Sağlık Bakanlığı hastaneleri ‘tebdil-i kıyafet’le denetleyecek
Sağlık Bakanlığı, hastanelere gizli müfettiş göndermeye hazırlanıyor. Memurlardan ya da istekli vatandaşlar arasından seçilecek görevliler, tebdil-i kıyafetle hastaların arasına karışacak
12 Ocak 2005 -
‘Sağlık müfettişi' adı verilen özel görevliler, hastanelerde başlarından geçenleri rapor halinde bakanlığa sunacak.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, göreve geldiği günden beri hastanelerin hizmet kalitesini artırmak için gerçekleştirdiği projelerinin sonuçlarını görmek için ilginç bir yönteme başvurdu. Akdağ, sağlık personelinin vatandaşlara nasıl davrandığını, hizmet kalitesini ve hasta hakları birimlerinin yeterli olup olmadığını öğrenmek için hastanelere ‘gizli müfettiş' göndermeye karar verdi. Bürokratlarına emir veren Sağlık Bakanı, sistem için gerekli altyapının hazırlanmasını istedi.

Sağlık müfettişleri, hukuken mümkün olursa gönüllü vatandaşlar, engel çıkarsa bakanlık çalışanları arasından seçilecek. Müfettişler tesadüfen seçtikleri devlet hastanelerine giderek vatandaşlarla birlikte sıraya girecek. Hasta kimlikleriyle muayene olan müfettişler, karşılaştıkları aksaklıkları hasta hakları birimlerine iletecek. Gerekli durumlarda gerçek kimliklerini açıklamadan hastane yöneticileriyle görüşmeye çalışacak. Vatandaşların maruz kaldığı uygulamaları yerinde tespit eden sağlık müfettişleri izlenimlerini rapor haline getirecek. Bu raporlar bakanlığa gönderilecek. Böylece Sağlık Bakanı Recep Akdağ, getirdiği yeni çalışma sisteminin uygulanıp uygulanmadığını ve hasta hakları birimlerinin nasıl hizmet verdiğini bire bir takip edecek.

Projesini ilk kez Zaman'a açıklayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık müfettişliği adında yeni bir mantık oturtmaya çalıştığını söyledi. Akdağ, “Görevlilerimiz hastane personelinin kendilerine nasıl davrandığını, önlerine ne tür bürokratik engeller çıkarıldığını, şikayetlerinin kaale alınıp alınmadığını, başhekimlerle ve diğer yöneticilerle görüşme isteklerinin karşılanıp karşılanmadığını tek tek raporlayacak.” dedi.

Sağlık Bakanlığı, şimdiye kadar Türkiye genelindeki 131 devlet hastanesinde ‘hasta hakları birimleri’ kurdu. Vatandaşların karşılaştıkları sorunları doğrudan iletebildikleri birimlere şimdiye kadar 7 binin üzerinde başvuru geldi. Bunların yüzde 57'si şikayet edilen kişi ya da birimlerin lehine, yüzde 23'ü de aleyhine sonuçlandırıldı. Birimlere iletilen tüm şikayetler online bilgisayar ağıyla Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatınca takip ediliyor. Birimlerde memurların yanında bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de yer alıyor. Bakanlık, bunun yanında internet ve Alo 184 SABİM hattı aracılığıyla da vatandaşların doğrudan şikayetlerini kabul ediyor.

Dördüncü Murat da aynı yöntemle esnafı dolaşmıştı

1612 yılında tahta çıkan Osmanlı padişahı Dördüncü Murat, kimliğini gizleyerek yaptığı gezilerle tanınıyor. Tebdil-i kıyafet edip sokaklara çıkan Dördüncü Murat, halkın yönetim hakkında ne düşündüğünü vatandaşlarla yüz yüze görüşerek öğrenme yolunu seçmişti. Bu yöntemle İstanbul'da asayişi bozan çeteleri de tespit eden Osmanlı padişahı, sert önlemlerle devlet otoritesini yeniden tesis etmişti.

Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA