Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca görevi devraldı
Yeni kabine yemininden sonra Eski Sağlık Bakanı Ahmet Demircan görevini Dr. Fahrettin Koca'ya teslim etti
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca görevi devraldı
10 Temmuz 2018 - MEDİMAGAZİN

Sağlık Bakanlığına getirilen Fahrettin Koca, görevini Ahmet Demircan'dan devraldı.

Demircan, Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi'nde düzenlenen devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, bir yıllık görev süresi içinde sağlık alanındaki hizmet başarısını sürdürmeye gayret ettiklerini söyledi.

Türkiye'nin sağlık alanında son 16 yılda "mükemmel" gelişmeler yaşadığını belirten Ahmet Demircan, "Türkiye'nin sağlıkta, öncesiyle kıyaslanamayacak başarısı bundan sonra da elbette artarak devam edecek. Bu bayrak yarışında, bayrağı devralan arkadaşım Dr. Fahrettin Bey, bundan sonra bayrağı daha yükseğe dikmek için üzerine düşeni yapacak, bundan eminiz. Kendisinin tecrübesi ve birikimi bunu yerine getirmek için fazlasıyla yeterli." dedi. 

Demircan, parlamenter sistemin son Bakanlar Kurulu üyesi olarak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Sağlık Bakanı olan Koca'ya görevi devretmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek, "Türkiye, bu sistem değişikliğiyle daha önceki dönemlerde gelişmesinin önünde engel teşkil eden vesayet baskılarından, darbelerden, koalisyon sıkıntılarından kurtulmuş olarak kendisini daha hızlı şekilde geleceğe taşıyacak. Yeni kadroların da yeni sistemle Türkiye'ye çok daha güzel hizmetler vereceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Fahrettin Koca'ya çalışmalarında başarılar dileyen Ahmet Demircan, birlikte çalıştığı herkese teşekkürlerini sundu.

Demircan, ayrıca gayretleri ve emekleri için takdir ettiği sağlık çalışanlarının bundan sonraki süreçte de başarılı çalışmalara imza atacaklarına inandığını da söyledi.

 

Ahmet Demircan, "Ayrıca, bu görevi bizlere güvenerek emanet eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve birlikte Bakanlar Kurulu'nu son olarak tamamladığımız Başbakanımız Binali Bey'e ayrıca teşekkürlerimizi sunmak isterim." şeklinde konuştu. 

- "Hasta memnuniyetini öncelikli kılacağız" 

Sağlık Bakanlığına getirilen Fahrettin Koca da Demircan'a, kendisi için sarf ettiği güzel sözler ve bugüne kadar yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

AK Parti hükümetlerinin bugüne kadar gerçekleştirdiği sağlıkta dönüşüm reformunu daha ileri bir noktaya taşımayı hedeflediklerini bildiren Koca, şunları kaydetti:

"Bunun yanında bu süreçte özellikle çalışan memnuniyetiyle birlikte hasta memnuniyetini öncelikli kılacağımızı ifade etmek istiyorum. Vatanımıza, milletimize hayırlı olur inşallah. Az konuşup çok icraat yapan bir Bakanlık olacak inşallah. Bu süreçte hep birlikte yol alarak, daha ileri noktalara bu hizmeti götüreceğimize inanıyorum." 

Konuşmaların ardından Demircan ve Koca birbirlerine hediyeler takdim etti.

Devir teslim töreninde, Bakan Koca'nın küçük oğlu Zahit Esat ve eşi Hale Koca da yer aldı.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
19
1) Kamil Ömür (Uz.dr)
11.07.2018 17:21:40
Sevgili Cevdet benimde pek ümidim yok açıkcası. Bu özlük haklarında iyileşme işi sağlık bakanını aşıyor. Sağlık bakanına bağlı olsaydı şimdiye kadar yapılırdı. Yiğidi öldür hakkını ver. Döner sermaye yoluyla da olsa hekimlere devlet en fazla parayı bu hükümet döneminde verdi. Ben 1998 Ocak ' ta İzmir ' e Amasya ' dan tayin oldum. 130 milyon lira maaş alıyorum ev kiram 60 milyon lira ( o zaman sıfır henüz atılmamış ) AÇSAP merkezine tayin oldum bu arada onu belirteyim. Döner sermaye ödemesi yok , artı yemek bile verilmiyor. Hastanede görev yapan arkadaşlarım 3 ayda 1 bir maaş tutarı döner alıyor. Devlet doktoruna para vermiyor sen kendin dışarıda kazan diyor. Şimdi o tuttuğum ev eşdeğeri yerin kirası bugün 2000 - 2100 liradır. Bu hesaba göre aldığım para günümüzün 4500 lirasına denk geliyor. Tam gün yasası doğru bir yasaydı ama böyle çıkmamalıydı. Temel ücret artışı artı döner sermaye ödemesi şeklinde çıkmalıydı. Neyse şimdi yukarıdaki ücretin 2 katını alıyorum. Total gelirim arttı ama emeklilik ücretimiz berbat. Ben 1990 mezunuyum. 1990 dan itibaren bu ücretleri alsaydık şu an fazladan 500 bin liram olurdu. Seneye Ağustosta 52 yaşı bitiriyorum emeklilik yaşım dolmuş oluyor ama bu emekli maaşları ile emekli olamam olsam bile özel hastaneye geçip çalışmak ya da muayenehane açmak zorundayım. Bu arada mesleğimi her türlü olumsuzluğa rağmen seviyorum. Çocukları çok seviyorum dolayısıyla çocuk hekimliğini de seviyorum. Bizim zamanımızda en popüler branşlardan biriydi. Şimdi ilk sırada tercih edilmiyor maalesef. Genç hekimlerde kendilerine göre haklı. Hasta ile en az diyaloğun olduğu branşları tercih ediyorlar. İnşallah umudumuz pek olmasa da hekim özlük haklarında olumlu gelişmeleri görürüz diyorum. Sevgiyle kal hoşçakal.
People
15
2) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
11.07.2018 16:15:51
DEVİR DEĞİŞİR, DEVRİLEN DEĞİŞMEZ.
"Yıkılmadık ayaktayız" şarkısını devrildiği yerden okumaya çalışan tıp camiasının ümide kapılmaması için revize bir slogan üreteyim dedim.
People
4
3) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
11.07.2018 15:53:38
Ben De Yazıyı ; Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Görevden Alındı diye Okuyorum..

Koltuklar Çok Kısa Sürelerle o Kadar Sık El Değiştirdi Ki ; Şaşırmamak Elde değil...!?

Ama sayın Prof.Dr.Recep Akdağ 'ın Sağlıkta Genel Bir Yıkm Ve Tababet Ve Şuabatı San2atlarının Tarz Ve İcrasına Müteallik Olmayan Uygulamalarına ve Ameliyat ( Operasyon ) Rekorlarına HiçKimse Yetişemez...

Bunlar da Geçer

aşk yarası mı yüzünü solduran
genç yaşta seni hayata küstüren
kimdir elini kolunu bağlayan
bir of demeyi sana çok gören

geçer geçer geçer bunlarda geçer
üzme tatlı canını bunlarda geçer
neler neler neler gördük biz
neler çektik biz
ne derlerse desinler bunlarda geçer

kim böyle seni gurbette gezdiren
binbir yalanla hayattan bezdiren
meyhaneleri ezbere öğreten
söyle kardeşim kimdir seni hor gören

geçer geçer geçer bunlarda geçer
üzme tatlı canını bunlarda geçer
neler neler neler gördük biz
neler çektik biz
ne derlerse desinler bunlarda geçer...

Füsun ÖnaL
People
21
4) bethune (doktor)
11.07.2018 13:59:03
ahmet demircandan ümitli olanların şimdi de yenisinden ümitli olmaları gerçekten ibretlik ve şaşırtıcı. sağlığı bu duruma getiren birisinden, kendi yaptıklarını çözmesini bekliyorlar.
People
12
5) Adc (Dr)
11.07.2018 13:44:22
bazı STK ların (özellikle bazı sendikacılar) sığ, kapasitesi eksik, küçük hesap peşinde koşan, bazı yöneticileri ile onların iki dudağından çıkanı emir telakki eden bazı müdür ve yöneticilerin yol açtığı tahribatı telafi etmek inanın çok zaman alacak. Toptan bir yaklaşım çalışanlara çok rahat bir nefes aldıracak. Tüm sağlık çalışanları bu yönetsel faciadan çok bunaldı, kimseye bir şey iletememek ciddi bir defans ve şişkinlik yaptı. Özlük hakları ve bakanlık tarafından taktir edilmemek de cabası. Umarım siz yeni bakanımız çözüm ve çare olursunuz. Hayırlı olsun.
People
13
6) Edc (Dr)
11.07.2018 13:42:54

İnşAllah sağlık müdürleri yardımcıları başhekim ve yardımcılarının liyakatlarına bir defa daha göz atılır. Eşi tayin olmasın diye makam verilenler, kendisi mecburi hizmete gitmesin diye bir yere oturtulanların alttakilere nasıl zulmettiklerini; son seçimlerde bu tür liyakatsız-astığım astık uygulamaların çalışanlar üzerinde nasıl olumsuz etki oluşturduğunu inşAllah siz de yukardan bizim aşağıda gördüğümüz gibi görürsünüz ve önlem alırsınız. Yoksa durum gerçekten ciddi.
People
4
7) recep (tds)
11.07.2018 13:18:46
tds .tıbbi sekreterler için çözüm.hem asmler hme atama hemde sağlık işçisi alımında diplomalı tıbbi sekreterlere çözüm
People
8
8) Sezer (De)
11.07.2018 12:00:38
Ek Ödemesi olmayan kurumlarda sadece çıplak maaşla çalışan hekimlere maaş iyileştirilmesi yapılması ve 6400 veya 7200 Ek Gösterge verilmesi acil öncelikli konudur. Bakanımıza başarılar diliyoruz..
People
28
9) dr (tbb)
11.07.2018 11:22:43
hayırlı olsun sayın bakanım.sağlık camiası sizden çok şey bekliyor.sağlıkta şiddeti ortadan kaldırın.acillere destek olun.emekli maaşları ve yıpranma hakkını alın.
People
27
10) Dr.Cevdett (Cerrah)
11.07.2018 09:41:18
Medimagazini takip edenler bilir. Yıllardır burada doğruları yazmaya çalışıyoruz. Kamil Ömür, Frankie Bellavan buranın daimi üyeleri. Ancak artık hekim olarak çalışan memnuniyetine katkıda bulunacak iyileştirmeler yapılacağına dair ümidim kalmadı. Emekliliğe 1 yıldan az kaldı. 5000 tl emekli maaşı alabilsem ardıma bakmadan dilekçemi vereceğim. Yeni bakanımızın ilk demeci''"Bunun yanında bu süreçte özellikle çalışan memnuniyetiyle birlikte hasta memnuniyetini öncelikli kılacağımızı ifade etmek istiyorum. '' Umarım hakkımızda hayırlı olur.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA