Sağlıkçılardan YÖK'e döner sermaye başvurusu
Türk Sağlık-Sen, sağlıkçıların 200 TL'ye kadar ek döner sermaye gelirine kavuşabilmeleri için YÖK'e başvurdu.
Sağlıkçılardan YÖK'e döner sermaye başvurusu
20 Şubat 2012 -

Başvuruda, Danıştayın üniversite hastanesi çalışanlarının mesai saatleri dışında acil servis gibi riskli birimlere verdikleri hizmet sürelerinin döner sermaye ödemelerin riskli birimler katsayısından ödenmesine hükmettiği hatırlatılarak bu konuda üniversitelere bir tebligat yapılması istendi.

AA muhabirine açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 2547 Sayılı Kanun'un "Döner Sermaye" başlıklı 58'inci maddesinde, işin ve hizmetin özelliği dikkate alınarak yoğun bakım, doğumhane, yeni doğan, süt çocuğu, yanık, diyaliz, ameliyathane, enfeksiyon, özel bakım gerektiren ruh sağlığı, organ ve doku nakli, acil servis ve benzeri sağlık hizmetlerinde çalışan personel için yüzde 200'ü geçmeyecek şekilde aylık ek ödeme yapılacağı hükmüne yer verildiğini hatırlattı.

Ayrıca, İzmir 4. İdare Mahkemesinin özellik arz eden birimler arasında yer alan acil servise hizmet veren bir çalışanın davasının kabulüne karar verdiğini ifade eden Kahveci, davalının idarece temyiz edilen kararını, Danıştay 8. Dairesinin onadığını dile getirdi.

Kahveci, şunları kaydetti:

"Danıştay, üniversite hastanesi çalışanlarının mesai saatleri dışında acil servis gibi riskli birimlere verdikleri hizmet sürelerinin döner sermaye ödemelerin riskli birimler katsayısından ödenmesine hükmetmişti. Sağlıkçıların 200 TL'ye kadar ek döner sermaye gelirine kavuşabilecekleri bu kararın, tüm üniversite hastanelerinde uygulanması için YÖK'e başvurduk. YÖK'ün mevzuat hükmü ve Danıştay kararı doğrultusunda, üniversite hastanelerinde özellik arz eden birimlere hizmet veren personellerin, özellikli birimler için öngörülen oranlardan faydalandırılmaları amacıyla bir tebliğ hazırlamasını ve rektörlüklerin mevzuat hükümleri çerçevesinde işlem yapmasının sağlanmasını istedik."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) mmm (rad.tekn)
07.05.2012 08:21:42
konu ile ilgili olarak SB ve YÖK e ayrı basvurularım oldu 6,aydır iki kurumdan da cevap alınamamakta.yapılacak tek şey var riskli birim değerlendirme kurumu topla ve hangi birimlerin riskli birim olması gerektiğini tek tek değerlendirsinler ve insanları mahkeme mahkeme gezmekten ve hak mahrumiyetinden kurtarsınlar.....
People
0
2) HAKAN (dr)
21.02.2012 09:08:26
Suyun başına yakın duranlar kaplarını daha çok dolduruyor ki çeşitli bakanlıklara dağılmış sağlık çalışanlarının ceplerine bugüne dek 1 kuruş girmiş değildir. BAkan yıllardır bakıyor ama görmüyor, görmezden geliyor. Önce bu haksızlık giderilmeli..
People
0
3) Mahmut (dr)
21.02.2012 09:05:48
SB dışında çalışan 5000 civarında sağlık çalışanı döner, performans veya ek ödeme almadan çalışmaktadır. Bunların üçte biri hekimdir. 10 yıldır bakanlık bizi duymadı, görmedi, görmezden gelmeyi tercih etti, şimdi sıra YÖK'te galiba.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA