"Soğuk havale, kalıcı hasarlar bırakabilir, erken teşhis ve tedavi çok önemli"
12 Ekim 2010 -

BURSA- Ateş belirtisi olmaması nedeniyle ebeveynlerin fark etmekte güçlük çektiği 'soğuk havale', kalıcı sağlık sorunlarına sebep olabiliyor.

Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi Başhekimi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Özcan, soğuk havalenin sadece ateş olmadan belirti göstermediğini, göz kırpma, parmak oynatarak çocuğun başını oynatması gibi istem dışı hareketlerle de olabileceğini söyledi.

 


Uzm. Dr. Özcan, beyindeki kontrolsüz, anormal ve istemsiz elektrik boşalımlarının, vücudun el, kol, yüz gibi belirli bölgelerinde bilinç dışı kasılma ve gevşemelere neden olmasına 'havale' dendiğini kaydetti. Havalenin, ateşin eşlik etmediği şekline 'soğuk' havale dendiğine dikkat çeken Dr. Özcan, havale geçiren çocuğun bilincini kaybettiğini, istemsiz şekilde vücutta kasılıp gevşemeler olduğunu söyledi.

"HAVALE GEÇİREN ÇOCUĞU SOĞUK SUYUN ALTINA SOKMAYIN"

Havalenin değişik belirtilerle gerçekleşebileceğini kaydeden Uzm. Dr. İsmail Özcan, şu bilgileri verdi: "Parmak sallamak, baş oynatmak, göz kırpmak gibi istem dışı hareketler sonucunda da soğuk havale gerçekleşebiliyor. Soğuk havale çocuklarda birkaç saniyeden dakikalara varan değişik sürelerde görülebiliyor. Havale geçirme genellikle beyinde hasar bırakmamakla birlikte, 30 dakikadan daha uzun süre devam eden havale nöbetleri, beyinde uzun süreli oksijensiz kalmaya bağlı olarak kalıcı hasara neden olabilir. Halkımız arasında en yaygın yanlış uygulama havale geçiren çocuğun soğuk suyun altına tutulmasıdır. Bu son derece yanlıştır. Havale vakalarında öncelikle yapılması gereken, çocuğun yan yatırılarak ağzını açık tutmaya çalışmaktır. Aynı anda havale sırasında dilin geriye kaçarak, nefes borusunu tıkaması önlenmiş olur. Havale geçirirken ortaya çıkan istemsiz kol ve bacak hareketleri, çevredeki cisimlere çarpma ve ciddi hasarlara neden olabileceğinden, etraftaki eşyalar uzaklaştırılmalıdır."

Ateş olmadan baş gösteren havalelerin tekrarlanmasının 'epilepsi' hastalığı riskini artırdığına işaret eden Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İsmail Özcan, soğuk havalenin bilinen klasik yöntemlerin dışında da baş gösterebileceğini dile getirdi.

Çocukta görülen istem dışı hareketler sonrası EEG (beyin elektrosu) çektirilmesini tavsiye eden Dr. Özcan, soğuk havalede erken teşhis ve tedavinin önemine dikkat çekti.

Hastalığın erken teşhis edilmemesi halinde vücutta kalıcı hasarlara sebep vereceğini anlatan Dr. Özcan, erken teşhis olmadığı durumlarda kişinin hayatının ilerleyen bölümlerinde ilaç tedavisine mecbur kalabileceğini kaydetti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
41
1) Zehra (Yeni mezun )
22.08.2019 12:53:39
Bende 6 aylıkken soğuk havale geçirdim. Birkaç kez tekrarlamış iki yıl kadar tedavi görmüşüm. Şuan 26 yaşındayım. Küçükken çok sessiz çok duygusal bir çocuktum. Ergenlik döneminden sonra aşırı sinirli biri oldum. Çok çabuk sinirleniyorum. Ailem geçirdiğim havaleden olduğunu düşünüyor. Geçen baş ağrısı için nörolağa gittim sinirsel dedi. Anti-depresan yazdı. Onlar daha çok sinir yaptı. Tekrar gittim küçükken havale geçirdiğimi de söyledim. Eeg mr çektiler. Temiz bişey yok dedi başka ilaç yazdı.
Asıl yazma sebebim şu ki o kadar araştırıyorum havale ile ilgili herşey var lakin kalıcı hasardan kasdedilen neler o konuda hiçbir bilgi yok. Bu konuda hiçbir bilimsel makale bulamadım. Lütfen uzman biri bu konuda bilgi verebilir mi?
People
19
2) Esma (Ev hanimi)
11.08.2019 23:10:01
Merhaba benim kızım 9 aylık 1 ay önce havale geçirdi ateşi falan yoktu hastada değildi oynarken birden havale geçirdi heme acile götürdük tahlil aldılar tahlili temiz çıktı dün yine havale geçirdi aynı şekilde tahlil yapıldı yine temiz çıktı neyden olduğunu söylemediler havale sırasında katın validem suya falan tuttular iyimi bilmiyorum havale belirtisini gördüm geçen seferki gibi ama ne yapacagimi bilmiyorum lütfen yardım edin
People
8
3) Derya (Ev hanım )
21.04.2019 22:38:04
Mrb 2015 2012 yazanlar olmuş şuan nasıl 7 yarından sonra tekrar oldumu?
People
32
4) deniz vural (ev hanımı)
25.02.2019 20:51:15
banu anlar çocuk nöroloji ankara hacettepe hastanesi 1 numara benim oğlumu kurtardı 2 kere havale geçirdi 1 yaşında ve 4 yaşında şuan 8 yaşında ve hiçbirşeysi kalmadı şükürler olsun
People
22
5) Nuray (Ev hanımı)
17.02.2019 16:44:11
Oğlum 7 aylıkken havale geçirdi 1.5 saat sürdü ve şuan 14 aylık dirençli epilepsi metabolik hastalığı var dendi ama ne yuruyebiliyor ne dönebiliyor hergun daha kötüye gidiyor Ekim ayından beri hastanelerden çıkamıyoruz evde 1 hafta kaldık daha kötüye gitti napmamiz gerek bize bir doktor önerin nolur oğlumu kurtarsın
People
19
6) Seçil kanma (Ev hanimi)
29.09.2018 17:06:52
Benim kızım 3.5 yaşında 4 oldu havale geçirmesi en son dün oldu kafasında flim istemiş doktor.neden oluyo bide ırsi olabilir mi
People
42
7) Kadir (Tekstil)
21.06.2018 22:03:22
Kardeşim 1 yaşında havale geçirdi şu an 16 yaşında ve her geçen yaşta daha hırçın laf anlamaz başına buyrun daha sınırlı bi duruma girdi ne güzellikle yola getirebiliyoruz nede döverek her akşam kavga ediyoruz ne yapmamız lazım gardaşım yüksek ateşle havale geçirdi acaba havale sonucunda oluşan bi hasar mı yoksa başka sebepten mı kaynaklanıyor
People
27
8) Murat atici (İşçi )
16.04.2018 05:25:54
Oğlum 3,5aylıkgen soğuk havale geçirdi şu an7 yaşında beyinde hasar oluşmuş gitmediğim doktor kalmadı çocuğum yürüyemiyor denge bozukluğu var çocuğum için çare arıyorum yardımcı olabilirmisiniz doktor öneren bilirmi siniz

People
25
9) Barış akpınar (Garson )
04.10.2017 15:31:23
Benim Abim çocukluğundan beri havale hastası ve ilaç kulaniyo sabah aksam bi tedavisi varmi
People
22
10) Hüseyin Can Alp (fotoğrafçı)
12.04.2017 21:30:41
Bende havale hastasıyım havale geçiriyiyorum havale geçirmemek için neler yapmalıyım
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)