Affedilemeyecek ihmal!
Antalya’da geçtiğimiz hafta derhal boşaltılması ve yıkılması kararı alınmasına rağmen 13 kamu binası hâlâ boşaltılmadı. Yıkım kararı alınan Antalya Devlet Hastanesi’nde 635 olan yatak kapasitesi ilave yataklarla birlikte bine yaklaştı. Günde yaklaşık dört bin hastanın tedavi gördüğü hastanede doktorlar, sağlık personeli, hasta ve hasta yakınları büyük tedirginlik yaşıyor
11 Ocak 2005 -
Devlet Hastanesi Başhekimi Arif Bulut ise yaşanan bu tedirginliği yersiz buluyor. Hastanenin kuruluş tarihinden itibaren yıkım söylentilerinin zaman zaman çıkarıldığını söyleyen Arif Bulut alınan yıkım ve tahliye kararını dikkate aldıklarını ancak Kepez de yapılan hastane inşaatının bitimini beklemekten başka yapabilecekleri bir şeyin olmadığını söyledi. Ancak, hastanenin kazan dairesine inildiğinde gerçek tüm çıplaklığıyla görülüyor: Betonları parçalanmış kiriş ve kolonlar, demirler sayesinde ayakta duruyor.
Gazetemize açıklama yapan Antalya Tapib Odası Genel Sekreteri Dr. Metehan Akbulut, Antalya Devlet Hastanesi’nin dışında Elmalı ve Kaş Devlet hastanelerinede heran yıkılabilir raporu verilmesine rağmen binaların boşaltılmamasının bir suç olduğunu söyledi. Yer bulunamamasının bir mazeret olamayacağını söyleyen Akbulut “Gerekirse yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.
Geçtiğimiz cuma günü inceleme yapmak üzere Antalya’ya gelen Sağlık Bakanlığı Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanı Kenan Bozgeyik Antalya Devlet Hastanesi’nin şu an için tedirginlik yaratacak bir durumunun olmadığını söyledi. Antalya Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Hanlıoğlu, AKP Antalya Milletvekili Osman Akman, Sağlık Bakanlığı İnşaat Yatırım Daire Başkanlığı üyeleri ve Sağlık Yapıları Danışma Kurulu üyeleri ile birlikte basın{ toplantısı düzenleyen Bozgeyik “Hastaneyle ilgili tedirginlik yaratacak bir durum yok. Gerek bakanlık gerekse diğer kuruluşlar burayla ilgili çalışma yapıyor” dedi.

--------------------------------------------------------------------------------

Eski başhekimden çarpıcı açıklamalar
1985 yılına kadar Antalya Devlet Hastanesi’nde 15 yıl başhekimlik yapan ve 1985 yılında şimdi yıkılması gereken yeni binaya taşınmayı reddeden Opr. Dr. Talat Özsancak; bu nedenle sürgün edildiğini söyledi. Geçmişte Antalya Devlet Hastanesi’nde yaşananlara dair gazetemize çarpıcı açıklamlarda bulunan Özsancak, Antalya Valisi Bahattin Güney’in Ekim 1984’te kanalizasyonları, altyapısı hazır olmayan, pencereleri takılmamış olan binaya tüm itirazlarına rağmen taşınmaları yönünde baskı yaptığını anlattı. Valinin, “Ben iş bitirici hükümetin iş bitirici valisiyim, bu iş bitecek. Siz hele bir taşının göç yolda düzelir” sözlerine karşılık yazılı emir isteyen Özsancak, yazılı emir alamayınca taşınmaya izin vermemiş. Gelişmeler üzerine dönemin Sağlık Bakanı Mehmet Aydın Antalya’ya gelerek incelemelerde bulunmuş. Yaptığı incelemelerden sonra “hastaneyi biran önce taşıyacağız” deyip giden Sağlık Bakanı Özsancak’ı da Muğla’nın Köyceğiz ilçesine sürmüş. Olaylar karşısında pes etmeyen Özsancak’ın Antalya 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açtığı dava sonucu, “Hastanenin birçok eksiğinin olduğu bu durumda çalışacak durumda olmadığı kararı” verilmiş. Sonrasında Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Nurettin Ersin Antalya’da yaptıkları incelemelerin ardından inşaatın bitmemiş olmasına kızmalarının ardından çok acele bir takım şeyler yapılarak yeni hastaneye yerleşilmiş. Geçmişte yaşananların adeta belge niteliğinde olduğunu söyleyen Özak, “Bugün bu hastaneye çürük raporu verilmesi gayet doğaldır” diyor.

Evrensel

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA