Hollanda’da 22 bebeğe ‘ölüm iğnesi’ yapıldı
Hollanda’da ‘spina bifida’ teşhisi konmuş 22 bebeğe ‘ölüm iğnesi’ yapıldığı ortaya çıktı. Vatikan, bebeklere ölüm iğnesi yapılmasına çok sert tepki gösterdi. Hollanda, amansız hastalığa yakalanmış kişilerin acı çekmemesi için ötanaziye izin veren ilk ülke olmuştu
25 Ocak 2005 07:53 -
AMANSIZ hastalığa yakalanmış kişilerin acı çekmelerinin önlenmesi için kendi istekleri doğrultusunda ötanazi uygulanan Hollanda’da, omurilikte açıklık (Spina Bifida) teşhisi konulan 22 bebeğin zehir enjekte edilerek yaşamlarına son verildiği ortaya çıktı. Sağlık nedenlerinden dolayı yılda ortalama 15 yeni doğmuş bebeğe ‘ölüm iğnesi’ yapıldığı, ancak savcılığa ulaşan dosya sayının 3’te kaldığı kaydedildi. Bebeklere ‘ölüm iğnesi’ne büyük tepki gösteren Vatikan, ‘Son sınır da aşıldı’ açıklamasını yaptı.

Geçen yılın eylül ayında 12 yaşın altındaki çocuklara ötanazi uygulanmasına ilişkin savcılık izni alarak şimşekleri üzerine çeken Groningen Akademi Hastanesi’nde son 7 yıl içinde 22 bebeğe en sık görülen doğumsal anomalilerden biri olan ‘omurilikte açıklık’ teşhisi sonucu ötenazi uygulandığı ve savcılık tarafından yapılan incelemede ‘suç’ işlenmediği sonucuna varıldığı öğrenildi. 2002 yılında ötanaziyi yasallaştırarak başta Vatikan olmak üzere çeşitli kesimler tarafından ağır eleştirilere hedef olan Hollanda, Groningen Hastanesi’nde görevli 4 doktorun araştırmasında ortaya çıkan tablo sonrası bir kez daha bombardımana tutuldu.

Dünya Katolik Tabibler Federasyonu Başkanı Dr. Gian Luigi Gigli, ‘Çocukların ‘dayanılmaz açı çektiği’ gerekçesiyle yaşamlarına son verilmesi, insanların izinleri alınmaksızın öldürülmesini legalleştirmektir. Araştırmalar, izni alınmayan hastalara ‘kaçak ötanazi’ uygulandığını ve buna da göz yumulduğunu ortaya koyuyor’ dedi.


Hürriyet

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) murat 124 (kd bas cvs)
03.01.2014 16:57:40
buraya yazmak yerine goggle e namik kemal baran yazarsaniz adres ve tel no cikiyor efendim..
People
0
2) emel oner (guvenlık)
03.01.2014 15:34:26
namık kemal barana nasıl ulasabılırız bıle varsa lutfen emel.26@hotmaşle yazarsa sevınırım acıl
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer