Kimler grip aşısı olmalı, kimler yaptırmamalı?
Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Serhat Ünal, grip aşısının, Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği virüslere karşı yüzde 100 koruma sağladığını belirterek, "65 yaş üstündekiler, kronik hastalar, sağlık çalışanları ve risk grubundakiler mutlaka aşı yaptırmalıdır" dedi
24 Ekim 2008 -
ANKARA (İHA) - Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Serhat Ünal, grip aşısının, Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği virüslere karşı yüzde 100 koruma sağladığını belirterek, "65 yaş üstündekiler, kronik hastalar, sağlık çalışanları ve risk grubundakiler mutlaka aşı yaptırmalıdır" dedi.

İç hastalıkları konusunda Türkiye'de düzenlenen en geniş kapsamlı kongre olan, "10. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi" 15-19 Ekim 2008 tarihleri arasında Susesi Resort Hotel / Belek, Antalya'da gerçekleşti.

Kongrenin açılışında düzenlenen basın toplantısında Prof. Dr. Ünal, grip aşısıyla ilgili tartışmaları değerlendirdi. Havaların soğumasıyla kapalı yerlerde daha fazla zaman geçirilmeye başlandığına dikkati çeken Ünal, bu nedenle solunum yoluyla bulaşan enfeksiyon (grip ve nezle) oranlarında da gözle görülür bir artış yaşandığını kaydetti.

Grip ve nezlenin sürekli birbirine karıştırıldığını ifade eden Prof. Dr. Ünal, "Her iki hastalık da viral olup, nezleye 'Rhino' virüsü yol açar. Burun mukozasında çoğalan bu virüs hapşırık, burun akıntısı, ateş ve bir miktar halsizlik ve bitkinlik yapar. Ancak bu hastalıkta ateş fazla yükselmez ve kas ağrısı olmaz. Gribe yol açan 'influenza' virüsü ise hem boğaz ve burun mukozasında hem de akciğerde çoğalır, daha yaygın ve sistemik bir hastalık yapar. Bu hastalık da hapşırık, öksürük, 40 dereceyi bulan ateş, halsizlik, bitkinlik ve çok şiddetli kas ağrısı görülür. Nezle ve gribi klinik olarak ayırt etmek biraz zor olabilir. Ancak influenza virüsünü gösteren özel testlerle ayrım yapılabilir. Nezlenin kendiliğinden 2-3 gün içinde iyileşebilir. İstirahat, bol sıvı, dengeli beslenme ve ateş düşürücü ilaç nezle için yeterlidir. Gribin ise daha ciddiye alınması gerekir" diye konuştu.

Prof. Dr. Ünal, akciğerde çoğalıp zatürreye yol açması ve başka mikroplara zemin hazırlaması nedeniyle gribin özellikle 65 yaş üstündekilerle akciğer, kalp, böbrek, karaciğer ve şeker hastalığı olanlarda ve kanser tedavisi görenlerde ölümcül bile seyredebileceğini belirtti.

Gripte yatak istirahatı, ateş düşürücü ilaç, bol sıvı, doğru beslenme ve virüsün çoğalmasını önleyen ilaçların alınmasını öneren Prof. Dr. Ünal, "Grip mevsimi geldiğinde toplu yerlerde az vakit geçirilmeli, el temizliğine dikkat edilmeli, aksıran ve hapşıranlarla öpüşülmemeli, soğuk havalarda iyi beslenilmeli, hapşırmaya başlandığında maske takılmalıdır" dedi.

Bu önlemlerin yanında, gripten aşıyla da korunulabileceğini savunan Prof. Dr. Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Her yıl tekrarlanması gereken grip aşısı, çocukluk döneminde belirli bir takvime göre yapılıp tamamlanan aşılardan farklıdır. Çünkü yıl içinde genetik yapısında değişiklik meydana gelen grip mikrobu, geçen yıl için hazırlanan aşıda bulunmayabilir. Her yıl hangi virüsün salgın yapacağı DSÖ tarafından belirlenir. Bunun için de nisan veya mayıs aylarından itibaren sık görülen virüsler tespit edilir. A grubu virüslerden 2'si, B grubu virüslerden de biri seçilerek aşı üreten bütün firmalara bildirilir. Aşı firmaları da bu yıl için Dünya Sağlık Örgütü'nün bildirdiği yeni aşılar ürettiler. Bu yıl gribe karşı koruma sağlanmak isteniyorsa bu yeni aşıdan yaptırılması gerekir. Bu yıl içinde bu 3 suştan biriyle karşılaşılması halinde aşının yüzde 100 koruyuculuk sağlayacağını, bunlara benzer, yakın akrabalığı olanlarla karşılaşılması halinde ise yüzde 50-90 arasında bir korumaya sahip olunabilir. Her yıl grip aşısı olanlarda bağışıklık oranı artar. Çünkü farklı virüs tiplerine karşı koruyuculuk sağlanmıştır. Aşı risk grubundakilerde hastalığı yüzde 100 engellenmemişse bile, ölüm oranını azaltır ve hastalığın hafif geçmesini sağlar. 65 yaş üstündekiler; akciğer, kalp, böbrek, karaciğer ve şeker hastalığı olanlar; kanser tedavisi görenler; kritik görevlerdekiler ve sağlık çalışanı gibi hastalığı başkalarına bulaştırma riski olanların mutlaka grip aşısı olmaları gerekir. Ekim ayı ortasına kadar grip aşısı yaptırılabilir. Çünkü aşı hemen bağışıklık sağlamaz. 4-6 hafta arasında bağışıklık kazanıldığı için aşının en geç ekim ayı ortasına kadar yaptırılması gerekir."

Prof. Dr. Ünal, grip aşısının yumurtadan üretildiğini, yumurtadan geçen proteinler tamamen arıtılamadığı için bu besine karşı alerjisi olanların grip aşısı yaptırmaması uyarısında bulundu.

Ünal, bir süre önce hücre kültüründe üretilmeye başlanan grip aşısının 'yumurtaya karşı alerjisi olanlara' da uygulanabildiğini ancak bu aşının toplu üretimine henüz tam anlamıyla başlanmadığını sözlerine ekledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA
19/04-21/04 17. Karadeniz Oftalmoloji Derneği Kongresi GÖZ... İSTA