AHEF sağlık raporlarının esaslarını belirleyen yönerge için yürütmeyi durdurma davası açıyor
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, Sağlık Bakanı’nın açıkladığı Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge’ye ilişkin olarak "Vatandaşlarımızın hukuk dışı bir şekilde sağlık muayenesi ve sağlık raporlarına zorlanmalarının önüne geçilebilmesi için yürütmeyi durdurma davası açılarak aile hekimlerinin sonuna kadar yanında olunacak" açıklamasını yaptı
AHEF sağlık raporlarının esaslarını belirleyen yönerge için yürütmeyi durdurma davası açıyor
02 Ekim 2019 11:42 - MEDİMAGAZİN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge’nin yürürlüğe girdiğini ve sporcu lisansı dışında, sosyal aktivite amaçlı rapor alınmasının gerekli olmadığını duyurmuştu.


Sağlık Bakanlığından raporlarla ilgili önemli düzenleme: Mendil kapmacaya rapor yok! 


Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada yönergedeki düzenlemelerin yetersiz kaldığı kaydedilerek “Söz konusu açıklama, Sağlık Bakanlığımızın diğer Bakanlıklar karşısında vatandaşlarımızın haklarını koruma noktasında güçsüz kaldığının çaresizliğinin acı bir itirafıdır. Rapor bilmecesi sahanın görüşü alınmadan çözülemedi ve çözülemez.” ifadelerine yer yerildi.

Sağlık raporunun tanımının doğru yapılması gerektiği vurgulanan açıklamada sağlık saporu şu şekilde tanımlandı: “Sağlık Raporu, kişilerin beden ve ruh sağlıklarının belirli bir amaca uygun olup olmadığının, bilimsel kriterler doğrultusunda, alanında gerekli eğitime, teknik donanıma ve tecrübeye sahip hekimler tarafından değerlendirilmesi yani kişinin muayene edilerek belirli tetkiklere tabi tutulması anlamına gelmektedir.”

“Yönerge ile aile hekimlerinin eli kolu bağlanmıştır”

Sağlık Bakanlığı'na ve ilgili uzmanlık derneklerine danışılmaksızın kişilerden sağlık raporu talep ederek, kişilerin sağlık muayenesine ve tetkiklere zorlandığı ileri sürülen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kişilerde aranması gereken sağlık şartları ve muayene kriterleri de bulunmamaktadır. Sağlık Bakanlığı bu durumu açıkça dile getirememekte, Yönerge'de yer vermiş olduğu "Birçok konuda farklı amaçla sağlık raporu olması hekimler ve diğer sağlık çalışanları için bu raporlar ile ilgili diğer kurumların mevzuatını takip etme gerekliliğini de beraberinde getirmiştir" cümlesi ile de üstü kapalı bir şekilde serzenişte bulunmaktadır.

Başka bir deyiş ile Sağlık Bakanlığı tarafından diğer bakanlıkların hukuka ve ilme aykırı uygulamalarına yine engel olunamamış, normlar hiyerarşisinde daha alt konumda olan Yönerge ile yaşanan sorunların üzerine dışarıdan göze hoş görünen bir yara bandı yapıştırmak zorunda kalınmış ve aile hekimlerinin elini kolunu bağlayarak arenaya bırakmıştır.”

“Yasalara uygun bir aile hekimliği için işbirliğinin şart”

 Hiçbir kurumun Sağlık Bakanlığı’na danışmadan sağlık raporu talep etmemesi gerektiğini önemle vurgulayan AHEF açıklamasında “Bu konuda tüm Bakanlıklar nezdinde gerekli girişimler başlatılacak olup, vatandaşlarımızın hukuk dışı bir şekilde sağlık muayenesi ve sağlık raporlarına zorlanmalarının önüne geçilebilmesi için yürütmeyi durdurma davası açılarak aile hekimlerinin sonuna kadar yanında olunacaktır. Daha sağlıklı, uygulanabilir ve yasalara uygun bir aile hekimliği için işbirliğinin şart olduğu unutulmamalıdır.” ifadelerine yer verildi.

Anahtar Kelimeler:

ahef aile hekimi

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)