Recep Akdağ : SSK çilesi bir yıl içinde tarih olacak
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlığa devredilen tüm SSK hastanelerinde kuyruk çilesinin en geç 1 yıl içinde sona erdirileceğini ve diğer devlet hastanelerinde olduğu gibi sorunsuz bir sağlık hizmeti verileceğini söyledi
24 Şubat 2005 -
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlığa devredilen tüm SSK hastanelerinde kuyruk çilesinin en geç 1 yıl içinde sona erdirileceğini ve diğer devlet hastanelerinde olduğu gibi sorunsuz bir sağlık hizmeti verileceğini söyledi. Hastane devrinin "tarihi bir operasyon" olduğunu ve geçmiş dönemin kötü izlerini bir anda silmenin mümkün olmadığını belirten Akdağ, "Bir iki gündür yaşadığımız tecrübeyi de gözönünde bulundurarak gerekli tedbirleri aldık. Bürokratik işlemleri azaltıyoruz. 1 yılın sonunda bu hastaneler, devlet hastenelerinin gerisinde kalmayacak" dedi.

SSK çilesi nasıl bitecek?

Bakan Akdağ, Sağlık Bakanlığı'na devredilen SSK hastaneleri önündeki kuyruk çilesinin ne kadar süreceği konusundaki sorumuza, "150 hastane var. Yoğunluk durumuna bağlı olarak bunların 50'sinde 1-2 ay içinde kuyruklar azalır. 50'sinde birkaç ay sonra kuyruklar asgari düzeye iner. 50'sinde ise işler ancak 1 yılda toparlanır" yanıtını verdi. Akdağ, "1 yıl sonra, devri gerçekleşen tüm SSK hastanelerinde kuyruk çilesinin biteceği, diğer devlet hastanelerinde olduğu gibi normal hizmet alınacağı sözünü veriyor musunuz?" sorusuna ise şu cevabı verdi: "Elbette. Bu kuyruklar uzun müddet devam etmeyecek. Gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz. Eğer bu kuyruklar eskiden olduğu gibi devam ederse o zaman ne değişmiş olur. O zaman biz bu değişikliği neden yaptık? Diğer devlet hastanelerindeki gibi zamanla işler yoluna girecek. Tabiî herşeyin kusursuz olacağını söylemiyorum. Devlet hastanelerindeki hizmetleri iyi, orta ve idare eder şeklinde 3 gruba ayırırsanız, tüm SSK hastanelerinde de 1 yıl sonunda aynı kategoride sağlık hizmeti verilmeye başlanır, devlet hastanelerinin gerisinde kalmaz."

Bürokratik işlemleri azaltıyoruz

SSK hastanelerindeki normalleşme sürecinin hızlandırılması için Çalışma Bakanlığı ile bir protokol hazırladıklarını belirten Akdağ, bu protokolle hastanelerdeki bürokratik işlemleri asgari düzeye indireceklerini, hizmet kalitesini arttırmaya çalışacaklarını ve ilaç problemine çözüm bulmaya çalışacaklarını söyledi. Akdağ, ilaç firmaları ile eczaneler arasındaki indirim sorununun büyük ölçüde aşıldığını, ilaçta sorunun ağırlıklı olarak SSK ile eczaneler arasındaki provizyon denetiminden kaynaklandığını belirtti. Akdağ, hastane önündeki kuyrukların bir önemli nedeninin de eski alışkanlıkların devam ettirilmesi olduğunu kaydederek şunları söyledi: "Millet olarak çok unutkanız. SSK hastanelerinde yıllardır bu kuyruklar yokmuş gibi davranıyoruz. Telefonla randevu almak isteyenler saatlerce telefonu düşürmeye çalışıyor, başaramayınca vazgeçiyordu. Ne oluyordu? Sağlık hizmeti alamıyordu. Şimdi bu vatandaşlarımız da doğrudan hastanelere gelmeye başladı. Bir iki kalem ilacı sağlık ocağından alabilecekken hastaneye koşuyorlar. Bir de üstelik alışık oldukları, bildikleri hastanelere geliyorlar. Halbuki bu vatandaşlarımızın diğer devlet hastanelerine gitme imkanları da var ama gitmiyorlar. Okmeydanı Hastanesi önünde bekleyenlerin yüzde 90'ı SSK'lı. Hastalara sahip oldukları hakları öğreteceğiz, medyamız da yardımcı olursa memnun oluruz."

Türkiye'ye yüreğimizi veririz

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlık toplantı salonunda, Azerbaycan Sağlık Bakanı Ali İnsanov ile 1994'ten beri süregelen "Sağlık Alanında İşbirliği Protokolü" çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmaları ve gelecek dönemde yapılacak faaliyetlere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Protokol çerçevesinde Azerbaycan'dan tıp öğrencilerinin geldiğini ve Türkiye'de eğitim gördüğünü kaydeden Akdağ, uzmanlık ve uzmanlık sonrası çeşitli sahalarda eğitim alan Azeri meslektaşları olduğunu söyledi. Akdağ, 1995 yılından beri Azerbaycan'dan her yıl 20 hastanın Türkiye'ye gelerek tedavi gördüğünü de kaydetti. Türkiye'nin imkanları ölçüsünde Azerbaycan'ın problemlerini hallettiğini kaydeden İnsanov ise "Türk halkına kan lazımsa Azeri halkı parmaklarından değil, yüreklerinden vermeye hazırdır" dedi.

Yenişafak

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA