hazırlıyor. İç Hastalıkları Kliniği Hematoloji Servisi’nde görev yapan hemşireler, 10 dakika bile dinlenme molası veremeden çalışıyor.  Onkoloji hastalarının tedavilerinin yanı sıra, kemoterapi de hazırlayan hemşireler, yoğunluk nedeniyle maske, eldiven gibi koruyucu önlemleri zaman zaman alamıyor.

 

“Merkezi ünite olursa hemşire iki defa kanserojen ajanlarına maruz kalmaz”
Hastane yönetimi ile yaklaşık üç yıldır tüm görüşmelerinde merkezi kemoterapi ünütesi  oluşturlması ile ilgili görüştükleri dile  getiren Zengin yönetimin üç yıldır bu konuda olumlu bir adım atmadığını belirtti. Söz konusu hemşirelerin hayatı iken bu konuda  hastane yönetiminin adım atmaması nedeni ile hemşirelerin gün geçtikçe hayati risklerinin arttığını bile bile bu konunun göz ardı edilmesinin doğru olmadığını anlatan Zengin, bir an önce merkezi kemoterapi ünitesinin hayata geçmesi gerektiğini  belirti. Kemoterapi ilaçlarındaki maddelerin, solunum yoluyla ve sıçrama şeklinde insana geçtiğini anlatan Zengin, bu maddelerin vücuttaki savunma hücrelerine zarar verdiğini ve kanser oluşma riskini arttırdığına dikkat çekti. Kendisinin de Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde 5 yıl kemoterapi hazırladığını anlatan Zengin, “Kemoterapi yüzünden saçlarım döküldü. Ev hep yorgun dönüyordum. Kimse kemoterapi ilaçlarının zarar vermediğini söylemesin. Bir hemşire günde 15’e yakın  hastanın kemotarapi ilacını hazırlıyor ve uyguluyor. Bu sırada hemşireler, daha çok canlı hücrelere zarar veren ajanlara (antineoplastik ajanlara) maruz kalıyor. Bizzat incelemelerde bulunduğum Hacettepe Üniversite Hastanesi’nde kemoterapi ilaçları merkezi ünitede hazırlanıyor. Daha sonra bu ilaçlar servislere dağıtılıyor. Hemşireler sadece hazır gelen ilaçları hastalara uyguluyor. Böylece hemşire iki defa kanser ajanlarına maruz kalmıyor” diye konuştu.

 “Yer değiştirenlerin yüzde 30’u düşük yapıyor”
Hamile kalmayı planlayan hemşirelerin   kemoterapi tedavisi uygulamasından 6 ay boyunca uzak durması gerektiğinin altını çizen Zengin, “Ne yazık ki ‘Hamile kalmayı düşünüyorum’ diyen her arkadaş kliniğinden hemen ayrılamıyor. Yer değişikliği talebi olup hamile kalanların yüzde 30’u düşük yapıyor. Hamile kalmayı düşünen ve planlayan  arkadaşlar   kemoterapi ünitelerinden uzaklaştırılıyor. Sebep ise vücut ancak 6 ay ile 1 yıl arasında kemoterapi ilaçlarının yarattığı tahribatı onarabiliyor” diye konuştu.
 

 Çözüm önerileri
Zengin, çözüm önerilerini şöyle sıraladı: “Hamilelik düşünenlerin yer değiştirme talebinde bulunanlarının istekleri hastane yönetimi tarafından anında karşılanmalı. Acilen Merkezi kemoterapi Hazırlama Ünitesi’  kurulmalı.  Hemşire sayısı  artırılarak, hemşire başına düşen hasta sayısı  7 ile sınırlandırılmalı.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) neco (sağ.mem)
22.01.2014 17:52:05
değerli akademisyen arkadaşlar,
birgün bu hemşireler veya diğer tabip dışı sağlık çalışanları ne iş yapar. görev, yetki ve sorumlulukları ne olmalıdır. amiri başhemşire mi, başhekim yardımcılarımı yoksa önüne her gelen doktor amiri mi; bu mesleğin yasal kanunu ne olmalıdır deyip, bu konuda CTRL+c ve CTRL+V yapmadan kendi ülkenizin çalışma şartlarını düşünüpte bilimsel çalışmalar yapıp ilgili kurumları bilimsel çalışma veya kamuoyunu bilimsel makale manyağı (sayı bakımından fazlaca) yaptınız mı? her seferinde böyle yazılar yazıp şu olmalı bu olmalı mı dediniz? ben söyleyim mi? siz anlatacak mısınız
People
0
2) Erkan Doğan (Sağlık Muhabiri)
21.01.2014 23:46:31
Demet Hanım bir hemşire olarak bu ifadeleri kullanmanıza üzüldüm. E.Ü. Hastanesi'nde son 1 yılda onkolojide çalışan 3 hemşire düşük yaptı. Üç yıl içerisinde de 3 hemşire kansere yakalandı. Bana lütfen mailinizi gönderin, kemoterapik ajanların hücre hasarına yol açtığını gösteren bilimsel yayınları size gönderiyim. Lütfen kemotaropi hazırlarken, elleri kezzap düşmüş gibi yanan meslektaşlarınızla konuşun. Mailim ggazete@gmail.com
People
0
3) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
15.01.2014 09:47:16
hani korku filmlerinde birileri aniden paniğe kapılıp bağırmaya başlar ya:"buradan hiçbirimiz sağ çıkamayacağız."

bizim durumumuz da bu.

yaşadıklarımızın elm sokağı kabusundan farkı yok.

People
1
4) Emek (Hemşire)
15.01.2014 09:37:15
Bu ağır çalışma koşullarından dolayı sağlık personeli sahada çalışmamak için görevi dışında idari kadrolarda dosya evrak memurluğu yapmaktadır.
People
2
5) YASEMİN YILDIZ (HEMŞİRE)
11.01.2014 21:40:15
melek hemşire o kadar güzel aktarmışsınız ki...Tüm gücümüzle çalışıp bu kadar değersiz oluşumuza yeter diyorum.
People
1
6) yasemin (hemşire)
11.01.2014 18:50:18
mesleğimizin ne kadar özverili fedakar bir meslek oldgunu bizler biliyruz .sorun tabiki her yerde.o yüzden beraber ve ortak hareket etmek zorundayız.aslında sorun tüm sağlık çalışanlarına verilen değer maddi ve manevi olarak ne değerimiz var sizce?yok değilmi burda vurgulamak istedgim,zizde buydu zaten söz konusu hemşire hayatı olunca bir ünitenin kurulması hemde elzem olan defalarca dile getirlmesine ragmen olumlu adım atılmadı. sizze tek sey bu iş ya çözıulecek ya çözulecek gerekli her yerde dile getircem varsa sorunlarınız onlar içinde bize ulaşmanız yeter. susmak hiç bir şeyin çözümü değil.
People
4
7) saglikci (sağlık)
11.01.2014 17:42:23
SSK Döneminde muayenehaneden kanser hastalarını normal kliniklere yatırıp kemoterapi ilaçlarını bizlere hiçbir tedbir alınmadan uygulattıran hekimler, Bu vebali nasıl ödeyecekler acaba çok merak ediyorum.
People
2
8) F.yılmaz (Hemşire)
11.01.2014 16:59:58
Melek Arzu arkadaşımın eline sağlık.Çoğumuzun ifade edemediğini kendi ifade etmiş.Kendisine tamamen katılıyorum.
People
6
9) Melek Arzu (HEMŞİRE)
11.01.2014 00:27:37
Hemşire kimdir?:
1. İdarenin ve sistemin emrindeki köledir.
2.Medyanın ve magazinin komedi,eğlence unsurudur.
3.Başta ailelerin sonrada Bakanlıklıkların,üniversitelerin ve özel sektörün para kapısıdır.
4.Doktorun, hastanın ve öfkeli olan ama öfkelerini başkalarına kusamayan diğer kimselerin öfkelerini kustukları ve sesini çıkarmadan bu öfkeleri haketmiş gibi sineye çekmeyi öğrenen zavallı suskunlar ordusudur.
5.üstüne yüklenen iş yükünden bir nebze kurtulmak için meslektaşını gözünü yummadan şikayet etmeyi istemeden öğrenen ve ne kadar çok sesini çıkarırsan o kadar rahat edersin mantığındaki bir meslek ordusudur.
6.Üniversite mezunu olup, ortaokul mezununun emrinde çalışan ve onunla arasında hiçbir fark gözetilmeyen meslek elemanıdır.
6.Emekli olsada asla çalışmadan kopamayan ailenin EMEĞİ SÖMÜRÜLEN geçim kaynağıdır.
7.Yukarıdaki örnekte olduğu gibi başkalarının sağlığını iyileştirmek için kendi sağlığından olan ama sesini asla ve asla yetkililere duyuramayan duyurduğunda da bu muydu derdin diye? derdi küçümsenen meslek grubudur.
8.hemşireler ve ebeler gününde bir kaç kelime ile övgü ile bahsedilip, sonra ismi ve cismi unutulan EMEĞİ SÖMÜRÜLEN meslek grubudur.
9. Profesyonel meslekler arasında gösterilip ama asla ve asla diğer profesyonel mesleklere atfedilen saygınlık ve itibarın zerresinin toplumun hiçbir katmanında gösterilmediği bir meslek grubudur.
10.Branşı olmadığı için 20-30 yılın sonunda hala çömez hemşire muamelesi gören yegane meslek grubudur.
11.% 50 si başka bir bölümü okuyan ama okuduğu bölümle alakalı bir iş istediğinde ama sen hemşiresin okuduğun diğer bölümler önemli değil denilen aynı zamanda avukat, mühendis,insan kaynakları uzmanı,kamu yöneticisi,öğretmen,ekonomist, olan bu ünvanları almak için ünvan değiştirme sınavlarının açılmasını dört gözle bekleyen sınav açıldığında da yaşı geçmiş olan ümitleri ve emekleri heba olmuş beyinlerdir.

Gerçekte hemşire nedir?: tüm bu olumsuzluklara rağmen hala beyaz melek olma başarısını gösterebilen vicdanlı ve elleri öpülesi yüce insanlardır.
People
1
10) misafir (sağlık)
11.01.2014 00:15:47
Sorun sadece bu bölümde değil. Diğer bölümlerde de Hemşirenin iş yükü fazla. Bakanlık genelge yayınlayıp Hemşire ve Sağlık Memurlarını alanlarında çalıştırın demesine rağmen hala eski zihniyette çalışan bazı Yöneticiler sayesinde görev alanları dışında çalıştırılanlar var. Acilen buna çözüm bulunması lazım. Sağlık Hizmetleri sınıfındaki görevlendirmede yetkinin Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerine verilmesi gerekiyor. Aksi halde hala Hemşireleri poliklinikte sekreter gibi çalıştırmayı düşünen yöneticiler mevcut. Bakanlık istediği kadar Hemşirelik Profesyonelleşti desin. Taşra hala uyuyor Sayın Bakanım. Asıl sorun bu. İnşallah buna da el atarsınız. Hemşirede, Ebede, Sağlık Memuru da kendi görevini yapsın.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA