İmplantlar vücuda zararlı mıdır, kanser yapar mı ?
Klinik34 Diş Hekimlerinden Dt. Çağatay Özyıldırım, implantın, herhangi bir nedenle kaybedilen dişlerin yerine titanyum gövdeden, kaybedilen fonksiyon ve estetiği tekrar sağlamak adına yapılan yapay dişler olduğunu belirtti.
 İmplantlar vücuda zararlı mıdır, kanser yapar mı ?
13 Ekim 2015 -

İmplantın diş kanseri yapmayacağını ifade eden Dt. Çağatay Özyıldırım, “Lokal anestezi altında yapılan bu işlem, üst çenede en az 3 ay, alt çenede 2 aylık kemikleşme (osteointegrasyon) dönemi tamamlandıktan sonra, ağızdan alınan protez ölçüleri ve bundan sonra gelen laboratuvar aşamaların tamamlanmasıyla son bulur. Tüm çene diş kayıpları, tek diş eksiklikleri ve hareketli protezler, istenilen kemik kalınlığı ve yüksekliği bulunduğu taktirde implantlar üzerine adapte edilir. İmplant uygulaması ileri cerrahi beceri ve üst düzey klinik uygulama istemektedir. Kemik gelişimini tamamlamış ( ortalama 18 yaş ) tüm bireylerde istenildiği takdirde uygulanabilir.” dedi.


“Ağız içi ve radyolojik muayene sonucunda, yeterli kemik seviyesi var ise herkese implant yapılabilir.” diyen Dt. Çağatay Özyıldırım, şöyle konuştu:
“Vücudun Kabul etmemesi implantın düşmesi gibi durumlar ancak sistemik ciddi bir hastalık durumu varsa ya da operasyon sonrası hastanın uyması gereken hususlara uymaması durumunda oluşabilir. İmplant operasyonu sırasında veya sonrası ağrı oluyor mu ? Normal hayatımıza ne zaman devam edebiliriz. İmplant operasyonu küçük çapta bir kemik cerrahisidir, bu nedenle operasyon sonrası hafif bir ağrı olabilir. Operasyonun hemen sonrasında alınan ilaçlarla bu ağrıyı sıfıra indirmek mümkündür. Ertesi gün normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. İmplantlar vücuda zararlı mıdır, kanser yapar mı ? İmplantlar titanyumdan yapılmaktadır ve titanium vücut dokularıyla en iyi uyum sağlayan materyaldır. Doğru cerrahi teknikle yerleştirilen implantların vücuda hiç bir zararlı etkisi bulunmamaktadır.”

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
08.01-07.02SATILIK POLİKLİNİK hissesi & tamamiDiğer
07.01-06.02Kadın doğum cildiye uzmanıPersonel Arayanlar
20.12-19.01KEMİK YOĞUNLUĞU ÖLÇÜM CİHAZITıbbi Cihaz