15 Fotoğrafta bugün açılacak Mersin Şehir Hastanesi
Yapımına 2013 yılında başlanan ve 3 yılda tamamlanan bin 994 yataklı Mersin Şehir Hastanesi’nin açılışı, bugün saat 14.30’da gerçekleşecek.
15 Fotoğrafta bugün açılacak Mersin Şehir Hastanesi
03 Şubat 2017 -

Yapımına 2013 yılında başlanan ve 3 yılda tamamlanan bin 994 yataklı Mersin Şehir Hastanesi’nin açılışı, bugün saat 14.30’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın yanı sıra bazı ülkelerin sağlık bakanlarının da katılımıyla gerçekleştirilecek.

 

 

Açılışı öncesinde Mersin’e gelen Sağlık Bakanı Akdağ, hastanenin açılışından bir gün önce basın mensuplarıyla hastaneyi gezip bilgiler verdi.

 

 

Bakan Akdağ, hastanede hastayı muayene edilebilecek 280 oda olduğunu ifade ederek, "Dolayısıyla her bir odada ortalama 40 kişiyi muayene edildiğimizi var sayalım. Aşağı yukarı 9-10 bin kişinin üstünde bir hasta sayısını bir günde rahatlıkla burada karşılayabiliyoruz. Acil servislerimize günde bin 500 hasta karşılayabilecek kabiliyette. Dolayısıyla hastaneden günlük 12 bin kişi olumlu şartlarda, herhangi bir yığılma, kalabalık olmadan kullanabilecek." dedi.

 

 

 

 

Mersin'de aşağı yukarı 2 milyon insanın yaşadığını söyleyen Akdağ, "Birinci derecede Mersin'e hizmet verecek. Ancak Mersin'in etrafındaki illerden, ilçelerden hizmet almak için gelecekler olacaktır. Şöyle ki Adana'ya da buna benzer olacak şekilde bin 500 yataklısını yapacağız. Adana bir bölge olarak kendine yakın illere hizmet verecek. Zaten Mersin ve Adana büyük birer metropol kentleri olduğu için hizmetin büyük bir bölümü burada verilecek. Kamu-özel ortaklıklığıyla yapılacak hastanelerde toplam 41 bin yatağımız olacak. Bizim planlamamızda, kamuya ait yaklaşık 130 bin yatak planlıyoruz. Mekanların böyle olması lazım. Mersin Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi artık eskidi. Yeni Türkiye'nin hastaneleri onlar olmaz, olamaz. Yeni Türkiye'nin hastaneleri hep böyle olacak. Mersin dışında önümüzde Yozgat, Isparta, Adana, Bilkent ve Kayseri'de bu hastaneleri açacağız" diye konuştu.

 

 

"Hastanelerin etrafının adeta bir ikinci el oto pazarı gibi görünmesini doğru bulmuyoruz"

Yapılan hastanede mahremiyete aşırı itina ettiklerini vurgulayan Akdağ, "Kişinin vücut bütünlüğü ile mahremiyeti kendisine aittir. Mersin Devlet Hastanesi neredeyse 100 yıllık bir bina. Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ben bakan olduktan sonra yapıldı. Ancak bu iki binanın toplam kapalı alanı 66 bin metre kare. Şu anda içinde bulunduğumuz binanın kapalı alanı 374 bin metre kare. 3 bin 800 kapasiteli de kapalı otoparkımız var. Bunu da çok önemsiyoruz. Biz vatandaşın yada personelin araçlarının kapalı otoparkta olmasını arzu ediyoruz. Hastanelerin çevrelerinin adeta bir ikinci el oto pazarı gibi görünmesini doğru bulmuyoruz. Hastaneler daha çok çevreci olması gerekiyor, ferah alanlar olması lazım. Biz bir yada iki yataklı odalarda neredeyse yüzde 60'lara yaklaştık" ifadelerini kullandı.

 

 

Hedefleriyle ilgili de açıklama yapan Akdağ, "İnşallah 2020'ye kadar bütün yataklarımızı tek, çok kabalık zamanlarda iki yataklı odalara dönüştürmüş olacağız. Bunu bize sağlayan Cenab-ı Hakk'a şükrediyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu büyük hedefler, bizim AK Parti olarak insana duyduğumuz saygı bu noktalara bizleri taşıdı. Daha yapacağımız işler var." dedi.

 

 

"Büyük Türkiye'nin yeni hastaneleri buralar olacak"

Sağlık Bakanı Akdağ, "Önümüzdeki yıllarda büyük Türkiye'nin yeni hastaneleri buralar olacak. Buralardan biz vatandaşlarımızdan ücret almadan, vatandaşımıza herhangi bir sıkıntı çektirmeden bu hizmeti vereceğiz. Bugün de devlet hastanesine gelen vatandaşlardan sadece muayene için 6 yada 7 lira ücretler alınıyor. Bunu da finans kaynağı olsun diye yapmıyoruz. Vatandaşlarımız aile hekimlerinde işini görebilecekken gereksiz yere aile hekimini geçip, hastanelere gelmesin diye yapıyoruz. Gerçekten ciddi sağlık sıkıntısı olanlar hastaneye gelsinler. Buraya geliyorsunuz, devletinizin şefkatli kucağında sağlık hizmetini alıyorsunuz. Sağlıkta dönüşümün 2. dönemini bu yeni hastanelerimizde taçlandırmış olacağız. Buranın patronu biziz, Sağlık Bakanı, Sağlık Bakanlığı. Ancak işimizi özel sektöre yaptırıyoruz" şeklinde konuştu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Anahtar Kelimeler:

mersin sehir hastanesi

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
13
1) NABER (sağ.mem)
07.02.2017 10:42:26
bedava verilen hazine arazisine özel şirket tarafından yapılan 25 yıl işletmesini özel şirketin yapacağı dolayısıyla karınıda özel şirketin alacağı 25 yıl sonra binanın hangi durumda olacağı , alet ve cihazların hangi durumda olacağı meçhul bir şekilde devlete devredilecek , merak ettiğim devletin köprüler gibi belli bir hasta sayısı garanti edip etmediği, hasta az olursa üstünü hazine cebinden mi ödeyecek? çalışan personel statüsü nasıl bilmiyorum. ama sözleşmeli olacak veya şirket dışarıdan hizmet alımı yapacak. duyduğum yozgatın devletten röntgen ve laboratuar teknisyeni istemediği bunun yerine hizmet alımı yapacağı konuşuluyor. yani hastane özel mi devlet mi belli değil
People
9
2) ESRA TOKMAN ASIL (Konya Ağız Ve Diş Sağlığı Hastanesi'nde Başhekim Yardımcısı)
06.02.2017 15:24:52
muhteşem olmuş..
Başta Sayın Cumhurbaşkanımız,Başbakanımız ve Sağlık Bakanımız olmak üzere ;emeği geçen herkesin ellerine sağlık...
People
16
3) Ali (Aile hekimi)
05.02.2017 11:02:06
Benim vergimle yapılmış. Kuruşuna kadar maaşımdan kesilen yuksek vergiyle. Muhasebeci oyunuyla atlanan, kaçırılan vergiyle değil...
People
15
4) m. murat (dr)
05.02.2017 05:01:38
Avrupa küçük, fakat işlevsel ve kent merkezinde, ulaşılabilirliği kolay hastane modelini benimsiyor artık. Terkettikleri devasa hastane modelini yenilik diye yutturuyorlar topluma. şehrin bir ucunda, sanırsın ki, nükleer santral. trafik sıkışıklığı olmasın diye yapılıyor ama 5 yılı geçmez, hastane çevresinde rantçılar oraları da işgal edip trafiği felç ederler.
People
10
5) selim (dr)
05.02.2017 04:56:16
Sanırım Suriyelilere hizmet verecek. Mersin'in kent merkezi büyük bir Suriye şehrine dönmüş, ortalıkta pek Türk kalmamış deniyor.
People
11
6) tugrul (kardiyoloji uzmanı)
05.02.2017 00:49:33
Bu lüks ve israflık hayra alamet değil
People
9
7) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
04.02.2017 21:46:50
Aydın abi konuya çok güzel bir yerden girmiş..
F Tipi AVM Şehir Hastaneleri..

Her şeyin Büyüğüne ne kadar da Meraklı olduk..!
Gösteriş ve Milletimizi kandırmaktan başka Hiçbir amaç taşımıyor..
Mimari yapılarıyla da Geleceğin Çevre Dostu , Hem çalışanların hem de Hastaların kendilerini iyi hissedeceği binalar yapılar olmadığı ortada..
Ama tam da politikacılara , onların amaçlarına hizmet etmek , için yapılması planlanmış binalar..
Bu binalarla ilgili bol bol Hava atarlar..

Yalnız bu arada Binaların Hakkını da yememek lazım..
Bu binalar Salon Atletizm Müsabakaları ve " eğer iyi soğutma sağlanırsa , sağlanabilirse " Düz ve Kaygan olan hastane Satıhları ve Hastane Çatısı Kış Olimpiyat Oyunlarında Paten'le yarış ve Buz dansları , Özellikle de yürüyen merdivenler ; her ne kadar Slalom yarışları için pek uygun olmasa da Kısa mesafeli Alp Disiplini yarışma Parkurları için son derece uygun " Çok Amaçlı " ve kullanışlı binalar..
Ayrıca Hastane Çatısındaki buz Paten pistinin , mesai aralarında hastane Çalışanları ve Ziyaretçileri tarafından bir yandan Çay ve Sigaralarını içebilecekleri diğer yandan da buz pistinde hem sohbet ve hem de kayarak streslerini atabilecekleri alanlar şeklinde düşünülüp , Dizayn edilmiş...
Emeği geçenlere Tebrikler...!
People
4
8) Dr (Dr)
04.02.2017 15:33:51
Tebdili mekanda ferahlik vardir. Bina guzel. Hizmetini bilemem.
People
9
9) osman fatih (uz dr)
04.02.2017 13:38:14
olumlu bir yorum yok anlaşılan varsa yoksa şüphe, negatif yaklaşım, kendilerini hep mağdur gösteren bir grup dr milleti, hep eleştiri hep eleştiri... pozitif, güzel düşünen güzel gören kimse yok sanki inadına ben varım ve derim ki hayırlı olsun !
People
5
10) EMRE HOŞVER (UZMAN HEKİM)
04.02.2017 13:29:02
SON 30 YILDA AVRUPA, AMERİKA BUTİK HASTANELERE DÖNERKEN BİZ TABİİ Kİ EN BÜYÜK HASTANEYİ YAPMIŞ OLURUZ. BUNUN YERİNE TOROSLAR, MEZİTLİ, VE YENİŞEHİR'E BUTİK HASTANELER YAPILSAYDI. DAHA ULAŞILABİLİR VE SAĞLIKLI HİZMET VERİLİRDİ.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori