Marmara Diş Hekimliği öğrencileri isyan bayrağını çekti
Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği öğrencileri isyan bayrağını çekti
Marmara Diş Hekimliği öğrencileri isyan bayrağını çekti
03 Haziran 2016 - MEDİMAGAZİN

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği öğrencileri sorunlarının çözülmediği gerekçesiyle eylem yapma kararı aldı. Bugün yapılan eylemde 5. sınıflar hasta bakmadı. Öğrenciler okula girmeme kararı alırken, okul girişinde beyaz önlükleriyle oturan öğrenciler Dekanla konuştu.  

 

Öğrenciler yaptığı açıklamada şu sorunlara dikkat çekti:

Biz Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği öğrencileri olarak, yıllardır bizlere yapılan haksızlıkların karşısında durmaya ve hakkımızı aramaya karar verdik.
Yıllardır süregelen sorunlar bu sene okulumuzun taşınmasıyla had safhaya çıkmıştır. Artık dayanılmaz bir noktaya gelmiştir.
Rahatsız olduğumuz ve düzeltilmesini istediğimiz sorunlar:

 


 
1.Fiziki olarak hiçbir şekilde yeterli olmayan bir bölgeye taşınılmıştır. Hem bizim eğitim hakkımız hem de hastaların sağlık hizmeti alma hakkı ellerinden alınmıştır.
Bir Diş Hekimliği Fakültesinin öngörülebilir ve çözülmesi çok da zor olmayan problemlerden dolayı, 2.5 – 3 ay boyunca hizmet verememesi kabul edilemez.
Fiziki şartlar sağlanamadığı için stajını tamamlayamayan ve mağdur olan öğrencilerin sorunları ile ilgilenilmemiştir.
 Mağduriyetimiz giderilmemiş ve günden güne artarak devam etmiştir.
Hastanemizin çalışmadığı bu süre içerisinde eğitimini tamamlaması gereken biz 5. sınıflar, aletlerin eksikliği sebebiyle  zorlunlu tatile çıkarıldık.
Bizden kaynaklanmayan bu yapısal sorun sebebiyle mezuniyetimizi beklediğimiz bu tarihlerde tamamlamamız gereken puanların iki katına çıkarıldığını ve yaz dönemi boyunca hasta bakma mecburiyetimizin olduğu haberini aldık.


2. Dişte uzmanlık sınavına (DUS) girmek için yaptığımız çalışmalar sekteye uğramıştır. Bu süreçte ne verimli ders çalışabilme imkânımız kalmamıştır. Üstelik daha sınav başvuru tarihinde  mezun olup olmayacağımız belli değildir.
 
3.Hastaları aletlerini yıkamak için kullanılan sünger, sabun, deterjan, peçete, mikrozit ve her hasta kaldırdığımızda değiştirmek zorunda olduğumuz alüminyum folyo dahil her şey öğrenciler tarafından karşılanmaktadır.


4.Yeni yapılan bir bina olmasına rağmen yemekhane ve mescidimizin olduğu alt katların sık sık su ve lağım baskınına maruz kalması, kötü temizlik şartları, duvarlarda oluşan çatlaklar 


 5.Yeni yapılan bir bina olmasına rağmen yemekhane ve mescidimizin olduğu alt katlar sık sık su ve lağım baskınına maruz kalmaktadır. Sağlık kuruluşunda sağlığa uygun olmayan şartlarda egitimimizi sürdürmeye çalışmaktayız.


6.20-25 yaşında insanların sadece öğrenci olmadığının , aynı zamanda birer yetişkin birey olduğunun sürekli olarak göz ardı edilmektedir.


7.Güvenlik şartlarının yeterli değildir. Yüzüne ispirto ocağı patlayan bir öğrenciye müdahale edilebilecek bir ecza dolabının bile bulunamamıştır.


8.Senenin büyük bir bölümünde kullanılamayan merdivenler, asansörler, yemekhane ve kantin.....
Özellikle yaşlı, şeker hastası ve anestezi öncesi karnını doyurması gereken hastaların yiyecek birşey bulamamaktadır. Biz öğrencilerin sabah 08.00-17.00 arasında su alabilecek bir yerimiz dahi yoktur.


9.Eğitim ve araştırma hastanesi diye adlandırılan bir okulda , bölümlerin kalifiye bir eğitim yerine, sadece hasta sirkülasyonunu ve elde edilecek döner sermaye geliri hedeflenmektedir.


10. Bizleri okulda tutmak için yönetmeliğe aykırı işlemler ile tehdit edilmekteyiz.


11.Bazı stajlarda öğrencilerin kliniğe dahi girememektedir. Staj süresi boyunca öğrencilerin, hasta dosyalarını alfabetik sıraya koyarak düzenleyip kutulamak zorunda bırakılması, etrafı düzenlemesi , alçı odalarını temizlemesi eğitim değildir.


12. Kendi telefonlarımızdan hasta aramak zorunda bırakılmaktayız. Özellikle kadın öğrenciler sürekli olarak hastalarla muhatap olması sonucu tacizlere maruz kalmaktadır.
 
Yukarıda anlattığımız durumlar belki de yıllardır var olan ve sınıfta kalma korkusuyla dile getirilemeyen şeylerdir.
Yıllardır var olan problemlerimiz şekil değiştirerek bugüne kadar gelmiş, kurulmak istenen emek sömürü düzeni herkes için dayanılmaz bir hal almıştır.
Köle değil diş hekimi adayı muamelesi görmek isteyen bizler de artık susamazdık. Tüm bu aksaklıkların sorumlusunun hala öğrencilermiş gibi görülmesi ve hiçbir olumlu adım atılmaması mezuniyet arifesindki  bizleri adeta mesleklerimizden soğutmuş psikolojilerimizi bozmuştur. Emekleri karşılığı birçok zorluğu aşıp buraya gelen öğrenciler olarak “Devlet Üniversitesi” olarak adlandırılan buranın  gerçekten bir eğitim kurumu olarak kalmasını ve daha iyi koşullar altında eğitim vermesini beklemekteyiz. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) MAYA SONMEZ (EMEKLI SAGILIKCI)
03.08.2019 00:35:23
peki simdide [2019] hala bu sorunlar varmidir .alet yetersizligi ve ogrencinin hastasini kendisi bulmasi gibi
People
1
2) postenflamatuar (uzm dr)
19.07.2016 12:16:14
Kötü yönetim böyle sonuçlar, mağduriyetler doğurur gibi. Fakülte yönetimi bir şey diyor mu acep?
People
7
3) süzer (dişhekimi)
17.06.2016 13:46:37
istanbul ü dişhekimliği mezunuyum.öğretim görevlileri hocalarımdan pek azını hayırla yadediyorum.gereksiz sertlik terslik ile eğitimi karıştıranlar az değildi.yerini mevkisini makamını hakeden birkaç rahmetli hocamı rahmetle anıyorum.görevde olanlara da kolaylıklar diliyorum.
People
5
4) Atilla (Tonyukuk)
10.06.2016 23:47:07
Ben zamanında nelere itiraz ettim , saolsun arkadaslar biz buraya okumaya geldik bize nasil muamele ederlerse etsinler diploma versinler dediler . ben onlari meslektasim bile gormuyorum bana insanca muamele etmeyen herkese de dik dururum bu vatani bana 2.sinif insan muamelesi goreyim diye dedelerim amcalarim abilerim sehit olmadi olmuyor bedel odemedi odemiyor bende oderim oduyorumda.Size de tavsiye dik durun insan haklarini cigneymeyin gerekirse her seyinuzu feda edin.
People
12
5) Muhammet KOÇ (Diş Hekimi)
06.06.2016 11:29:32
sevgili arkadaşlar bu yaşadıklarınız tüm diş hekimliği fakültelerinde mevcut sorunlar.ben de öğrencilik zamanımda bu sıkıntıları dile getirmeye çalıştım.ama sınıfımdaki çoğu sınıfta kalmaktan korkan arkadaşlar yüzünden topluca bi ses çıkaramadık.bireysel yaptığım karşı çıkışlar yüzünden staj uzatmalarım oldu.inşallah bir sonuç alırsınız. birlik olabilmeniz çok güzel bi durum.asla yılmayın.o kurumu ayakta tutan sizin çalışmalarınız.siz olmazsanız ordaki profundan temizlikçisine hiçbirinin anlamı yok.hak aramaya devam
People
20
6) Meral ece (Diş hekimliği öğrenci)
04.06.2016 00:15:12
Fiziki koşullar olmasada diğer problemlere neredeyse tüm devlet üniversitesinde okuyan diş hekimliği öğrencileri maruz kalmaktadır.Özellikle 6.madde..
Öncelikle diş hekimliği fakültelerinde egosal problemler yaşayan kesim eğitilmelidir.
People
30
7) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
03.06.2016 14:28:22
Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi kardeşlerimin sorunlarını sıkıntılarını okuduktan sonra bizlerden daha fazla dertli olduklarını gördüm..

Allah yardımcıları olsun.
Allah kurtarsın...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori