Bel ve boyun fıtığı tedavisinde yeni dönem: Nükleoplasti
Modern bel, boyun fıtığı tedavi yöntemi "nükleoplasti" ile hastalar, ameliyattan 1 saat sonra normal yaşantılarına dönebiliyor.
12 Ekim 2010 11:32 -

İSTANBUL-Tüm dünyada en çok iş kaybına yol açan nedenlerin başında gelen bel ve boyun ağrısı, insanların yüzde 80'ini hayatının bir döneminde yakalıyor. Teşhis ve tedavi imkanları gün geçtikçe artan bel ve boyun fıtığının tedavisinde ise lazerli nükleoplasti yöntemi öne çıkıyor.


Nükleoplasti yöntemine ilişkin bilgi veren Özel Echomar Göztepe Hastanesi'nden Beyin ve Sinir Cerrahı Dr. Ayhan Kara, yöntem sayesinde hastanın 10 dakikalık bıçaksız, narkozsuz müdahalenin ardından 1 saat içerisinde günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebildiğini söyledi.
Modern yöntemlerin bel fıtığı tedavisini kolaylaştırdığını ifade eden Dr. Kara, "Artık basit bel fıtıklarında eski açık yöntemler geride kaldı. Günümüz modern tedavisinde birçok bel fıtığı lazerle tedavi edilebilmekte hastalar 10 dakikalık bu işlemin ardından hemen kalkıp gezebilmekte, ağrılarından kurtulmakta, normal hayatına ve aktivitesine hemen dönebilmektedir" dedi.


Lazer tedavisi olabilmek için hastanın belli kriterlere uyması gerektiğini belirten Ayhan Kara bu kriterleri şöyle sıraladı:


"Lazer her hastaya uygun değildir, bu yüzden dikkatli olmak lazım. Eğer bel fıtığı varsa ve bu fıtık MRG'de omurilik içine tamamen patlamamışsa, hasta ayaktayken ya da otururken bel ve bacak ağrısı var ama muayenede ayakta güç kaybı ya da idrar, büyük abdest kaçırma yoksa hastaya ilaç tedavisi denenmiş ama sonuç alınamamışsa, hastada ciddi kireçlenme yoksa bu kriterlere uyan her hastaya yapılabilir".


Dr. Kara, nukleoplasti yönteminin boyun fıtıklarında da rahatlıkla uygulanabileceğini kaydetti.
Hasta, nükleoplasti tedavisi için gerekli şartları taşıyorsa, lokal anestezi ile ameliyata alınıyor. Nükleoplasti'de özel bir iğne yardımıyla taşan ve baskı yapan disk mesafesine girildikten sonra lazer cihazının özel probu yerleştirilerek 10 dakikalık buharlaştırma işlemi uygulanıyor. Yöntem sayesinde, ayakta servise alınan hastalar, 1 saat sonrada taburcu olarak günlük yaşantısına dönebiliyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Ender (Muhendis)
26.02.2020 16:09:58
Merhaba bu sitede Yavuz Şimşek ile yapılan yorumları biraz daha araştırıp yanına gittim. Gerçektende bu işi sevgi ile yapan bir insan kendisi. Benim fıtığım tamamen düzeldi diyebilirim ve herkese bende tavsiye ederim.
People
2
2) Meryem (Mimar)
09.07.2019 14:19:51
Merhaba arkadaşlar inanın benim annemde bir kaç hastalıktan muzdaripti herkes bioenerjiyi tavsiye etti. Ben böyle şeylere hiç inanmazdım, taki Yavuz beyi tanıyana kadar. Yavuz bey İzmir'de tanıdığım en iyi bioenerji uzmanı diyebilirim. Annemin yıllardır geçmeyen migren ağrısını ve boyun fıtığını çok kısa sürede tedavi etti. Kendisine nasıl teşekkür edeceğimi bilmiyorum. Herkese tavsiye ederim. Teşekkürler Yavuz Şimşek :)
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer