Ambulansta yetki karmaşası! Sevk eden mi bakan doktor mu sorumlu?
İçerisinde sadece şoförün bulunduğu ambulansla Gümüşhane'den Trabzon'a sevk edilirken yolda hayatını kaybeden hasta 'yetki karmaşasına' neden oldu. Hastaya bakan doktorla, hastanedeki nöbetçi doktor için süren 11 yıllık yargı süreci yılan hikayesine döndü. Son sözü söyleyen AYM ise "Yaşam hakkı ihlal edilmiştir' diyerek Sağlık Bakanlığını tazminat cezasına çarptırdı. 'Ambulans neden boştu?' sorusu ise halen gizemini koruyor. İşte emsallik 'boş ambulans' davasından detaylar...
Ambulansta yetki karmaşası! Sevk eden mi bakan doktor mu sorumlu?
08 Mart 2018 13:02 - SÖZCÜ

Emsallik karara konu olay 5 Mayıs 2007 tarihinde meydana geldi. Bedensel ve zihinsel engelli 32 yaşındaki Ö.N. karın ağrısı şikâyeti ile Kelkit Devlet Hastanesi’nde acil servise getirildi. Burada ilk müdahalesi yapılan hasta önce Gümüşhane Devlet Hastanesine ardından da Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

TRABZON’A BOŞ AMBULANSLA GÖNDERİLDİ!

SÖZCÜ'den Şeyma ULUSOY'un haberine göre Ö.N. Trabzon’a gönderilirken içinde hiçbir sağlık personeli bulunmayan, ambulansa bindirildi. Hasta, sevk edildiği Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldüğü sırada da yolda fenalaşarak ve hayatını kaybetti. Acı haberi alan Ö.N.’nin ailesi de hastalarının yaşamını yitirdiği ambulansın boş olduğunu öğrenince konuyu yargıya taşıdı.

AMBULANSTA YETKİ KARMAŞASI!

Ölüm sonrası harekete geçen Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı, yaşanan olayla ilgili olarak soruşturma başlttı. Adli Tıp Kurumu’ndan gelen bilirkişi raporunda da “hastanın sağlık personeli eşliğinde sevkinin yapılması gerekmesine rağmen bunun yapılmadığı” vurgulandı. Sevk kararının ise hastane nöbetçi şefinin yetkisinde olduğu belirtildi. Bunun üzerine hastaya bakan doktor B.A.Ö. hakkında görevi ihmal suretiyle ölüme neden olma suçundan kamu davası açıldı. Dr. B.A.Ö. savunmasında ambulansın sevk ve idaresinde herhangi bir sorumluluğu olmadığını, kendisinin herhangi bir idari görevinin bulunmadığını savundu.

ŞOFÖR: BANA B.A.Ö. ‘GEREK YOK’ DEDİ

Tanık sıfatıyla ifadesi alınan ambulans şoförü ise ambulansta doktor ve sağlık görevlisinin bulunmadığını itiraf ederek, ambulans şoför defterini Uzman Dr. B.A.Ö.ye imzalattığını, kendisinin ‘Sağlık memuru gelmeyecek mi’ sorsuna ise Dr. B.A.Ö.nün “Gerek yok. ” diye yanıt verdiğini iddia etti.

ŞURA: YETKİ B.A.Ö’DE DEĞİL S.S.’DE

Yargı safhasında görüşlerine başvurulan Yüksek Sağlık Şûra’sı ise “Dr. B.A.Ö.’nün hastayı ileri tetkik ve tedavi için Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk etmesinin tıp kurallarına uygun olduğunu, ambulanstaki sağlık personeli sorumluluğunun ise hastane nöbetçi şefinin yetkisinde olduğununu” belirtti.

BU KEZ NÖBETÇİ DOKTOR İÇİN DAVA AÇILDI

Gümüşhane Asliye Ceza Mahkemesi de tarafların beyanlarını ve hasta hakkındaki tıbbi belgeler ile raporları dikkate alarak Dr. B.A.Ö.’nün beraatine karar verdi. Gümüşhane Asliye Ceza Mahkemesi aynı kararda ayrıca hastane yönetiminin ve olay günü nöbetçi olan uzman doktorun eyleminin görevi ihmal suçunu oluşturma ihtimalinin değerlendirilmesi için Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Bunun üzerine bu kez hastanede nöbetçi uzman doktor olan Dr. S.S. hakkında Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığının 25 Ağustos 2015 tarihli iddianamesiyle kamu davası açıldı. 28. Gümüşhane Asliye Ceza Mahkemesi 24/5/2016 tarihli kararıyla Dr. S.S.nin 10 ay hapis cezası ile tecziye edilmesine ve bu cezanın ertelenmesine karar verdi. Dr. S.S. ise kararı temyize taşıdı.

‘EN AZ BİR SAĞLIK PERSONELİ BULUNMALI’

Bu aşamada bireysel başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi ise Sağlık Bakanlığının ilgili mevzuatındaki “Acil yardım ambulanslarında en az bir hekim ve/veya ambulans ve acil bakım teknikeri ve bir sağlık personeli olmak üzere en az üç personel görev yapar, gerekiyorsa ekibe şoför eklenir. Hekim bulundurulmayan ambulanslarda hasta kabininde nakil esnasında hastaya müdahale etmek üzere görev yapan personelden en az biri ambulans ve acil bakım teknikeri olmak zorundadır. Hasta nakil ambulanslarında en az biri sağlık personeli olmak üzere iki personel görev yapar. Hasta nakli sırasında en az bir sağlık personeli hasta kabininde bulunur, gerekiyorsa ekibe şoför eklenir.” maddelerine de atıfta bulunarak dosyayı karar bağladı.

SORUMU BELLİ DEĞİL ANCAK AYM ‘YAŞAM İHLALİ’ İÇİN KARARINI VERDİ

Sorumlunun kim olduğuna dair yargı kararından ziyade, ihmal sonucu ölüm olayının üzerinden 11 yıl geçtiğine dikkat çeken mahkeme Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan ‘yaşam hakkının usul boyutunun ihlal edildiğine’ hükmetti ve başvurucuya 27 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

BAKANLIK TAZMİNAT CEZASINA ÇARPTIRILDI

Yüksek mahkeme, kararın örneklerinin de her iki doktor için yargı sürecini sürdüren ilgili mahkemelere gönderilmesine karar verdi. AYM’nin kararı sonrası ilgili yerel mahkemelerin dosyaları yeniden açması bekleniyor. Bahse konu tazminatı ise Sağlık Bakanlığı ödeyecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) Hikmet Yenioğlu (Tabip)
13.03.2018 16:20:58
O tarihdeki yönetmelik aşağıdaki şekildeydi.
Resmi Gazete Tarihi: 07.12.2006 Resmi Gazete Sayısı: 26369
AMBULANSLAR VE ACİL SAĞLIK ARAÇLARI İLE AMBULANS HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
MADDE 7 – (Değişik:RG-4/12/2007-26720)
1.)
b) Hasta nakil ambulanslarında en az bir sağlık personeli ve bir şoför olmak üzere iki personel görev yapar. Ekipte şoför yerine bir ambulans ve acil bakım teknikeri (AABT) veya acil tıp teknisyeni (ATT) çalıştırılabilir. Hasta nakli sırasında en az bir sağlık personeli hasta kabininde bulunur.
People
1
2) Caner kaya (Dr)
10.03.2018 00:22:59
Doktor konsultasyona gider, acil hekimi hastayı sunar fm dahil olmak üzere ve ön tanısını hasta başında söyler, ilgili hekim muayenesini yapar hastayı değerlendirir, sevki uygun görürse nedeni ile beraber order verir ve hastaneden ayrılır.
People
23
3) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
09.03.2018 16:21:14
T.C Sağlık Bakanlığı Sorumlu ve Sorunlu...

Ceza Doktorlara Rücu Ettirilemeyecek Şekilde Sağlık Bakanlığına Kesilmeli..
People
15
4) Mustafa Demirçak (Acil Tıp Uzmanı)
09.03.2018 13:22:49
YETKİSİZ YETKİ DEVRİNİN SONU HASTA ÖLÜNCE "SUÇUN İHALESİ" KİME KALACAK KAVGASINDAN İBARETTİR.

Acil servisler hastaya kesin tanının konulması gereken yerler değildir.
Acil servisler diğer branşların ARKA BAHÇESİ değildir.
Acil hekimleri diğer branşların SEKRETERİ hiç değildir.

Acil Tıp ise, hemen bakım gerektiren, ayrıştırılmamış ve tanısı konulmamış akut hastalık ya da yaralanmalara sahip hastalara randevusuz bakım verme alanında ihtisaslaşan bir tıp anadalıdır. Tanım olarak, "uzun süreli ya da takip içeren" bakım hizmetleri acil tıp kapsamına girmez.
Türkiyede'ki sevklerin %99'u usulsüzdür; çünkü sevkler BAŞHEKİM veya İDARİ ŞEFİN izni olmadan çıkartılır. Sonradan imzalatılır. Zaten E grubu dışında tüm hastanelerde İCAP KONSÜLTASYONU acil hekimi veya acil uzmanı tarafından istenemez. Bu görev aslında İDARİ ŞEFİN görevidir.

Başhekim, idari şef, nöbetçi branş uzmanları "GÖREV VE YETKİLERİNİ" alt hiyerarşik sistemdeki PRATİSYEN HEKİMLERE yıktığı için SEVKLER YILLARDIR USULSÜZ YAPILMAYA DEVAM EDİLMEKTE. Hatta ek 3'ler bilerek kullanılmaz. Acil hekimi işini gücünü bırakır bu sevk koordinasyonuna uğraşır. Acil hekiminin "YETKİSİ OLMADIĞI" halde İDARİ ŞEFİN, BRANŞ UZMANININ yerine imzalar atılır sonra da sorun çıkınca tüm belgelerde acil hekiminin imzası var olur. Ben atmam bu imzayı dediğin zaman ise EV SEVİLMEYEN olursun. Nöbetçi hekimlerin RAHATINI kaçırırsın.

ACİL TIP KURAL 1: KİMSEYE GÜVENME, KENDİNE BİLE
People
6
5) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları)
09.03.2018 10:25:41
Düzenleme yapılabilir.Sevk sisteminin kendisi sistematik yapılabilir.Yani belli bölgelerdeki hekimler önceden belirlenmiş uzmanlık dallarıyla hatta birebir hekim ile irtibat halinde olmalı.Böylece sevk eden hekim ile sevk edilen hekim arasında medikal ilişki de başlarsevk eden için eğitici sevk alan hekim için ise kolaylık olur.Eksiklikler bilgi ve tecrübe açısından daha iyi koordine edilebilir.Zamanla sevk daha azalacaktır.Sürecin kendisi eğitici hale geçer!.Böylece bir eğitim ve koordinasyon olacaktır.Yani bu sevk işlerinin adresleri, geri bildirim mekanizmaları olmalı ! Lütfen bunları sağlık sisteminin yetkilileri kurgulasın.İç hastalıkları derneği, aile ve pratisyen hekimlik dernekleri ve Sağlık Bakanlığı bu işi "birlikte" kotarabilir, aynı şekilde kendi bölgelerindeki sevk ve hasta döngüsü konularını da çözümleyebilirler.Bu konuda yapıcı gelişmeler mümkündür.

09.03.2018
Dr.Mücahit Altuntaş
İç hastalıkları uzmanı
People
10
6) ismail yetenek (dr)
09.03.2018 09:33:52
Sevk eden de sorumlu değil,bakan da..O hastayı,bu duruma mahkum eden sistem sorumlu..Ama haşmetmaab kanun ve kural koyucularımız,ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersin demekte..Sistemin durumunu bildiği halde,bu deveyi gütmeye can atan dr lar da sorumlu denecek olursa,ona da bişe diyemem..
People
6
7) Mehmet Karadeniz (Ahçı)
09.03.2018 07:37:27
İkisinde de değil. Ambulans ile il dışına görevlendirme söz konusu. Bunun için ambulans ile görevlendirilecek personelin olurlarının alınmış olması ve ambulans nöbetçilerinin tanzim edilmiş olması lazım. Nöbetçi idari hekim “ sen ambulans ile bu hastaya refakat ederek il dışına gideceksin” diyemez. Yolda kaza olsa idari hekimi yanaklarından öperek tebrik etmezler..
People
3
8) DR.MURAT (Üroloji̇ uzmanı)
08.03.2018 18:30:42
Yeterli şartların sağlanamadığı ve ileri tetkik ve tedavi için başka bir sağlık tesisine sevk gerektiren hâllerde hastanın sevk edileceği sağlık tesisinin belirlenmesi, sağlık tesisleri arasındaki hasta sevk ve nakil işlemlerinin koordinasyonundan ve yürütülmesinden 112 KKM yetkili ve sorumludur. Sağlık tesisleri arasındaki hasta sevk ve nakil işlemlerinde Ek-9’daki Sağlık Tesisleri Arası Vaka Nakil Talep Formu kullanılır.
People
6
9) Hilmi Bey (Paramedik)
08.03.2018 18:29:44
Hastane ôncesi Acil Tıp halen istenilen standartlarda değil .

1) Acil Yardımda halen hedef 1 Ambulans/10.000 kişi olmadıkça , Geri dônüşümlü serebral sekel bırakmayacak zamanda Ambulans ulaşamadıkça, merkez-taşra ayrımı Acil Sağlıkta yapıldıkça, Sağlık Profesyoneli Paramediklerin en az 1 sene Acil Cerrahi 1 Sene Acil Dahili birimler, 3 sene Yoğun Bakımlarda ( Anestezi-Koroner-Kvc-Yenidoğan) aktif meslek ôncesi staj gôrmedikçe (A.B.D başkanları onay ve oluruyla) , Gelişmiş Acil Tıp Temel ve İleri Yaşam Desteği Eğitimlerini etkin almadıkça,

2) Nakil Ambulans yônetmeliği halen bu şekilde içler acısı durumdayken , 1 Şofôr , 1 Sağlıkçı o da Paramedik , Att olursa bulursanız ne ala , Diyaliz Teknikeri,Yaşlı Bakım Teknikeri yada Acil Tıp yetkinliği den , Temel ve İleri Yaşam Modüllerinden Bakanlıkça yoksun kişilerle yapılmaya çalışırsa, kaldıki traji komik bir nakil yônetmeliği koyup bu olayda olduğu gibi " yüksek sağlık şuurası" bile işin içinden çıkamadığı ,

daha çok bunun benzeri olaylarla karşılaşacağız. Uyarıyorum Kamu ve Ôzel ayırmaksızın Hastane Ôncesi Acil Sağlık ve Sevk Hizmetlerinin düzeltilmesine katkı sağlayalım. Kim suçlu Bakanlık, kim suçlu Nakli talep eden kurum veya Hekim, kim suçlu Ambulans artık bunları geçelim hocam yıl 2018 Modern Acil Tıptan bahsediyoruz.

Benim başıma gelmez diyebilir misin? Bana, eşime, çocuğuma , anneme, babama ômrüm boyunca Ambulans gerekmeyecek diyebilir misin!

Korktun mu (!) Korkmadın mı ..
People
12
10) m. murat (dr)
08.03.2018 16:31:10
Ambulans fiilen taksicilik yapmış.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)