Çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür?
Bebeklerde ve çocuklarda görülen ateş, anne-babaların en tedirgin olduğu konuların başında geliyor. Bu duruma soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklar zemin hazırlayabildiği gibi genetik geçişli de olabiliyor. Ateş, bilinenin aksine çocuk için zararlı bir faktör olmasa da, ailelerin bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü yüksek ateş zamanında düşürülmediği takdirde beyinde hasara yol açabiliyor.
Çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür?
01 Aralık 2015 -

Central Hospital’dan Çocuk Nörolojisi Uzmanı Uzm. Dr. Aydan Angay, “Ateşli havale en sık tüm vücutta gevşeme ve gözleri bir noktaya dikme şeklinde kendini belli eder. Bazen nöbetler tüm vücutta veya tek tarafta kol ve bacakta kasılma veya titreme şeklinde de olabilir.” diyor.

 

 

6 ay ile 6 yaş arası riskli

Ateşli havale (febril konvülsiyon) 6 ay ile 6 yaş arasındaki çocuklarda, ateşe bağlı ortaya çıkan nöbetlerdir. Bu nöbetler belli bir yaş aralığında görülmekte olup, 5 yaşın altındaki 100 çocuğun 2 ila 5’inde görülen bir problemdir. Ateşin nedeni çocukluk çağında görülen herhangi bir viral enfeksiyon (soğuk algınlığı, grip) olabildiği gibi ailede ateşli havale geçiren bir ebeveyn öyküsünün olması da bu duruma zemin hazırlayabilir.

 

Çocuğunuz gözlerini bir noktaya dikiyorsa

Ateşli havale en sık tüm vücutta gevşeme ve gözleri bir noktaya dikme şeklinde kendini belli eder. Bazen nöbetler tüm vücutta veya tek tarafta kol ve bacakta kasılma veya titreme şeklinde de olabilir. Hastaların yüzde 70’i ömründe bir kez ateşli nöbet geçirir. Ancak yalnızca 100 hastanın 10 kadarı 2 veya daha fazla nöbet geçirir. Bu yüzden bu nöbetler ailenin çok telaşlanmaması gereken bir durumdur.

 

Aile tedbirli olmalı

Anne-babanın ateşli havale durumuna karşı bilgili ve tedbirli olması şarttır. Öncelikle evde rakam gösteren bir dijital derece bulundurulmalıdır. Çocukta meydana gelebilecek ani ateş yükselmesine karşı kulaktan ölçüm en idealidir. Derece ile ısı ölçümü koltuk altından, küçük çocuklarda ise makattan yapılabilir. Koltuk altı, ateş ölçümünden önce çok iyi kurulanmalıdır. Çünkü bölgenin ıslak ya da terli olması derecenin yanlış çıkmasına neden olabilir. Ayrıca ideal bir ısı ölçümü için en az 3 dakika beklenmelidir.

 

Giysilerini çıkarın ve ılık duş yaptırın

Koltuk altından ölçülen ısı 37, makattan ölçülen ısı 38 derecenin üstündeyse çocuğun ateşi var demektir.  Bu durumda; önce çocuğun üzerindeki giysiler çıkarılmalıdır. Ateş düşürücü şurup ise çocuğun kilosuna uygun olarak verilmelidir. Eğer ateş hala devam ediyorsa ateş düşürücü fitil kullanılabilir. Bu uygulamadan 30 dakika sonra çocuğun ateşi tekrar ölçülmelidir. Ateş hala yüksekse çocuğa ılık suyla duş yaptırılmalıdır. Ardından vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurulmalıdır.

 

Çocuğu yan yatırmayın

Ateşli havale esnasında çocuk yan yatırılmalıdır. Böylece ağız salgılarının akciğerlerine kaçması önlenebilir. Ayrıca çocuğun başının altına eliniz veya bir yastık koyulmalıdır. Kesinlikle çocuğun ağzını açmaya; kaşık ya da parmak sokmaya çalışılmamalıdır. Nöbet geçene kadar beklenmeli, bu esnada çocuk dikkatlice gözlemlenmelidir. Eğer hekim nöbeti durdurmak için bir fitil önerdiyse kullanılabilir. Nöbet durduktan sonra ise en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

 

Nöbet uzun sürüyorsa beyin etkilenebilir

Ateşli havaleler çok kısa sürdüğü için beyne zarar vermez. Ancak 30 dakikayı aşan bir nöbet beyinde hasara yol açabilir. Bu nedenle hekim gerekli görmediği sürece EEG çekimine gerek yoktur. Beyin görüntüleme tetkikleri de normalde gerekli değildir. Ancak hastanın özellikleri tipik bir ateşli havale durumuna uymuyorsa hekiminiz bu çekimi isteyebilir. Nöbet tekrarlama riski yüksek ve EEG bulgusu olan hastalarda nadiren ilaç tedavisi gerekebilir.

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA