9 dernek bir araya geldi, Canan Karatay’ın aşı açıklamasına tepki yağdı!
Dokuz derneğin ortak açıklaması: “Sadece medyatik olmanın gücüne dayanarak medya kuruluşları önünde hadlerini aşarak konuşan bu kişilerin ağzından çıkan her söze inanılmaması ve konunun esas muhatabı ve sahibi olan bilim insanlarının açıklamalarına itibar edilmesi ve basın kuruluşlarının da bilimsel gerçeklerden uzak bu tip haberlere yer vermemesi kamuoyu menfaati göz önünde bulundurularak önemle rica olunur.”
9 dernek bir araya geldi, Canan Karatay’ın aşı açıklamasına tepki yağdı!
22 Aralık 2017 11:33 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN-Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD), Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Türk Geriatri Derneği, Türk Hematoloji Derneği, Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği, Türk Toraks Derneği, Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF) ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği Prof.Dr.Canan Karatay’ın aşı ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

 

 

 

 Dernekler tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada,

“Dünya genelinde ölümcül hastalıklar aşılama sayesinde ortadan kalkmaktadır. 19. yüzyıldan beri pek çok bulaşıcı hastalığa karşı kullanılmakta olan aşılar sayesinde çiçek hastalığı tamamen ortadan kaldırılmış, çocuk felci hastalığı ortadan kaldırılma noktasına getirilmiş, aşısı yapılan hastalıkların (tüberküloz, difteri, boğmaca, kızamık) görülme sıklığında ciddi düşüşler sağlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

“Bağışıklama sayesinde her yıl 2-3 milyon kişi ölümden kurtuluyor”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, bağışıklama sayesinde her yıl 2-3 milyon kişinin enfeksiyona bağlı ölümü engellendiği, aşılama ile önemli birçok hastalıktan korunmanın ve ölümleri azaltmanın mümkün olabileceğinin belirtildiği açıklamada,

“Üstelik aşılar bireyleri hastalıklardan koruyarak ekonomik kazanımlar da sağlamaktadır. Zatürre ve menenjit gibi ciddi hastalıkların en sık nedenini oluşturan ve hastaneye yatışı gerektiren ‘invaziv pnömokok hastalığı’ nın görülme sıklığı binde bire kadar çıkmakta, özellikle 65 yaş üzerinde bu sıklık daha da artmaktadır. Bu hastalık, dünya genelinde her yıl 1,6 milyon ölüme yol açmasıyla önemli ölüm nedenleri arasında yer almaktadır.

Grip, dünya çapında her yıl 3 ila 5 milyon kişide ciddi seyirli hastalığa ve yaklaşık 500 bine yakın kişinin ölümüne yol açmaktadır. En çok ölümler 65 yaşın üzerinde görülmektedir.” bilgisi verildi.

"Aşılar  gereksiz antibiyotik kullanımını da engellemektedir"

 Her iki hastalık da 65 yaş üzeri erişkinler başta olmak üzere kronik kalp ve akciğer hastalıkları, diyabet ve bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıkları olan erişkinler gibi özel risk gruplarında daha sık görüldüğü, daha ciddi seyretmekte ve ortaya çıkan komplikasyonlarla daha fazla ölüme yol açtığı bilgisini paylaşan Dernekler şunları kaydetti:

“Aşılama sayesinde hastalığın görülme sıklığını, ciddiyetini ve ölümleri azaltmak mümkündür. Ayrıca, grip ve zatürre gibi solunum yolu hastalıklarına karşı yapılacak aşılar aynı zamanda gereksiz antibiyotik kullanımını da engellemektedir.

Aşıların yukarda özetlenen birçok yararı bilimsel olarak kanıtlanmış olmasına rağmen, son günlerde ülkemiz medya kuruluşlarında, konu hakkında hiçbir ilgisi, bilgisi, bilimsel çalışması veya katkısı olmayan bazı kişilerin, akademik unvanlarını kullanarak aşılar konusunda bilimsel gerçeklere ters düşen ve kamuoyunu yanıltan, halkı yanlış yönlendiren açıklamalar yaptığı görülmektedir.

Hiçbir bilimsel kanıta dayanmayan aşı aleyhinde söylemleri aşı ile korunabilir hastalıklar açısından toplumu risk altında bırakmakta ve konu ile yakından ilgilenen, bilimsel çalışmaları ve katkıları olan biz hekimleri ve ilgili uzmanlık alanlarının derneklerini ve mensuplarını fazlasıyla üzmektedir.”  

 


 

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Sahara Kaya (tercuman)
25.03.2018 03:53:16
Canan hoca cok hakli, cocuklariniza asi yaptirip sakat birakmalarina izin vermeyin. Ben Amerika'da yasiyorum, cok fazla otistik cocuk var ve gun gectikce daha cok artiyor sayilari. Benim cocugumu da sakatladilar once hamilyken grip asisi yapip sonra her doktor a goturdugumuzde 4-5 tane asi yaptilar. Cocugumun gelisimi geri kalinca, doktor hepsini ayni anda yapmak zorunda olmadiklarini soyledi tabi zarar verdikten sonra. Cocugumuzu goturdugumuz noroloji uzmani asilari derhal kesmemizi soyledi. Asi ureten firmalarda asi yaratan bilimadamlari cocuklarina asi yaptirmiyorlar. Ne olur cocuklarinizi koruyun, sakat kalan cocugunuza kimse bakmaz, hayatiniz zindan olur. Benim oglum nerdeyse 10 yasinda konusamiyor, hala bez bagli altinda. Eger mutlaka yaptirmak istiyorsaniz her doktora goturdugunuzde bir asidan fazla yaptirmayin yani tek tek yapsinlar. Hamileyseniz asi yapmalarina izin vermeyin, bana grip mevsiminde hamile olucagim icin grip asisi yaptilar ve asidan sonra cok kotu grip oldum haftalarca. normalde grip olan bi insan degilim. Asilar konusunda gozu kapali olmayin. Biz yandik ama sizin hayatiniz kararmasin. Engelli bi cocuga bakmak cok zor, yillarca gozumuze uyku girmedi, hayatimiz terapilerde geciyor.
People
1
2) özge soylu (tam zamanlı anne)
05.03.2018 21:04:45
canan hoca ısırılınca kuduz aşısı olmayın demiyor iyi dinleyin lütfen ayrıca menenjit aşısı zorunlu değil isteğe bağlı 600 liraya yaptırabiliyorsunuz o zaman buradaki yoruma bakarak fakir çocuklar ölsün felç olsun mu diyor devlet? neden menenjiti takvime almıyor ;)
People
1
3) Reads (Hukuk)
28.12.2017 06:00:25
Kuduz köpek tarafından ısırılmış biri asi yerine kanina ceviz yağı mi enjekte ettirecek!! Hani ceviz bağışıklığı guclendiriyormus Ya!! Ya da zeytin, çocuk felcini engelleyebilir mi!
People
5
4) mustafa (doktor)
24.12.2017 20:48:44
Dikkatli incelenirse aşıya değil aşının içindeki ağır metallere itiraz var. Aşı mutlaka yapılmalı , aşılardaki koruyucu madde ve ağır metallerin kaldırılması için baskı yapılmalı.
People
4
5) Yükselen (Doktor)
23.12.2017 01:02:17
Kanıta dayalı olmayan bir şekilde, spekülatif olarak, kime hizmet ettiği belli olmayarak (halka hizmet etmediği belli) aşıyı sorgulayan tıp doktoru varsa diplomasını yırtsın bu çok açık ve net. Medimagazin yönetimi de doktor olmayan insanların doktor adı altında yorum yapmasına engel olmalı bir şekilde
People
7
6) Cemal (Dr)
23.12.2017 00:05:00
Hekim hakları konusunda sinerji oluşturamayan, yarımagazinsel olaylarda hemencecik konsensüs sağlayan tüm derneklerimize bravo diyorum. Bize müstehaktır...
People
5
7) ahmet kemal (uzm.hekim)
22.12.2017 23:04:12
örneğin çocuğunuza çocuk felci aşısı yaptırnayın sonra ömür boyu engelli olsun.. menenjit aşısı yaptırmayın menenjit geçirip mental retarde olsun.. tübeküloz aşısı yaptırmayın ömür boyu veremle uğraşsın vs.. vs.. sonuçta aşıların toplum ve birey sağlığı için faydası eğer varsa zararından çok çok fazla..
People
22
8) Yuuksel (Tabip)
22.12.2017 15:25:15
Maalesef memleketimizde üretilmeyen içinde ne olduğu belli olmayan ve ilerine aşı yapılanlara neler olabileceğini bilmediğimiz göz önüne alınmıyor. Şüphe evet ciddi şüphemiz var. Bir bebeğe bu kadar aşı yapılır mı.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer