Sağlık Bakanının babası oğlunu anlattı: Ben 'olma yavrum’ dedim
Bakan Fahrettin Koca'nın babası Hasan Koca: - "Oğlum haksızlığı hiç sevmez. Bir haksızlık oldu mu karşısında durur. İnşallah Türkiye için iyi olur, başarılı olur, elinden geldiğince her şeyi yapar, herkese yararlı olur"
Sağlık Bakanının babası oğlunu anlattı: Ben 'olma yavrum’ dedim
10 Temmuz 2018 -

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, Konya'nın Kulu ilçesindeki baba ocağı, hayırlı olsun ziyaretine gelenlerle doldu.

1965 yılında Konya’nın Kulu ilçesinde dünyaya gelen Fahrettin Koca, ailesinin özverisi ve azmiyle başarılı bir eğitim süreci geçirdi. İlk ve orta öğrenimini memleketinde, lise eğitimini Bursa'da, lisans eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, ihtisasını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tamamlayan Koca, çocukluk ve gençlik dönemindeki bu başarılarıyla çevresi tarafından parmakla gösterilen biri oldu.

 

 

Koca, bir süre çiftçilik yapan, ardından yaşadığı yerde bir bakkal dükkanı açan, tüm gelirini çocuklarının eğitimine harcayan babasının çabasıyla tıp fakültesini bitirdikten sonra hayatını sağlık alanında çalışmalara ve bilime adadı, başarılarıyla ailesini gururlandırdı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasıyla oğullarının bakan olduğunu öğrenen Koca ailesinin Kulu ilçesinde Ömeranlı Mahallesi'ndeki evi “hayırlı olsun” ziyaretine gelen eş, dost ve akrabalarla dolup taşıyor. Aile oğullarının yeni görevini sevdikleriyle bir arada kutluyor.

- "Lisede, fakültede, Cerrahpaşa'da, hepsinde birinci çıktı"

Bakan Koca’nın 79 yaşındaki babası Hasan Koca, AA muhabirine, oğluyla gurur duyduğunu, oğlunun ülke için önemli hizmetlere imza atacağına inandığını söyledi.

Şu ana kadar siyasetten uzak durarak sağlık alanında çalışmalar yapan oğluyla bakanlık öncesi bir görüşme yaptıklarını anlatan Hasan Koca, “İşleri çoktu, hastaları çoktu. Ben 'olma yavrum’ dedim. Kendi de çok istemedi bakan olmayı ama kendisine verilen bu görevi kabul etti. İnşallah bütün Türkiye'nin yararına çalışmalar yapar." diye konuştu.

Koca’nın eğitim hayatına ilişkin bilgi veren Hasan Koca, "6 çocuğum var . Bakan bey en büyük çocuğum. Kendisi hep çok başarılıydı. Lisede, fakültede, Cerrahpaşa'da, hepsinde birinci çıktı. Çok başarılıydı. Çok iyi, çok temiz bir insan. İnsanlara hiç kıyamaz. Ondan böyle bir şey bekliyordum. Her zaman çok zekiydi. Allah nasip etti, inşallah iyi olur." ifadelerini kullandı.

- "Haksızlığı hiç sevmez. Bir haksızlık oldu mu karşısında durur"

Hasan Koca, oğlunun merhametli, prensipli ve disiplinli bir insan olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Oğlum haksızlığı hiç sevmez. Bir haksızlık oldu mu karşısında durur. İnşallah Türkiye için iyi olur, başarılı olur, elinden geldiğince her şeyi yapar, herkese yararlı olur. Ben eğitime önem veririm. Evvela çiftçiydim, sonradan mahallemizde bakkallık yaptım. Bu marketle çocuklarımın hepsini okuttum. Elhamdülillah hepsi de başarılı oldu, okudular. Dün akşam 1. sınıftaki öğretmeni telefon etti bana. 'Ben de biliyordum ondan bir şey çıkacağını' dedi. Öğretmeni bile anlamış birinci sınıftayken. Belli oluyordu zaten, nereye giderse başarılı olurdu.”

Koca, oğlunun Başkan Erdoğan önderliğinde, Türkiye’yi her alanda eskisinden daha iyi bir duruma getirmeye çalışacağına inandığını dile getirdi.

- "İşlerini titizlikle yapar"

Bakan Fahrettin Koca'nın dayısı Rüstem Yaylalı da Koca'nın bakanlığı ile hem Kulu’ya hem de tüm Türkiye’ye daha güzel hizmetler yapılacağına inandığını söyledi.

Koca’nın ülkesine ve milletine bağlı bir insan olduğuna dikkati çeken Yaylalı, "Yeni bir sayfa, yeni bir Türkiye. Çalışkan, özverili, şeffaf olan sayın bakanımızı tam yerinde bir karar olarak görüyorum. Babasını tebrik ettim, bir dayı olarak kendisini tebrik ettim. Allah yar ve yardımcısı olsun, önü açık olsun. İnşallah daha güzel hizmetlere vesile olur." dedi.

Sağlık Bakanı Koca'nın diğer dayısı Hasan Demir de şöyle konuştu:

"İnşallah Türkiye için, millet için, Konya'mız için inşallah hayırlara vesile olur. Onunla her zaman gurur duyduk, gurur duyacağız inşallah. Kendisinin bakan olmak gibi bir isteği yoktu ama kendisine böyle bir görev verilince kabul etti. Görevi en iyi şekilde yapacağına eminiz. Her dönemde başarılıydı, şimdi de başarılı olacağına inanıyoruz. Bütün dostlar tebrik etmeye geliyor. Herkes mutlu. Rabbim mahçup etmesin." 

Bakanın amcasının oğlu Hacı Koca ise aldıkları haberle çok mutlu olduklarını belirterek, "Bakan bey bizim gururumuzdur. Eskiden beri her işte çok başarılıdır. Bu görevi de hak ettiğini düşünüyorum. Bakan bey çok titiz biridir, işlerini titizlikle yapar. Hayatını sağlığa adamış, memleketini, vatanını çok seven bir insan. Başarılı olacağını düşünüyorum, çünkü çok azimli, tuttuğunu koparan birisi. Ailece gurur duyuyoruz." diye konuştu.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
19.07.2018 15:30:11
Eğitimi Süresince Hep Birinci ve Başarılı ( !? ) Olmuş Birisinin Meslektaşlarına Bir Hayrı Dokunmaz...
People
13
2) neco (sağ.mem.)
19.07.2018 04:48:40
zaten lisansiyer olan eczacı, biyolog, fizyoterapist vb. 3600 ek gösterge ile çalışıyor. lisansiyer olan hemşire ebe vb. ek göstergesinin 3600 olması neden hoşunuza gitmiyor? anlam veremiyorum.
bugüne kadar sağlık personeli ile her şiddet haberine tepki gösterirken sağlık çalışanları diye genelleme yaparsınız ama özlük hakları konu oldu mu sadece Dr. dersiniz. merak etmeyin bizim sizin alacağınız ya da aldığınız parada gözümüz yok. Allah daha çok versin. biz hakkımızı istiyoruz. öyle yada böyle lisans mezunu olan sağlık personelinin ek göstergesi eşitlensin. ayrıca hekimlerin ek göstergesi de yükseltilsin. sonuçta kimse kimsenin parasını cebinden ödemiyor. ben mesleklerin birbirinden değersizmiş gibi gösterilmesine kızıyorum. zabıt katibi olmaz ise o dava görülemez. kaç hekim hastanın bakımını tek başına yapıyor. lütfen artık hekim dışı sağlık personelini küçümsemeyin. biz size sizin emeklerinize değer veriyor isek sizde bizlerin mesleklerine değer verin.
People
4
3) Ali (Hekim)
18.07.2018 18:52:41
Cümleye bak! Yargı Erki :)) kesin hukuk çalışanı ya da sürekli disiplinsizlik sonucu ceza alıp amirlerine kızıp iptal davası açan ve Google de araştırma yapan sağlık personeli
People
7
4) Doktor cd (doktor)
18.07.2018 16:49:22
Sağlık çalışanları çok zor şartlarda, başkaları tarafından anlaşılması güçlüklerle savaşarak çalışırlar. Hekim, hemşire, teknisyen, sağlık memuru vs hepsi de aslanlar gibi zorlukları göğüsler. Elbette hekimler yüksek risk alırlar. Sorumlulukları kimseyle kıyas kabul etmez. Bu yüzden zorunlu mesleki sigortaları ve mahkeme önünde bol sorumlulukları vardır.
Sizlere bir ağabey tavsiyesi: Dayanışma yerine birbirinizi koruyun, gözetin. Aksi takdirde bugünleri de özlersiniz
People
10
5) misafir (dr)
17.07.2018 21:46:04
sayın bakanımızın en yakınları bile kendisinin haksızlığı sevmediğini. belirtmişler. acaba sayın bakanınımız 2002 den beri hemen her sağlık bakanının her başbakanın hatta cumhurbaşkanının sağlıkçılar ile ilgili , doktorlar ile ilgili verilen sözleri yerine getirecek mi acaba.yoksa bütçe imkanları elverirse diye cümleye başlayıp bize eski duyduklarımızı mı tekrarlayacak...yeni bakanımızdan çok umutluyuz.inşallah yanılmayız...
People
11
6) Zeytin Ağacı (Sağlık personeli)
17.07.2018 13:22:53
Amca oğlunun nasıl bakan olduğunu düşünüyorsun? Kurban olayım bi anlat, biz de feyz (!) alalım....
People
10
7) murat akın (sağlık memuru)
17.07.2018 11:38:33
sayın baba koca inşallah dediğiniz gibi olur sağlıktaki haksızlıklar ortadan kalkar Türkiye Sağlıkda çağ atladı diyorlar birde sağlıkçılara sorsunlar sağlıkda sağlıkçalışanı hakları sıfır işde başarı bu herhalde buna diyorlar
People
1
8) ömer hayyam (op.dr)
13.07.2018 16:49:27
yeni eğitim bakanı ALO 147 öğretmeni şikayet et, anasından emdiği sütü burnundan getirelim, taciz hattını kapatıyormuş, ... yeni sağlık bakanı ALO 184 doktoru taciz hattını kapatırsa , yeni bakanın sayın babasına helal olsun, allah razı olsun derim, yoksa yazık olmuş emeklerine vesselam ....
People
46
9) Adil (sağlık memuru)
13.07.2018 11:25:42
Veli (memur) arkadaş kusura bakmada saçmalamışsın.Tıp hukuk fakültesine göre hem kazanması hemde bitirmesi daha zor bir fakültedir.Sadece eğitim süresine bile baksan tıp 6+5=11 hukuk ise 4 yıldır.

Çalışırken ve emeklilikte bir hekimin savcı hakim kadar ek gösterge ve temel maaş alması anasının ak sütü kadar hakkıdır.
People
78
10) dr.mikro (hekim)
12.07.2018 14:12:20
“Suskunluğum asaletimdendir

Her lafa verilecek bir cevabım var.

Lakin bir lafa bakarım laf mı diye.

Bir de söyleyene bakarım adam mı diye?”
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA