Aile hekiminin bilimsel çalışması kongrede birincilik ödülüne layık görüldü
Antalya’da görev yapan Aile Hekimi Dr. Murat Keleş, yaptığı bilimsel çalışma ile çocuklarda Hepatit B kaynaklı karaciğer kanseri ve siroza karşı önemli bir başarı elde etti. Çalışma Aile Hekimliği 2018 Kongresi’nde (AHEKON) birincilik ödülüne layık görüldü
Aile hekiminin bilimsel çalışması kongrede birincilik ödülüne layık görüldü
04 Ocak 2019 09:40 - İHA

Antalya'nın Kepez ilçesi Bolat Yıldırım Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan Dr. Murat Keleş, tüm dünyada önde gelen sağlık sorunlarından olan Hepatit B ve Hepatit B kaynaklı karaciğer kanseri ve siroz hastalığından korunma konusunda bilimsel bir çalışmaya imza attı. 
Dr. Murat Keleş ve hekim arkadaşlarının yaptığı çalışma kapsamında, aile hekimliği uygulamasından önce 2007-2010 yılları arasında Hepatit B aşısı olan çocuklar ile aile hekimliği kapsamında 2010-2013 yılları arasında doğan ve aşılarını aile hekimliklerinde olup takipleri bu hekimler aracılığı ile yapılan çocuklarda kan değerleri, antikor oranları ve bağışıklama durumu incelendi. 415 çocukta yapılan incelemede aile hekimliklerinde Hepatit B aşısı olan çocukların antikor düzeyleri ve bağışıklanma oranlarının istatistiksel olarak çok daha iyi düzeyde olduğu tespit edildi

Aile Hekimliğine geçişten sonra aşılama daha başarılı 
Yapılan çalışmada, Aile Sağlığı Merkezlerinde aşının soğuk zincir ile hiç zarara uğramadan sürekli olarak korunması, bebek ve çocuklara tam ve doğru zamanda aşının yapılması ve takibinin aile hekimleri tarafından periyodik olarak yapılması sayesinde maksimum verim elde edildi. Çalışmaya göre Hepatit B aşısı veriminden tam olarak yüzde 8 daha başarılı sonuç alındı. 

"Çok önemli bir bilimsel çalışma" 
Çalışmayı değerlendiren Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Şenol Atakan, "Dr. Murat Keleş hocamızın çalışması çok önemli bir bilimsel çalışma. Bu çalışma aşının ve aile hekimliğinin önemini bilimsel olarak bir kez daha gözler önüne seriyor. Ülkemizde anne, bebek ölümlerinin azalması, bağışıklanma oranlarının artması gibi sağlık alanında birçok başarı aile hekimliği sayesinde yakalanmıştır. Bu çalışma da göstermektedir ki özellikle çocuklarda karaciğer kanseri ve sirozdan korunmak için de aile hekimlerinin rolü çok önemlidir" dedi. 

"Başka başarılar gelecektir" 
Çalışmanın AHEKON 2018 Kongresi’nde de yüzlerce bilimsel çalışma arasında birinci olduğunu aktaran Atakan, "İnanıyorum ki ülkemizde aile hekimliği uygulamasına yüklenen ilgisiz ek iş yükleri azaltıldığında ve aile hekimliğine daha fazla önem verildiğinde sağlık alanında çok daha iyi düzeylere geleceğiz. Belki de birçok kanser türüne karşı başka başarıları da yakalayacağız" ifadelerine yer verdi. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Murat Taşpınar (Öğretmen)
16.06.2020 12:57:44
İyi hekim olmak için, iyi insan olmak gerekir. Sayın Murat Keleş öncelikle iyi insan, çevresinde ki yada ona ulaşmaya çalişan insanların yaşamına dokunan, gelişime açık ve araştırmacı genç doktorlara gerçekten iyi model, kendisine yaptığı çalışmalardan dolayı minettarım bir vatandaş olarak. iyi ki varsın diyorum, sağlıklı uzun bir ömür diliyorum..
People
3
2) burak oktay (uzm dr.)
07.01.2019 15:11:49
öncelikle tebrik ederim ancak aile hekimi tarafından yapılan bir çalışmanın aile hekimliği kongresinde birinci olması olağan bir olay değil mi
People
1
3) MEHMET YILDIZ (İÇ HASTALIKLARI UZM)
07.01.2019 11:00:13
TEBRİKLER. EMEĞİ GEÇEN HERKESİN ELİNE SAĞLIK
People
3
4) Kübra (Ebe)
06.01.2019 16:25:33
Bu başarı sadece aile hekimlerinin değil hatta bu başarı sadece ebe ve hemşirelerin çünkü asm lerde soğuk zinciri takip eden aşıyı uygulayan ve aşının uygulamasını zamanında yapan kişiler onlar hekimler değil artık her olayda hekimlerin öne çıkarılmasından yorulduk iş motivasyonumuz bozuldu
People
1
5) uğur veysel cihangir (aile hekimi)
06.01.2019 14:47:12
Emeğinize sağlık..
People
1
6) Ali (Doktor (kardiyolog))
05.01.2019 01:03:31
Tebrik ederim. Elinize sağlık
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)