IPL Nedir? Lazer İle Farkları nelerdir?
Bugün saat 11:19'da web sayfamıza atılan “150 bin kişiyle eylem yapar, meclisin önünde kendimizi yakarız" haberiyle ilgili dermatologlardan yanıt geldi. İşte IPL konusunda dermatolog görüşü:
IPL Nedir? Lazer İle Farkları nelerdir?
20 Nisan 2011 -

Bugün web sayfanızda yayınlanan estetisyenlerin IPL (Intense Pulse Light) kullanamaması ile ilgili bir yazı yayınlandı. Yazıda doktorların ve kuaförlerin estetisyenlerin iş sahasına karıştıkları ile ilgili değerlendirmeler de var. IPL iddia edildiği gibi basit bir estetik cihaz değil, tıbbi bir cihazdır ve uzman ellerde kullanılmaz ise ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu konuda kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi için ekteki teknik uzman görüşünü hazırlamayı uygun gördüm.

 

 

Saygılarımla,

 

 

 

Doç.Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu

 

Ankara Özel TOBB-EKonomi ve Teknoloji Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Bölümü Başkanı

Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Türk Dermatoloji Derneği-Mesleki Sorunlar Çalışma Grubu Sekreteri

ÖSHED Ankara Özel Hastaneler Temsilcisi

 

 

IPL Hakkında Teknik Görüş

 

IPL Nedir?

IPL, Intense pulse light “yoğun atımlı ışık sistemleri” anlamına gelen kelimelerin kısaltılmasıdır.

 

Lazer İle Farkları nelerdir?

Bu tedavi yöntemin etki mekanizması lazer ile benzerdir. Ancak lazer doğrusal olarak yayılır, IPL ise saçılırak çevre dokuya da yayılır. Lazer ışığı her bir dalga boyu için farklı bir hedef kromofor tarafından emilir (epilasyon lazerlerinde hedef kıl kökündeki melanin, leke lazerlerinde ise cilt yüzeyindeki melanin, damarsal lezyonların tedavisinde hedef damar içindeki hemoglobin, cilt gençleştirme lazerlerinde ise dokunun içindeki sudur). IPL sistemlerinde ise verilen dalga boylarının içinde kalan tüm kromoforlar hedeftir. Bu nedenle tedavi sırasında yüzeyel melanin, kıl kökü melanini ve hemoglobin aynı anda hedeflenir. Saçılma özelliği ve tüm kromoforları etkilemesi nedeniyle IPL’in yan etki potansiyeli oldukça yüksektir.

 

IPL Hangi Durumların Tedavisinde Kullanılabilir?

IPL cihazları 400 -1200 nm dalga boyu arasındaki ışığı kullanarak yüksek enerjili atışlar yapabilen cihazlardır. Lazerde tek dalga boyu kullanılırken, IPL yönteminde farklı farklı dalga boyları kullanılır. IPL tedavisinde kullanılan farklı filtreler ile ışığın dalga boyu değiştirilebilir. Atım gücü, atım süreleri, atım sayısı gibi parametreler uygulayıcı tarafından ayarlanabilir. Bu şekilde tek bir IPL cihazı ile bir çok dermatoloji hastalığın tedavisi yapılabilir.

IPL cihazları ile,

*Epilasyon,

*Akne tedavisi (sivilce),

*Cilt yenileme,

*Kırışıklık tedavisi,

*Pigmente lezyonların tedavisi(koyuluklar),

*Solar Lentigo, efelit tedavisi ( lekeler),

*Striae Distensea ( Çatlak) tedavisi

*Telenjiektazi (Kılcal damar) tedavileri yapılmaktadır.

Görüldüğü üzere, IPL ışık sistemleri sadece epilasyon amaçlı kullanılmamaktadır. Işığın gücü ve başlıkları ayarlanarak leke tedavisi, akne tedavisi, kılcal damar tedavisi, kırışıklık tedavisi, cilt yenileme ve daha birçok cilt hastalıkları tedavilerinde de kullanılmaktadır. Bu hastalıkların tanısını koymak ve tedavi etmek uzmanlık düzeyinde bir dermatolojik bilgisi gerektirmektedir.

 

IPL Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Lazer ile benzer etki ve yan etkileri olan IPL cihazları, eritem(kızarıklık), hipopigmentasyon(beyaz leke), hiperhipmentasyon(kahverengi leke), follikülit(kıl kökü iltihaplanmaları), vezikül/bül(su toplanması), paradoksal kıllarda artış, az olmakla birlikte kalıcı yanık skarlarına yol açabilir. Bu nedenle, doktor olmayan kişiler tarafından IPL cihazlarının kullanılmaları kalıcı izlere ve tedavi benler korunmadan yapılırsa kanser oluşumuna dahi yol açabilir. Estetisyen ve güzellik uzmanlarının cilt kanserlerini ve benleri görüp iyi huylu ya da kötü huylu ayırımını yapıp, tanı koymaları mümkün olmadığına göre aldıkları eğitimle cilt kanseri olan bölgeye atış yapılmaması gerektiğini öngörmeleri de mümkün olmayabilir.

Başka Ülkelerde IPL Uygulamaları Kimler Tarafından Yapılmaktadır?

IPL estetik amaçlı kullanılan basit bir cihaz değildir. İngiltere'deki resmi ilaç ve sağlık ürünleri düzenleme kurulu (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency)IPL’i tıbbı cihaz olarak değerlendirmektedir ve IPL klas III B, lazer ise klas IV tıbbicihaz kategorisinde yer almaktadır. Bu doğrultuda, İngiltere'de IPL tedavisi doktor denetiminde estetisyenlerin yardımı ile yapılmaktadır.

İrlanda'da IPL tedavileri “The Hairdressing and Beauty Industry Authority” adlı resmi onaylı bir kuruluş tarafından sıkı denetim altında tutulmaktadır.

ABD de yaygın uygulama IPL kullanan yerlerde hekim bulundurma zorunluluğu istenmesidir. Öte yandan İspanya ve Fransa'da IPL lerin estetisyen tarafından kullanılması yasak olduğunu, İtalya da ise verilen iznin iptal edildiği de bilinmektedir.

 

Ülkemizdeki Yasalara Göre IPL’i Estetisyenler Tek Başlarına Kullanabilir mi?

 

Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'da insan vücudunda değişiklik yaratabilecek her türlü girişim tıp eğitimi almış doktorların sorumluluğuna bırakılmıştır.

TABABET VE ŞUABATI SAN'ATLARININ TARZI İCRASINA DAİR KANUN (1)

Madde 1 - Türkiye Cumhuriyeti dahilinde tababet icra ve her hangi surette olursa olsunhasta tedavi edebilmek için Türkiye Darülfünunu Tıp Fakültesinden diploma sahibi olmak ve Türk bulunmak şarttır

IPL Tıbbi Bir Cihazdır, insan vücudunda değişiklik yaratabilecek bir tedavidir bu nedenle doktorluk diploması olan kişiler tarafından kullanılmalıdır.

 

 

 

Sonuç

 

IPL sistemleri hedef kromofor açısından seçici değildir bu sebeple cilt rengi ve kıl renginin uygun olmadığı hastalarda ciddi yanıklara neden olabilirler.

 

IPL satıcıları güzellik salonlarına satış yaparken müşterilerine sistemlerini pazarlarken bilimsel ispat mantığından yoksun iddialar ile tıp eğitimi almamış estetisyenleri etkilemekte, hatta kendi sistemlerinin epilasyonun yanı sıra damarsal hastalıklarda ve cilt gençleştirmede de kullanabileceklerini söyleyerek onları bu tedavileri de yapmak konusunda ikna etmektedirler.

İnsan vücudu üzerinde kullanılacak herhangi bir tıbbi sistemin mutlaka bilimsel çalışmalarının etki ve yan etki açısından yapılmış olması gerekir. Çok sayıda üretici tarafından sunulan IPL lerin hepsi aynı standartta olmayıp ancak kendi alanında tıp uzmanları aradaki farkları değerlendirebilir. Vücut kılları bazan çeşitli hormonal bozukluklar veya kullanılan ilaçların yan etkisi olarak da çoğalabilir. Bu durum ancak dikkatli bir doktor muayanesi ile anlaşılabilir. Tıp eğitimi almamış estetisyenler ticari kaygılarını ön planda tutması altta yatan önemli hastalıkların teşhis edilememesine yol açabilir.

 

Tedavi sırasında kılın bulunduğu alandaki nevüsler (ben) dikkatle değerlendirilmediğinde malign(kötü huylu)değişiklikler oluşabilir. Gerekli korunma sağlanmazsa, IPL körlüğe de yol açabilir. Çalıştığı sistemin damarsal hastalıkları da tedavi ettiğini düşünen bir estetisyenin piyasa koşullarında bunları da tek başına tedavi etmeyeceğinin hiç bir garantisi yoktur.

 

IPL lazer gibi etki eden, aynı tedavi protokollerinde uygulanabilen bir tedavi cihazıdır. Üzerindeki birtakım işlemleri elektronik olarak devre dışı bırakılsa dahi epilasyonda meydana getireceği yan etkilerin hepsi bir uzman tarafından tedavi edilecek düzeydedir. Malign Melanom ve diğer cilt kanseri türlerinde meydana gelebilecek risk ise hayatı tehtid edebilir.

 

Estetisyenler ve güzellik uzmanları tarafından rahatlıkla alınabilen ve kullanılabilen bu cihazlarla ortaya çıkan hukuksal davalarda, estetisyenlerin bu işlemleri yapmakta kanunlar önünde yetkileri bulunmadığından herhangi bir cezai müeyyide de uygulanamamaktadır. Hukuksal olarak kullanma ehliyeti olmadığı bir alanda işlem yapan kişinin, baştan itibaren bu işlemleri yapması zaten sakıncalı demektir.

 

IPL insan vücudunda görünür değişiklikler oluşturabilen tıbbi bir cihazdır. Bu cihazı kullanabilmek için deri hastalıklarının tanısını koyabilmek ve yan etki oluştuğunda müdahale edebilmek için tıp eğitimi almış olmak gerekir.Tıp diploması olmayan kişilerin bu cihazları tek başlarına uygulaması halk sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu aletler piyasa koşullarında estetisyenler tarafından güzellik salonlarında kullanılmaktadır. Oysa Ayaktan Teşhis ve Tedavi Yöntemeliğinde yapılan son değişiklik ile güzellik salonları tıbbi işletme statüsünden çıkarılmıştır. Bu iş yerlerinde içerisinde doktor çalışsa dahi hiç bir tıbbi işlem yapılamaz. Bu nedenle denetimleri de belediyelere bırakılmıştır.

 

Sonuç olarak, estetisyenler ve güzellik uzmanları güzellik salonlarında tek başlarına IPL uygulaması yapmamalıdırlar ancak muayenehane, klinik veya hastanelerde alanında konunun uzmanı doktorların gözetimi ve sorumluluğunda IPL tedavisine yardımcı olabilirler.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) Büşra Arslan (Hemşire )
25.06.2019 09:37:40
Bir güzellik merkezine kayıt oldum buz lazer diye defalarca söylediler ancak parayı ödeyip işleme girdikten sonra cihazın bilgileribi alıp araştırdığımda ıpl olduğunu öğrendim. Ne yapabileceğim konusunda fikir verip yardımcı olabilecek var mı?
People
38
2) Büşra İzbulan (Estetisyen)
11.07.2018 11:11:45
Ben üniversite mezunu bir estetisyenim. Kendime güzellik salonu açmayı düşünmüyorum yani söyleyeceklerim de hiç bir çıkar yok. Sadece doktorların lazer epilasyon sistemlerini estetisyenlerin elinden bu denli almaya çalışmasına bir anlam veremiyorum. Biz 2 dönem boyunca lazer ve ıpl sistemlerini görüyoruz, cildin katmanlarını, saç ve cilt hastalıklarını, mikrobiyolojiyi, kimyaya, anatomi fizyolojiyi, kozmetik bilimini görüyoruz. Elbette ki tanı koymak doktorlara özgüdür ancak üniversitede saç ve cilt hastalıklarını görmemiz de bu tür şüpheli durumlarda işlem yapmayıp bir uzman doktora yönlendirebilmemiz için. Cilt üzerinde kalıcı değişiklikler oluşumu yüzünden bu sistemlerin hekimler tarafından kullanılmasını söylemek anlamsız, zira saçlı deride ki sıkıntılı durumu görmeyen kuaförler de bilinçsizce boya yapıp ciddi, kalıcı hasaralara yol açabilir. Ağda yapan bir kuaför tümör riski taşıyan bir etbeninin kanamasına yol açıp ciddi ve kalıcı sıkıntılara yol açabilir. O zaman bütün dermal dokulara yapılacak olan işlemleri hekimler yapsınlar. Kaldı ki bir çok hekim açtığı güzellik salonunda 1-2 aylık kurstan aldığı belgeyle estetisyen çalıştırıyor. Kendisi işlemlere dahi girmiyor. Demem o ki tanı koymak doktorun işidir ancak gerekli talimatları bilen bir kişinin gözetimi olduğunda kalıcı epilasyonun doktor tarafından yapılması gerekmez. Üniversite mezunu estetisyenlerin denetimi bu tarz işlemlerin güvenilirliği için yeterli olacaktır. Tekrarlıyorum, güzellik salonu açmayı düşünmüyorum. Çıkar doğrultusunda konuşmuyorum.
People
10
3) hüsnü soyguncu (baynan kuaförü)
22.03.2018 10:45:17
arkadaşlar bu mesleği doktorlar kendisimi yapıyor zannediyorsunuz sadece doktor diplomasını asıyor yapan yine bizler bu nasıl kanun şu an yasak deniyor türkiyenin her yerinde herkes izin almadan merdiven altı makinalarla yapıyorlar o zaman kanun neden var ya bu kanunu koymayın yada uygulayın takibini yapın son zamanlarda örng:yakın il ilçe ellerinde makinalarla gezip milleti kandıran bir çok uzman(makiansı olan uzman oluyor) türedi devlet nerde neden bu konulara eğilmiyor
People
4
4) Gatilla (Göz Dr )
20.06.2017 06:51:05
Bir de Almanya da kimler kullanıyor IPL cihazını öğrenirdik
People
15
5) buket (öğrenci)
22.05.2016 03:44:04
Bana şişlide bi güzellik merkezinde makinalarını diyot diye tanıttılar IPL çıktı paramı geri vermiyeceklerini söylüyolar ve vazgeçme hakkımın olmadığını söylüyolar bende ilk seansa girdim ve 8 aylık yani 8 seans sürücek daha sonra diyota gitsem olur mu?
People
12
6) kayip yildiz (ogrenci)
08.07.2015 13:52:08
IPL cihaziyla 4seansa girdim ve tek bir iyi sonuc alamadim verdigim paralar bosa gitti
azalma dokulme vs hicbisey olmadi
ustelik sebebini sordugumda bana mantikli hicbir aciklama yapamadilar
bu cihaz guzel degil ben hicbir sonuc alamadim
People
6
7) zeynep kaya (guzellik uzmani)
25.04.2015 02:11:09
Adalet yerini bulucak.sabirli olalim..
People
13
8) Dr Nedim BAKIRCI (Doktor)
16.03.2015 23:24:07
Arkadaşlar meseleyi kuaför, estetisyen, doktor savaşına çevirmeyin. İnsana hizmet eden bizzat vücuda temas eden bu meslek gruplarının birbirine ihtiyacı var. İşi bilen bu meslek grubundaki insanlar dayanışma içerisinde olmalı, lazer epilasyon yetki alanları kalemle çizilecek bir hizmet değil. Her kademede farklı meslek grubuna ihtiyaç olabilir. Teknik ve bilgi paylaşımı katkı ve deneyimleri beklerim.
Sağlıkla kalın.
People
8
9) Emine tuncer (Pazarlama iletişimi uzmanı)
29.06.2014 02:16:28
Emel hnm kesinlikle çok haklı ,insan bedenine yapılacak her müdahale bir hekim denetiminde olmalıdır. Ben ıpl epilasyon mağduruyum , altıncı seansında dozu yükselince kıl köklerimde iltihaplanma ve ciddi tahriş oluştu ertesi gün dermatoloğa gittim kortizon tedavisi başladı . Teşhis konduğu halde salonun sahibini tanıdığım halde problemin kendilerinden kaynaklanmadığını idda ettiler . Şikayetçi olucam işlem yaptırdığıma dair faturamı istedim bana postaya yollayacaklarını söylediler 5 gün oldu ortada fatura yok bekliyorum . Elimde doktorun teşhisi ve tedavi sürecime dair belgelerim var. 20 gündür sıkıntı çekiyorum. Sonuna kadar yasal hakkımı arayacağım bacaklarında hala lekeler var. Suadiye'de bir salon merak edenler olursa isminizde verebilirim. Güzellik merkezlerinde bu tip uygulamalar kesinlikle yasaklanmalı. Kulak delmeyiz eczacılara yasaklayan güç bence budurumuda ciddi bir şekilde ele almalı..

People
31
10) uğur yauz (Güzellik uzmanı)
21.05.2014 23:29:55
Hayırdır,üniversitelerde laser bölümü mü açıldı veya uzmanlıklarını laser üzerine mi,yapıyor saygıdeğer doktorlarımız,firmacı bilgileriyle tıbbi bilgilerini birleştirip uzman oluyorlar,hangi kadın veya kaç kadın erkek doktora laser yaptırmış,hangi doktor kaç hastaya laser yapmış...Doktorlar,bu kadar hassas ise bu ülkenin çok fazla sağlık sorunları varken,neden onları yerine getirmezler,sonucunda paylaşacakları rant yok diye mi yazık size,kıl ile uğraşacağınıza bilime katkıda bulunun,hastalıklara çare bulunda sizi alkışlayalım okuduğunuz yılların hakkını verin...Herzamanki gibi sadece aklınız PARAYA çalışıyor.. gerçekten insan sağlığını
düşünseniz şapka çıkartacağım..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA