Kalp yetersizliğinde yeni tedavi yöntemleri tartışıldı
Kalp yetersizliğine dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla VM Medical Park Pendik Hastanesi ev sahipliğinde hasta bilgilendirme toplantısı düzenlendi. VM Medical Park Pendik Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Ekmekçi’nin önderliğinde gerçekleşen toplantıya doktor, hastane çalışanları, hasta ve hasta yakınları katıldı
Kalp yetersizliğinde yeni tedavi yöntemleri tartışıldı
24 Haziran 2019 -

Toplumda oldukça sık görülen bir hastalık olan kalp yetersizliği, kalp performansının azalması ve buna bağlı olarak doku ve organların ihtiyacı olan kanın iletilememesiyle ortaya çıkıyor. Özellikle yatış pozisyonunda ve egzersiz sırasında nefes darlığı, bacaklarda ödem, halsizlik veya çabuk yorulma gibi semptomlar hastalığın başlıca belirtileri arasında yer alıyor. Öksürük, iştahsızlık, çarpıntı, gece sık idrara çıkma ve yorgunluk gibi diğer belirtiler de kalp yetersizliğinin habercisi olabiliyor.

Türkiye’de kalp yetersizliği daha genç yaşlarda ortaya çıkıyor. 

Önümüzdeki 20 yıl içinde kalp yetersizliği hastalarının sayısının iki kat artacağının öngörüldüğünü belirten Doç. Dr. Ahmet Ekmekçi: “Türk Kardiyoloji Derneği’nin yaptığı çalışmaya göre Türkiye’de yaklaşık 2 milyon kalp yetersizliği hastası bulunuyor. Gelişmiş ülkelerde kalp yetersizliği yaş ortalaması 70 iken Türkiye’de daha erken yaşlarda ortaya çıkıyor.” dedi. 

Kalp yetersizliği tedavisinde önemli adımlar atılarak yeni tedavilerin geliştirildiğini vurgulayan Ekmekçi şöyle devam etti: “Kalp yetersizliği hastalığı için toplumda farkındalık yaratmak ve bilinç oluşturmak birincil hedefimiz olmalı. Hasta olsun olmasın risk faktörü taşıyan herkesin yılda bir kez kardiyoloji muayenesini öneriyoruz. Çünkü kalp yetersizliğinde erken tanı ve doğru tedavi hastaların kaliteli bir yaşam sürebilmeleri için çok önemli.” Ardından hastaların sorularını yanıtlayan Ekmekçi, kalp yetersizliğine dikkat çekmek için bilgilendirme toplantıları düzenlemeye devam edeceklerini belirtti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA