Sağlık Bakanı: Yıpranma payı, üniversitede çalışanlar dahil tüm sağlık personelini ilgilendiriyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: - "Son 4 yıldan beri gündemde olan, yasalaşması beklenen, sağlık çalışanlarımızın özellikle önemsediği 'fiili hizmet zammı' yani yıpranma payı, yılda 2 ay olmak üzere kanunlaşmış oldu. Doktorların emekli maaşlarına ek ödeme verilecek. Pratisyen hekimlere bin 533, uzman hekimlere 2 bin 5 lira gibi bir ek ödeme verilecek şekilde düzenleme yapıldı"
Sağlık Bakanı: Yıpranma payı, üniversitede çalışanlar dahil tüm sağlık personelini ilgilendiriyor
28 Temmuz 2018 -

İSTANBUL (AA) - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 4 yıldan beri gündemde olan, yasalaşması beklenen ve sağlık çalışanlarına "fiili hizmet zammı" yani yıpranma payının yılda 2 ay olmak üzere kanunlaştığını belirterek, "Doktorların emekli maaşlarına ek ödeme verilecek. Pratisyen hekimlere bin 533, uzman hekimlere 2 bin 5 lira gibi bir ek ödeme verilecek şekilde düzenleme yapıldı. Özellikli tıbbi hizmetleri, kanser cerrahisi ve benzeri nitelikli hizmetleri daha fazla teşvik etmek üzere hekimlerin bu noktada ek ödeme gelirlerini artırmak üzere döner sermaye tavanını 5 katına kadar artıran bir düzenleme yapıldı. Erken emeklilikle ilgili husus, fiili hizmet zammını kastediyorum, üniversitede çalışan sağlık personelini de ilgilendiriyor." dedi.

Koca, yapımı devam eden İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün İstanbul'da erken dönemde açılması planlanan hastane yatırımlarını dolaşarak, yerinde görmek istediğini söyledi.

Sağlık çalışanlarının yıpranma payını da içeren düzenlemenin yasalaştığını hatırlatan Koca, şu bilgileri paylaştı:

"Meclis'in iradesiyle çıkan bu düzenleme önemli birtakım hususları içeriyordu. Son 4 yıldan beri gündemde olan, yasalaşması beklenen, sağlık çalışanlarımızın özellikle önemsediği 'fiili hizmet zammı' yani yıpranma payı, yılda 2 ay olmak üzere kanunlaşmış oldu. Doktorların emekli maaşlarına ek ödeme verilecek. Pratisyen hekimlere bin 533, uzman hekimlere 2 bin 5 lira gibi bir ek ödeme verilecek şekilde düzenleme yapıldı. Özellikli tıbbi hizmetler, kanser cerrahisi ve benzeri nitelikli hizmetleri daha fazla teşvik etmek üzere hekimlerin bu noktada ek ödeme gelirlerini artırmak üzere döner sermaye tavanını 5 katına kadar artıran bir düzenleme yapıldı. Bir diğer önemli düzenleme, sağlık turizminde özellikle üniversiteler, devlet hastaneleri ve özel sektörün, yani ülkenin bütün birikimini bir iş birliğiyle yurt dışına pazarlama konusunu gündem yapacağımız daha dinamik bir yapı oluşturmak üzere Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ adında bir şirket kuruldu. Bu, hem özel sektörün hem üniversitelerin hem kamunun önümüzdeki dönemde planladığımız mükemmeliyet merkezlerini de yurt dışına pazarlama anlamında önemli bir işlev görecek. Emeklilikle ilgili husus, fiili hizmet zammını kastediyorum, üniversitede çalışanlar dahil tüm sağlık personelini ilgilendiriyor."

- "Sağlık çalışanlarımızın güvenli ortamda hizmet yapmalarını sağlamak istiyoruz"

Sağlık Bakanı Koca, son dönemde gündemde olan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusuna değinirken, şunları söyledi:

"Biz, sağlık çalışanlarımızın güvenli bir ortamda hizmet yapmalarını özellikle sağlamak istiyoruz. Şiddet, darp kelimelerini asla kutsal olarak bildiğimiz bu hizmetle yan yana anmak istemiyoruz. Bunun için yapılması gereken her ne düzenleme varsa yapılması noktasında gayret içinde olacağız. Bu konuyla ilgili olarak Meclis'in açılmasıyla gündem yapacağımız bir hazırlığımız oldu. Öncelikle sağlık çalışanlarımızın güvenli bir ortamda bu hizmeti sunabilmelerini sağlamak ve son dönemde azalan hekim ile hasta güven ilişkisini iyileştirmek noktasında bir düzenleme girişimimiz olacak."

Cezaların ötelenmesi, cezaların indirimi, denetimli serbestlik, para cezasına çevirme gibi bazı düzenlemeler bulunduğunu anlatan Koca, "Bunları da gündem yapan, hekimin, darbedilen hekimin şikayeti gözetilmeden failin yakalanabilir olması dahil olmak üzere bu konuyu, Meclis gündemine taşımak istiyoruz." dedi.

- "İlişki içinde olmasını hedefliyoruz"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hızla açılması planlanan yeni yatırımları, mükemmeliyet merkezlerinin hızla oluşturulabileceği yapılar olarak gördüklerini belirterek, şunları söyledi:

"Bu süreçte üniversiteler, eğitim araştırma ve devlet hastaneleri dahil olmak üzere hepsinin kendi içinde yeni dönemde bir ilişki içinde olmasını hedefliyoruz. Bununla ilgili yeni bir yaklaşımımız olacak. Bunu öncelikle paydaşlarla konuşup birlikte yol alalım istiyoruz. Düzenleme, sadece personel değil, hizmetin şekli, niteliği, çeşitliği ve birbiriyle ilişkisi anlamında olacak. Mükemmeliyet merkezlerine hastanın nitelikli hizmet almasını sağlamak ve ilgili hastaları o merkezlere yönlendirme dahil olmak üzere genel bir düzenleme bu. Yani hastanelerin birbiriyle olan ilişkisini, üniversite, eğitim araştırma ve devlet hastaneleri dahil olmak üzere bir ilişki içinde yeni bir yaklaşım gündeme taşımak istiyoruz."

Yetkililerden yapımı süren İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ilişkin bilgi alan Koca, daha sonra hastane inşaatlarını gezdi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Bülent Yılmaz (Doktor)
03.08.2018 11:05:00
Bu madde kapsamında ilave ödemeden yararlanacaklardan, sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışanlar dahil herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışanların ilave ödemeleri, çalışmaya başladıkları tarihi takip eden ay başından itibaren kesilir
Bu bir ek ödemedir, kime faydası var tartışılır.
People
14
2) özcan (yılmaz)
03.08.2018 01:15:55
Emekli sandığından emekli olan.....ve aktif olarak çalışmayan .....kaç hekim bu artıştan yararlanacak....hekim ömrü boyunca çalışır...çalışmazsa ruhen biter......mahallede gezmede..her yerde hekimlik yapmak zorundadır.....bu düzenleme devlete pek yük getirmez..çalışan olursa bu ek ödeme yok.....sahi kaç hekim yararlanacak bir de o açıklansa....
People
13
3) kimbıl (dr)
02.08.2018 23:07:32
geçmişe yönelik neden verilmedi o dönemde yan gelip yattılar mı?ayrıca 5 katına kadar döner sermaye sözünün altı doldurulmamış anladığım şu;pasta aynı o pastadan biri 4-5 katı alabilecek diğerleride kalanını! buna artış diyorsanız denecek söz de yok,yıpranmada verilen söz 4 yıla 1 yıldı ,verilenise 6 yıla bir yıl.keşke hiçbirini vermeseydiniz,hep beklenti içinde olsaydık sayın bakanım
People
12
4) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
02.08.2018 00:02:22
Yıpranma Payının ve Emekli Maaşlarındaki Artışın Size De , Eski Bir Sağlık Çalışanı Doktor Olarak , Faydası oldu Mu Sayın Bakanım ???

Olduysa Seviniriz....

Ne De Olsa Meslektaşız....

Saygılar...
People
18
5) Hemsire (Nurse)
30.07.2018 18:48:05
Sayın DOKTOR BAKANİMİZ hayırlı olsun makaminiz.cok umitliydik sağlık camiasının başına sadece hekimleri değil 'saglik bir ekip işidir ' anlayışıyla yaklaşıp bütün ekibin mutluluğunu düşünecek bir bakanin geleceğini düşünmüştük.ne yazikki oda olmadı.umitler başka bahara kaldı. Ayrımcılık diz boyu hangi birini anlatayım.hekimlere verin elbette ki ama hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının da gönlünü alın hepimiz insanız hepimizin ihtiyaçları var ailemiz var çocuklarımız var.bizide düşünün.
People
7
6) Hemsire (Nurse)
30.07.2018 18:38:05
Yazdığımız yorumları neden yayınlamıyorsunuz sayın editör.
People
21
7) Nintendo (Gameboy)
30.07.2018 17:14:19
[(24:6)+24]×0= 0 Yirmidört yıl (1994 yili girisli )çalışan bir sağlıkcının yasadan yararlanma şekli gösterilmiştir. Hayırlı olsun. Büyük icraat için emeği geçen herkese selamlar saygilar
People
43
8) murat akın (sağlık memuru)
30.07.2018 13:51:40
sağlıkda şalışanları darmadağın ettiniz hiç kimsenin aldığı maaş birbiriyle uyuşmuyor çalışanlar mutsus hiç olmadığı kadar Sayın Bakanımız memnuniyet anketi yaptırsada sağlıkçıların ddurumunu görse zaten hiç biri görmekde istemiyor Dr veriyor sağlıkçıya vermiyor işlerine geldiği zamanda sağlık ekip işi diyorlar 23 yıldır çalışıyorum bu kadar ayrım yapıldığını görmedim herkes mutsuz bir şekilde çalışmaktadır
People
37
9) MEHMET SELİM (HEKİM)
30.07.2018 12:19:35
20 yıl devlet hastanesinde hizmet yapmış son 5 yılında da SSK lı olarak özel sağlık kuruluşunda çalışmış bir hekim bu yıpranma payı ek ödemesinden yararlanamıyor.
Bu büyük bir adaletsizliktir. Derhal çözüm bulunmalı.
People
52
10) Fatma Yirmibeş (Diş hekimi)
30.07.2018 09:57:29
Yıpranma dediğin geçmişi kapsamadıkça hiç bir anlamı olmayan bir kavram. 4 yılda 1 yıl derken sulandırılıp 6 yılda 1 yıla döndü..Bizim için hiç bir değeri yok bu yapılanın..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA