Bekara ev de yok sperm de yok...
Sağlık Bakanlığı, tüp bebek merkezleriyle ilgili yönetmelikte yaptığı değişiklikle, erkeklerin spermlerinin ve kadınların yumurtalıklarının "tıbbi nedenler"le dondurulmasına izin verdi. Bu düzenleme, sperm ve yumurtalık bankaları oluşturmanın yolunu açtı, ancak bekárlara onay çıkmadı
13 Ocak 2005 -
Kanser tedavisi ya da travma nedeniyle kısırlaşma ihtimali bulunan kişilere gelecekte çocuk sahibi olmanın yolunu açan yumurtalık ve sperm bankaları, artık Türkiye’de de kurulabilecek. Sağlık Bakanlığı’nın hazırlayıp, Bilim Kurulu’nun görüşünü aldıktan sonra onay için Başbakanlık’a gönderdiği düzenleme, banka kurmak isteyen tüp bebek merkezlerine ayrıca ruhsat alma zorunluluğu getiriyor.
Düzenlemeye göre sperm ve yumurtalığını isteyen herkes dondurtabilecek. Ancak bunları bankadan alabilmesi için kişinin evli olması gerekecek. Ayrıca dokular sadece sahibine verilecek.
Çocuk sahibi olmak isteyenler bankadan başkasına ait sperm ya da yumurtalık dokusu alamayacak. Jinemed Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Teksen Çamlıbel, atılan adımın takdir edici olduğunu söyledi.
KISIRLIK NEDENİ ÇOK
Sperm bankacılığı en çok genç yaşta testis kanserine yakalanan ya da sperm üretimi azalan hastaları sevindirecek. Eşi hastalık nedeniyle doğum yapamayan erkekler de gelecekteki yapay döllenme işlemi için önceden sperm verebilecek.
Futbol maçında yenebilecek tekmenin ya da trafik kazasının erkekte kısırlığa neden olabileceğini belirten Jinemed Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Teksen Çamlıbel, ‘Birçok genç bu nedenle babalık şansını yitirdi, artık isteyen önlem alabilecek’ dedi.
GENÇ YUMURTALAR
Banka, yaşlandıkça çocuk yapma yeteneği azalan kadınlara da avantaj sağlayacak. Sperm üretimi yaştan etkilenmezken kadınlar yaşlandıkça yumurta kalitesi ve sayısı azalıyor. Rahim yaşlanmasa bile yumurtalık işlevini kaybedebiliyor. Kadınlar banka yardımıyla genç yaşta yumurtalıklarını dondurabilecek. Gelecekte ‘beyaz atlı prensleriyle’ karşılaşıp ‘nikah’landıklarında, ileri yaşta olsalar bile doğum yapabilecek.
Prof. Dr. Çamlıbel, yumurta almak için yurtdışındaki bankalara başvuranların sayısının sperm için başvuranlardan fazla olduğunu belirtti. Düzenlemenin bu açıdan da yurtdışına yapılan başvuruları azaltacağını söyledi.
Erkeklerin sperm sayısı azalıyor
Her yüz çiftden 15’inde kısırlık sorunu bulunuyor. Kısırlık olguları içinde erkeğe bağlı olanlarla kadına bağlı olanların oranı yaklaşık aynı. Çiftlerin yüzde birinin ise bugünün olanaklarıyla çocuk sahibi olma ihtimalleri yok. Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Embriyoloji ve Genetik Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Nadir Çıray’ın verdiği bilgiye göre, yaklaşık 40 yıl önce Dünya Sağlık Örgütü bir mililitrede 60 milyon spermi normal kabul ediyordu. Bugün sayıyı bir milimetrede 20 milyon sperme çekti. Çevresel kirlenme, gıdalardaki katkı maddeleri, enfeksiyonlar, yaşam tarzındaki değişiklikler nedeniyle erkeklerin sperm sayısı hızla düşüyor. Bazı gen hastalıkları, spermlerin yıllar içinde hızla azalmasına neden olabiliyor. Doç. Dr. Çıray, mikro enjeksiyon yöntemiyle artık testisinte tek sperm bulunan erkeklerin bile baba olabildiğini belirtiyor: ‘Kullanılmayan spermlerden gelecekte yararlanmak için dondurmak iyi bir alternatif’ diyor.

Hürriyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) mustafa yıgıt (kasap)
19.12.2017 14:42:19
hastane degıl ticaret yatagı olmuş yazik bu millet gunah ya gunah devletımız ne zaman el uzatacak bu tur hastenelere
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA