2. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Günleri başladı
Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadriye Öneş, romatizmal hastalıkların fizik tedavi kısmının çok önemli olduğunu belirterek, "Gerçekten tek başına ilaç tedavisi bu hastalarda yeterli değil. O nedenle fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimleri, ilaç tedavisinin hem de fizik tedavi ve rehabilitasyonun imkanlarını da kullanarak hastaların yaşam kalitesini artırıyor." dedi.
2. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Günleri başladı
25 Ocak 2019 13:32 - AA

SBÜ Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı tarafından Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı'nda düzenlenen ve "Spondiloartritlerde komorbiditeler ve tedavi" konusunun masaya yatırılacağı "2. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Günleri" başladı.

Etkinliğe ilişkin, AA muhabirine açıklamalarda bulunan Kongre Başkanı Prof. Dr. Öneş, sempozyumda, özellikle fizik tedavi ve rehabilitasyon ve romatoloji bölümünde çok sık rastlanan bir romatizmal hastalıklar grubunun çok detaylı olarak ele alınacağını ifade etti. 

Etkinliğin bir eğitim sempozyumu olduğunu dile getiren Prof. Dr. Öneş, Türkiye'de, romatizmal hastalıkların oldukça sık görüldüğünü ve bunların sadece eklemleri ve iskelet sistemini değil, göz, akciğer, böbrek, cilt gibi diğer sistemleri de etkileyebileceğini belirtti.

Öneş, amaçlarının eklem tutulumuyla, özellikle kronik bel ağrısıyla seyreden ve diz, ayak bileği gibi periferik eklem bölgelerini tutan hastalık grubunun, aslında sadece eklemlerle sınırlı olmadığını ve diğer sistemleri de etkilediğini vurgulamak ve bu noktada farkındalığı artırmak olduğunu ifade ederek, konunun ilgili branşlardan uzmanlarca tartışılacağını söyledi. 

Fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimleri olarak hem romatizmal hastalıklarla hem de bu hastalıkların rehabilitasyon kısmıyla ilgilendiklerini aktaran Öneş, "Romatizmal hastalıklarının fizik tedavi kısmı çok önemli. Gerçekten tek başına ilaç tedavisi bu hastalarda yeterli değil. O nedenle fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimleri, ilaç tedavisinin hem de fizik tedavi ve rehabilitasyonun imkanlarını da kullanarak hastaların yaşam kalitesini artırıyor." diye konuştu.

 "Bilim insanı olmak zorundayız"

SBÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı da toplantıda masaya yatırılarak, gün boyu uzmanlarca tartışılacak konuların önemine değinerek, üniversite bünyesindeki tüm ana bilim dallarının yılda en az bir kere bu tıp organizasyonlar yaptığını aktardı.

Prof. Dr. Taşçı, "Bilim insanı olmak zorundayız. Öbür türlü Batı'nın birtakım teknolojilerini, ilaçlarını, kurallarını, kılavuzlarını aldığımız ve uyguladığımız zaman teknik seviyede iyi olsak bile, bilim insani seviyesine ulaşamayız. Bu nedenle bu bilimsel kongreler çok önemli." ifadelerini kullandı. 

Üniversitenin 2015'te kurulduğunu anımsatan Taşçı, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 9 bin asistanımız, bir o kadar da eğiticimiz var. Bizim bu noktada durduğumuz yer eğitimin yönetimi. Yoksa sağlık hizmetiyle ilgili bizim herhangi bir sorumluluğumuz yok. Ama hekimlik mesleği hastayla birlikte öğrenildiği için hastanelerde çalışmak zorundayız. Bu bakımdan yapımız büyük ama bunun durduğumuz yer, yaptığımız işler net olduğu için bu 3 senedir sağlıklı bir şekilde uygulanabiliyor."

Etkinlik, gün boyu yapılacak bilimsel oturumların ardından sona erecek. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Zırto (Operatör)
29.01.2019 22:19:58
Sayin ömer hayyam lakapli operator konusmak icin konusma, anlamli cumleler kurmaya calıs
People
3
2) Fzt mustafa (Fizyoterapist)
29.01.2019 17:58:27
Senelik izindeyim hemşir kardeş.
People
2
3) Hemşir (Hemşir)
29.01.2019 16:04:56
FizyoterapistMustafa çok yoğun olduğun belli mesai saati içinde destan yazmışsın.
People
5
4) Fzt mustafa (Fizyoterapist)
29.01.2019 11:13:56
Haklısın hekimbey bakış açınız zaten mesleki durumlarımızın özetini yansıtır nitelikte aslında.

Meslek hayatımda Fizyoterapistlerin ne işlem yaptığını gören bilen bi ftr hekimi görememek çok garip bi durum.
Ama yönetmelikte sizin gözetiminizden bahsediliyor.
Hastaya tedavi için egzersiz yazıyorsunuz ama hastaya fizyoterapistlerce uygulanan egzersizin hangi türlüsü hastaya ne şekilde ne kadar yapılmış bilmiyosunuz.10 kilo yükle mi çalışmış hasra 100 kilo yükle mi çalışmış haberiniz yok.

Tedavi yöntemi olarak kağıda genel ifadelerle yazdığınız egzersiz tedavisi bi başka tarafından fizyoterapist başka uygularken öbür fizyoterapistin başka uygulamasından haberiniz bile olmuyor ki bu konuyla ilgili hekimliğin sisteme nasıl oturduğunu göz önüne seriyor.

Ve ayrıca ftrhekimlerinin lobi faaliyetleriyle kanunda yeri olmasına rağmen başka hekimlerle ortak çalışmamızada yönetmeliklerle müsaade ettirmiyor kanaatindeyim.
Çünkü diğer hekimlerle ortak çalışabilirsek ftr hekimliği askıda kalabilir diye düşünüyorum.


Bu durumun izahı basit aslında ve üstte yaptığım gibi uzun uzun izahada gerek yok.
People
2002
5) Hekimbey (Ftr)
28.01.2019 21:53:41
Sayin fizyoterapist Mustafa çoluk cocuğa cevap versek baska isle ugrasmamamız lazım. Sen konus rahat rahat.
People
5
6) ömer hayyam (op.dr.)
28.01.2019 18:12:19
1000 BEĞENİ YAPAN ARKADAŞIN
1) PARMAĞI,
2) BEYNİ
3) MOUSE ININ REHABİLİTASYONA İHTİYACI HASIL OLMUŞ GİBİ
People
4
7) fzt mustafa (fizyoterapist)
28.01.2019 17:46:47
bi üstümdeki yoruma bin kişi beğeni yapmış ama bir kişi bile benim sorduğum soruya cevap vermemiş. demekki ya soru cevaplanmaya değer bulunmadı yada fizyoterapistin ne olduğunu hekimlerde bilmiyor. yada bilniyor bilmezden geliniyor.

iyi ama abi sistem niye böyle ya?


People
30
8) Medin (Fiziyatrist)
28.01.2019 11:09:30
dr(FTR)ci çok haklı. Kongre götürme çift kör olmalı. Dr kendisini hangi firma götürdüğünü bilmeyecek, firma kimi götürdüğünü bilmeyecek. Sağlık bakanlığı arada ayarlayacak. Belki 2071'e bu sistem yetişir. Bu gelene kadar bu sistem devam.
People
1502
9) dr (ftrci)
27.01.2019 13:59:48
Bilimsel Kongreler Ankara İstanbul gibi herkesin kolay ulaşabileceği yerler yerine Antalya ve İzmir'in 5 yıldızlı otel bölgelerinde yapılıyor. Kendi paramızla katılalım dışarda kalalım diyoruz, otel kulanım bedeli diye günlük 100-200 Euro alıyorlar. İlla bir firmayla anlaşıp kongreye gitmek zorundamıyız. Sözde kongre hakkını sınırlamış sağlık bakanlığı. Aynı posteri 10 tane kongreye gönderiyor sözde büyük hoca yıl boyu gezip tozuyor. Tarlada çömelerek çalışmış peroneal sinir hasarına bağlı düşük ayak olmuş bunu poster yapıp kongre hakkını koruyorlar. Bende poster yaptım beli ağrıyordu MR'da fıtık çıktı.. HAHAAH
People
5
10) Fzt mustafa (Fizyoterapist)
27.01.2019 00:41:51
İğne ve ilaç tedavisi dışında Bi sorum olacak:

Fizyoterapist nedir?
Fizyoterapist ne işe yarar?


Teşhisin adı:

1)hotpack (sıcak uygulama)
2ultrason (ses dalgasıyla bölgeyi ısıtma)
3 tens
4 egzersiz

Bunlar için bu kadar toplantıya değer mi?
Ama tedavi üzerindeki emek ve hakkınıza binaen Doktor olarak iyi yere dükkan açmışsınız vesselam..

SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer