Sağlık çalışanları 'döner sermaye'yi tartışacak
Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi Enstitüsünce düzenlenecek çalıştayda, döner sermaye konusu bütün yönleriyle ele alınacak
Sağlık çalışanları 'döner sermaye'yi tartışacak
02 Aralık 2016 12:15 -

Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi Enstitüsünce (SASAM) düzenlenecek çalıştayda, döner sermaye konusu bütün yönleriyle tartışılacak.

Sağlık-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, SASAM'ın yarın düzenleyeceği çalıştayda döner sermaye sistemi, dağıtılabilir döner sermaye tutarları, döner sermaye ile SUT fiyatları ilişkisi gibi birçok konu ele alınacak.

Moderatörlüğünü SASAM üyesi Mehmet Atasever'in yapacağı çalıştaya, döner sermaye konusuyla ilgili tüm bakanlık bürokratları, genel sekreterlik başkanları, hastane yöneticisi ve müdürleri ile değişik kadrolardaki sağlık çalışanları katılacak.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarının döner sermaye konusunda büyük bir mağduriyet yaşadığını, bunun giderilmesi için çalıştayı düzenlediklerini belirtti.

Sağlık çalışanlarının sabit ek ödemeye mahkum edildiğini öne süren Memiş, "Uzun zamandır sağlık çalışanları sabit ek ödemenin dışında döner sermayeden pay alamıyor. Dağıtılabilir döner sermaye oranının artırılması, SUT fiyatlarının güncellenmesi, döner sermaye üzerinden yapılan ödemelerin azaltılması ve bazı giderlerin genel bütçeden karşılanması gibi konuları detaylı bir şekilde ele alacağız. Çıkacak sonucu, başta bakanlığımız olmak üzere, ilgili kişilerle de paylaşarak, sorunun çözümü için çalışacağız." ifadelerine yer verdi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Nihal (Ebe)
19.01.2017 12:56:28
Bildiğim kadarıyla sağlık personellerinin hastaya yaptığı uygulamaların hepsi hastanın doktoruna yazılıyor.Devlet,doktora yaptığı işlemlerin karşılığı olarak ne kadar ücret öderse ödesin bu hiç bir sağlık çalışanını rahatsız etmez.Rahatsız olunan konu bizim yaptığımız uygulamaların karşılığını hekimlerin alması ! Serum takma,sonda takma,pansuman yapma,sütur alma,bebek göbeği pansumanı yapma vb.uygulamaların ortalamaya kaydedilmesi için bir sistem oluşturulmalı.Haksız kazancı hiç kimse tercih etmemeli ve göz yummamalı !
People
7
2) Hikmet Yılmaz (Doktor)
03.12.2016 03:52:08
Dostlar alışverişte görsün!! Şimdiye kadar neredeydiniz.
People
1
3) Zeynep (Uzman )
03.12.2016 03:20:51
Kurum Hekimleri nerde onlar olmadan zevki yok buraların..tabi hepsi sıcak yatağında uyuyor bizde nöbette çalışalım
People
12
4) xyz (dr)
02.12.2016 18:27:04
tartışalım..mesela tartışmaya bu döner sermayenin ne için çıkarıldığını hatırlayarak başlayalım..hekimlere muayenehanelerini kapattırarak hakettikleri ücreti verme sözünden bahsederek, seneler içinde hastaneye yüklenen ihtiyaç fazlası personelin sabitinin ödenmesi sonucu hekim döner sermaye gelirlerinin nası kuşa döndüğünü..her türlü risk ve sorumluluk hekimin olmasına rağmen ameliyatta elde edilen gelirin mesaiye dahi gelmeyen personele döner adı altında pay edildiğini konuşalım..hekimlerin artık gözünü açtığını, az paraya ama o kadar çalışmaya alıştığını, 10 tl ye musluk contası değiştirilmezken ve ameliyatta doğrudan hekime ödeme yapılmazken, keriz olmadıkları için hekimlerin artık ameliyatı bıraktığını ve bundan en çok vatandaşın madur olduğunu konuşalım..beyler kendinize gelin..bu sistem tıkandı artık..ben dahil hiç bi hekim yemiyo bu toplanacaz dönerleri şöyle düzeltecez böyle düzeltecez numaralarını..10 senedir anladık artık bu performans olayında dağıtılan paranın kafaya göre dağıtıldığını..aynı işi yapan iki uzmandan A hastanesinde çalışan hekim 1500 tl döner alırken başka hastanede aynı puana 3500 tl para alıyo..mutemetlikler tembel bakanlığın kesin emri olmasına rağmen dönerler hiç zamanında yatmıyo..maaşı 15 inde alıyosun döneri diğer ayın 10 unda falan alıyosun, kredilerini ödeyemediğim için habire faiz yiyosun..aldığın parada para olsa ortalama bir uzman hekim maaş+sabit döner+döner sermaye= 6000-6500 tl; total para bu..inanmayan gitsin istesin baksın Ankaradaki bordrolara..bizim parkın mısırcısı ayda 5000 tl alıyom diyo, yazın 10000 i buluyo diyo :) şaka gibi..şimdi sen temelde hekimin ürettiği geliri hastaneye nası pay ederimi tartışıyosun :) bu paralara kim açıp beyne girer, kim kadın doğumcu olur bu saatten sonra..parasız tedavi olacak doktor bulamayacak torunlarınız haberiniz yok küstürdünüz bütün hekimleri..dedim gibi artık yolun sonu..ya hekimin gelirini hastane personelinden ayırıp adam gibi beyin açtıracak para vereceksiniz ya da veremiyosanız muayenehaneleri serbest bırakacaksınız hekim kendi kazanacak..bu işin Türkiyede yapılır tarafı kalmadı artık!
People
8
5) Dr.Cevdett (cerrah)
02.12.2016 17:26:38
Yıpranma payı istedik, Cumhurbaşkanımızın talimatına rağmen alamadık. Yarım yamalak ne olduğu anlaşılamayan bir şey çıktı. Emekli hekimlerin maaşı 1000 tl artırılacaktı. 9 ay geçti tık yok. Bakalım bu konuda neyle karşılaşacağız.
People
5
6) Port (Op.dr)
02.12.2016 17:15:07
Bizim hastanede acil yeni mezun pratisyenler bizim uzman olarak aldığımızın 2 katına yakın alıyor hale geldiler.sonuclari çok kötü oldu acil den mesaj atıyor burada kırık var mı bilmem ne diye abi yi geçtim bey bile hitaptan kaldırdılar.ben de samimiyet olarak anladım canım diye cevap yazdım.ozetle para adamı değiştiriyor ozguven patlamasına neden olabiliyor.bunu da Goz önüne alın...
People
20
7) eser (dr)
02.12.2016 13:43:28
onlarda hemen kabul edecek zaten isteklerinizi. hiçbirşey değişmez. umut artık unutulmuş, olmayan birşey sağlık camiasında.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)