'Ameliyat olacak hastalar anestezi polikliniğine yönlendirilmeli!
Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD), İstanbul’da Hasta Güvenliği Haftası nedeniyle ’Güvenli Anestezi Hayati Önem Taşıyor’ sloganıyla basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Prof. Dr. Hülya Bilgin, Prof Dr. Tuğhan Utku, Prof. Dr. Zuhal Aykaç, Prof. Dr. Hilal Ayoğlu ve çok sayıda basın mensubu katıldı.
'Ameliyat olacak hastalar anestezi polikliniğine yönlendirilmeli!
18 Mart 2017 -

Dernek tarafından, her yıl dünya genelinde 230 milyon hastaya cerrahi girişim için anestezi uygulandığı, cerrahi işlemlerle ilişkili olarak 7 milyon kişide ciddi komplikasyon gelişmekte olduğu ve yılda 1 milyon insan hayatın kaybettiği belirtildi.

Hasta güvenliği, sağlık hizmetine bağlı hataların önlenmesi ve bu hataların neden olduğu yaralanma ve ölümlerin ortadan kaldırılması için geliştirilmesi gereken sistemleri içeriyor.

Anestezi uzmanın hasta güvenliğini artırma çabalarında daima başı çekmekte olduğu vurgulandı.
"Hastalar, cerrahi karar alındıktan sonra mutlaka anestezi hekimiyle tanışmak ve konuşmak istemeliler" diyen Prof. Dr. Hülya Bilgin, ’’Cerrahi hekime bunu bildirmeleri gerekiyor. Bunu söyledikten sonra anestezi polikliniğine yönlendirilmesi ve orada mutlaka bitkisel ilaç dahil kullanmakta olduğu bütün ilaçları, geçirdiği cerrahi girişimleri, ailede ya da kardeşlerinde kalıtsal olduğunu düşünebileceğimiz hastalıkların olup olmadıklarını, kalp ve şeker hastası olup olmadıkların, tansiyon hastası olup olmadıklarını bize mutlaka aktarmaları gerekiyor’’ ifadelerini kullandı.
’’Herhangi bir istenmeyen olay gerçekleştiği zaman bunu narkoza bağlamak her zaman kolaycılık olmuştur’’
Anesteziye bağlı ölümlerin çok az olmasına karşın toplumda anestezi ile ilişkili ölümlerin çok fazla olduğunun düşünülmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi, bilgilendirme yanlışlıklarından kaynaklandığını düşündüğünü ifade eden Prof. Dr. Bilgin, ’’Herhangi bir istenmeyen olay gerçekleştiği zaman bunu narkoza bağlamak her zaman kolaycılık olmuştur. Gerçek sayılara ulaşmamız açısından bazı sıkıntılar söz konusu. Ne yazık ki düzgün veri sistemlerini olmaması gerçeklerin ortaya konmasına engel olmakta. Sağlık Bakanlığı’nın güvenli risk sitemleri, güvenli veri toplama analist sistemleri kurulduğundan beri çok daha gerçekçi sonuçlar ulaşacağımızdan eminim’’ dedi.

Bütün hastalar ameliyat masasına yatmaktan korktuklarını belirten Prof. Dr. Bilgin, ’’Ameliyathaneye geldiği zaman bizi yanlarında görürler. Belki çoğumuzun bayan olmasından ya da onlar gösterdiğimiz samimiyetten dolayı bize, ’bu masaya yatmaktan ben çok korkuyorum’ şeklinde ifadelerde bulunuyorlar. Bende onlar şunu soruyorum; anestezi ekibinizle bunu paylaştınız mı? ’bilmiyorum ki’ diye cevap veriyor. Masada kalmaktan korkuyorlar. Masada kalmanızın sebebini farkında mısınız? diye sorduğum zaman ’ameliyattan’ diyor. Uyanamamaktan diye cevap veren çok az hasta var. Masadan kalmaktan kast ettiği durum cerrahi kaynaklı. Bunun farkında değil hastalarımız. Bir anestezi hekimiyle konuşmaları gerektiğini farkında değiller. Cerraha gittiklerinde zaman bütün problemin çözüleceği düşüncesi var’’ şeklinde konuştu.

’’Hastaların ve yakınlarının sorgulama yapmalarını istiyoruz’’
Tıbbın ve sağlık hizmetlerini algısının değişmesi ve hasta güvenliğini son derece can alıcı bir noktaya gelmesinden dolayı kendi içlerinde bir takım dönüşümler yaşamak zorunda olduklarının altını çizen Prof. Dr. Tuğhan Utku, ’’Uzmanlık dernekleri kendi meslektaşlarına yaygın eğitimler vererek değişimi sağlıyorlar. Bizim komitemizin en önemli görevlerinden biri, hem bu konun bilinirliğinim artması hem kabulünün artması hem de bu konudaki teknik donanımın bütün meslektaşlara kazındırılması yönünde çaba sarf etmesidir. Uluslararası muhataplarımızla işbirliği içinde çalışıyoruz. Hastaların ve hasta yakınlarının sürecin içinde yer almaları çok önemli. Hastaların ve yakınlarının sorgulama yapmalarını istiyoruz. Bağırıp çağırmalarını değil, öğrenmelerini istiyoruz. Bizimle karar alma aşamasında bunları paylaşmalarını istiyoruz ki daha doğru sonuçlara ulaşabilelim’’ diye konuştu.

Dernek olarak üyeleri içinde yaptıkları bir anket çalışmasından bahseden Prof. Dr. Utku, ’’Amacımız, Türkiye’de sahada bu olayın nasıl algılandığı? Nasıl yorumlandığı? yaşanan sorunların ne olduğunun adını konulabilmesiydi. Bize iyi kötü bir fikir verdi. Bizim dışımızda da yapılan çalışmalarla benzer sonuçlar çıktını görüyoruz. Genel anlamda tıbbi hatanın çok yüksek olduğu bir algı var. Neden böyle sorunlar yaşanıyor diye sorduğumuzda; özellikle iş yükünü fazla olması, organizasyonel sorunlar, yardımcı sağlık personeli eksikliği gibi konularda geri bildirimler oldu. Biz, bir takım kurallar bağlı çalışıyoruz. Bütün bunların hepsine uyum meslektaşlar arasında yüksek oranda. Konulan kurallar herkesin eğilme oranı çok yüksek’’ açıklamasında bulundu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) aydin sinal (hekim)
19.03.2017 21:41:47
ameliyat olacak hastalar muhakkak anestesislerle tanisip konusmak istemeliler" diyorsunuzda,annem ameliyat olacagi zaman ben bu görüsmeyi bir türlü gerceklestiremedim,dahiliye ilk sene asistani(belkide intörn idi) genc hanim doktor sadece annemin dosyasina bakip konsiltasyon yazarken(gecenin ileri bir saatinde) tesadüfen gördüm,anestesi ne zaman premedikasyona gelir diye sormustum,oda bana"biz konsiltasyon yazariz anestesisler hastayi ameliyat hanede görürler"demisti.bu olay anadolunun herhangi bir sehrinde degil türkiyenin en meshur üniversite hastahanelerinin birinde olmustu.almanyaya döndügümde calistigim hastahanenin ameliyathanesindeki dinlenmede cerrahlara" bakin türkiyede anestesi nasil calisiyor,burada her hastayi ameliyat öncesi gördügümüz gibi EKG,Rö toraks,labor bulgulari,hastanin kan konservesinin hazirlanmasi v.s.gibi islemleri yaptigimiz gibi ameliyat sonrasi cerrahi klinigine dönen hastalarin günlerce günde iki defa visite ile agri tedavisinide yapariz,bizim kiymetimizi bilin"demistim.
ben meslektaslarimi kinamak istemem hastasi ile preop. ve post op. zamanlarda yakinen ilgilen pek cok meslektasim vardir diye tahmin ederim,bu meslege bir ömür vermis bir meslektasiniz olarak genc anestesistlere tavsiyem:muhakkak hastanizi görün,tedavisi,tetkikleri,eksikliklerle bizat ilgilenin,post op.hastanizi unutmayin.hastanin ameliyat öncesi ve ameliyat protokolunu etraflica yazin,hastanizi ayilmadan klinige teslim ederken muhakkak ayilma protokolunu düzenleyin.anestesi gibi komplike ve risikolu bir konu hicbir zaman ihmale gelmez,olacak bir komplikasyonda mahkelerde sürünmektense önceden tedbirinizi alin derim.eger size mani olmak istiyen bir cerrah olursa(olacagini hic zannetmem cünki onun yükünü siz devraliyorsunuz) hic cekinmeden sikayet edin derim:anestesist cerraha degil ama cerrah anestesiste her zaman her hal-ü karda muhtactir bu prensiptir.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA